Kolumna Svetlane Slapšak: Poročilo "Slovenija"

Svetlana Slapšak Svetlana Slapšak
12.02.2022 05:50
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Vesoljski dnevnik, vpis 68.939. Intergalaktična komisija za monitoring evrazijskega kvadranta na tretjem kamnu od sonca je dobila nalogo natančneje preučiti zaznani primer nenavadnega oblastnega sistema na tem območju. S tem podaja svoje ugotovitve in predlog s pojasnilom:

Opazovanje države z imenom Slovenija je trajalo 613 zemeljskih dni (dan plus noč), v treh izmenah ga je izvajalo 120 opazovalcev.

Ugotovitve: Bizarnost sistema se kaže v dejstvu, da oblast tu:

1. preganja in kaznuje državljane, ki na javnem kraju berejo veljavno ustavo. Ta ustava vse do danes ni bila niti bistveno spremenjena, niti zamenjana, niti prepovedana;

2. preganja in kaznuje državljane zaradi ironičnih izjav;

3. preganja in kaznuje državljane zaradi nošenja dežnikov;

4. preganja in kaznuje starejše državljane zaradi sprehajanja z roko v roki;

5. preganja in kaznuje državljane zaradi uživanja hrane ("burek") na javnem kraju;

6. preganja in kaznuje državljane zaradi sprehajanja psov;

7. Preganja in kaznuje državljane zaradi javnega branja poezije, še posebno lastne;

8. preganja in kaznuje državljane, ki v javnosti verbalno, pisno, glasbeno ali vizualno izražajo kritiko vlade;

9. našteti prekrški so izbrani primeri vedenja državnega aparata, podobnih primerov je bilo zabeleženih še veliko več (glej priložene tabele);

10. politično organizira živali (medvedke, ki napadajo do vlade kritične lovce);

11. pogost ulični vzklik "smrt janšizmu!" razglaša za grožnjo s smrtjo, medtem ko vsakdanje žalitve in grožnje s smrtjo, objavljene v glasilu vladajoče stranke, razglaša za svobodo govora;

12. za "višje plače" razglaša učinek zakona, ki zvišuje plače procentualno, tako da bogati dobijo največ, revni pa najmanj;

13. ločeno z olajšavami zvišuje dohodke samo najbogatejšim;

14. pojav, imenovan turbofolk, razglaša za državno umetnost;

15. manj izvirna, vendar nadpovprečno dejavna je na področjih, kot so korupcija, nepotizem, kraja, podkupovanje, izsiljevanje, prisila, strah, kult osebnosti vodje ("Janez Janša"), ponarejanje, zanikanje znanosti, omejevanje kulture, krčenje avtonomnosti šol in univerz, odsotnost skrbi za javno zdravje, splošno zmanjševanje vseh človekovih pravic, ekološka, gospodarska in družbena destrukcija. Te pojave smo sicer opazili tudi v mnogih drugih državah. Kljub temu ostajamo pri oceni edinstvenosti, saj nikjer niso bili na tako majhnem prostoru skoncentrirani v taki meri.

Sklep: navedli smo samo ekstremne primere. Priložene tabele prikazujejo povprečno dnevno procentualno prisotnost dokazljivih, očitnih laži vlade v javnosti (več kot 80 odstotkov), izkrivljanja podatkov (90 odstotkov), napadov na opozicijo (100 odstotkov). Izdelali smo zgodovinske tabele, ki prikazujejo absolutno prednost trenutne oblasti na tem področju v zadnjih 30 letih, znotraj države, v EU in v primerjavi z nečlanicami EU. Poročilo vsebuje tudi 18.546 zabeleženih žalitev, poniževanj in obscenih izpadov na podlagi porekla, videza, politične in spolne pripadnosti, družine, partnerja, otrok, starosti, družbenega položaja in še nekaj kategorij, ki jih opazovalci nismo povsem razumeli. Vse to je bilo dnevno objavljano v vladnih medijih. K tem zabeleženim izrazom nismo prišteli groženj z nasiljem in smrtjo in tudi ne psovanja. V nobeni državi v kvadrantu nismo v vladnih medijih opazili take količine absolutno in izključno pozitivnih izjav o vladi (100 odstotkov). Na podobne ocene smo naleteli samo v Azerbajdžanu in Kazahstanu (60 odstotkov). Prav tako v vladnih medijih nismo naleteli na niti eno negativno oceno kateregakoli področja delovanja vlade (v Sloveniji 0 odstotkov, v Azerbajdžanu in Kazahstanu do 15 odstotkov). Na podlagi predstavljenih podatkov bi lahko stanje prebivalcev opredelili kot kolektivno nevrozo z resnimi nevrološkimi posledicami. Opazovalci nismo bili enotni glede točne ocene, načelno priporočamo veliko obzirnost. Natančnejši nasveti so v priporočilih.

Priporočila: pripadniki naše vrste spoštujemo pravila Zvezdne federacije (ZF), da na noben način ne smemo vplivati na naravni in s kontekstom določeni razvoj druge družbe in kulture, dokler ta druga kultura ne izrazi želje po stiku in sodelovanju. Ker ima lahko morebitni stik tudi povratni negativni učinek na ZF, naši opazovalci obvezno delujejo prikrito, v človeški obliki oziroma se izdajajo za prebivalce dotične države, družbe in kulture. Ko gre za Zemljo, imamo pripadniki naše vrste nekaj lastnosti, zaradi katerih obstaja nevarnost, da bi jih ljudje razkrili, zato redno sestavljamo sezname najbolj nenavadnih držav, kjer je delovanje naših opazovalcev še posebej tvegano. Slovenija se je že drugič na (zemeljski) letni ravni izkazala za najbolj nenavadno in zato za nas najbolj nevarno državo v evrazijskem kvadrantu. Naš občutljivi sluh je še posebno izpostavljen nevarnosti, odkar je bil turbofolk v tej državi razglašen za državno umetnost, še posebej, ker obstaja tudi neposredna nevarnost, da postane zavračanje poslušanja te glasbe kaznivo. Zato se končno priporočilo glasi, da prenehamo z vsakim opazovanjem Slovenije, ki naj vsaj še za dva kroga velja za najbolj nenavadno. Naslednje opazovanje se odloži za prav toliko časa.

In kako sem prišla do tega poročila? Znašla sem se v situaciji, da sem skrbela za enega od opazovalcev/opazovalk (spol ni bil določljiv). K nama je prišel kot raznašalec, videti je bil bled, zato sva ga povabila, naj za trenutek posedi ter popije vodo in kavo. Deset minut, kolikor je trajalo kuhanje kave, je raznašalec gledal Nova24TV, po kasnejšem priznanju prvič. Na kavču sva našla nezavestno bitje, z zelenim krznom, tremi očesi in velikimi ušesi. Ostalo je pri naju, dokler si ni dovolj opomoglo, medtem pa nama je povedalo marsikaj o svojem planetu pa običajih in pravilih glede opazovanja našega planeta. Predalo nama je tudi Poročilo. To odkritje sva se odločila deliti z javnostjo, in to v soglasju s Č'šžirtom (njegovo/njeno ime), saj ne bi bilo etično, če bi dovolila, da država tudi po medzvezdnih kriterijih še naprej nemočno pada vse nižje.

Spremembe pa lahko dosežemo samo mi, domačini. Upajmo, da bo Č'šžirt, ki nama ga je uspelo nekaznovano poslati nazaj k njegovim, uspel prepričati ZF, da je Slovenijo smiselno še naprej opazovati.

Med okrevanjem sva pazila, da ni več prišel v stik z vladnimi mediji ter nekaterimi oddajami javne televizije pa s turbofolkom in twitterjem. Posledično je najin skromni dom naenkrat postal svetišče dobre glasbe (Č'šžirt se je zaljubil v džez), branja v miru, tihih pogovorov, sveže rastlinske hrane in čajev. Veliko sva se naučila o astronomiji, dobri uporabi komunikacij, učenju jezikov … Dokler je bil v človeški obliki, je bil nenehno izpostavljen nasilju, izkoriščanju, noremu ritmu, sovražnostim vseh vrst, zato je bil resnično na robu svojih moči. Kaj bo z vsem tem novim znanjem, sva ga vprašala ob slovesu. Znanju se nikoli nikamor ne mudi, je dejal z nasmeškom. Vedno mora spremljati izboljšanje življenja, da je sprejeto. Do tedaj se znanje bori za izboljšanje življenja.

Poročilo je uporabno, vsak dan nas opominja na to, kar se dogaja, zlasti ko je treba vnesti kaj novega, še hujšega. S Poročilom kot osnovo ne delamo več napake, da nekaj razglašamo za dno dna, saj je bilo do zdaj še vsako najgloblje dno prebito povprečno v roku 24 ur. Preprosto vpišemo novo vrstico v programu. In pri tem komaj čakamo, da našemu prijatelju pokažemo, da smo dejansko nekaj spremenili.

Dodatek k Poročilu, Č'šžirt: prevzemam odgovornost za incident v Sloveniji, zato predlagam strožja pravila in podaljšanje neopazovanja države za še dve obdobji. Moja prijazna gostitelja me nista povsem prepričala, da so ljudje sposobni spremeniti stanje v svoji državi, zato Poročilo dopolnjujem z naslednjimi priporočili:

1. nobenega novega opazovanja pred volitvami v državi;

2. podaljšati neopazovanje v primeru izvolitve pretežno enake vlade z enako dominantno skupino;

3. obzirno preučiti možnost začetka opazovanja, če bo sestavljena vlada brez trenutno dominantne skupine;

4. določiti osnovne kriterije za začetek opazovanja: deaktiviranje škodljivih zakonov, množično rekadrovanje v javnih službah, temeljito zmanjšanje/ukinitev vojaškega proračuna, množično financiranje kulture, občutno izboljšanje socialnega položaja revnih, rekonstrukcija javnega zdravstva, ekološka politika (potrebna je nadaljnja razdelava);

5. organizirati opazovanje tako, da ga je mogoče hitro prekiniti.

Osebno mnenje: žal mi je za moje nove prijatelje, toda izkazalo se je, da nimajo široke družbene baze, da se niso dovolj hitro odzvali na vladno medijsko politiko, da se radi umikajo v zasebnost, da ne verjamejo v svoj glas niti v moč kolektiva, da so v glavnem defetistično razpoloženi in da si med seboj pripovedujejo politične vice. Ta fenomen, s katerim smo se srečevali v vseh državah v evrazijskem kvadrantu, priča o resni izgubi upanja in površni tolažbi. Hkrati v javnih medijih skorajda ni slišati političnih vicev, kar le povečuje individualno napetost, brezup in odsotnost kolektivne akcije. V naši družbi so javni mediji dolžni vsak dan državljane seznanjati s političnimi vici in ni mi treba navajati znanstvenih dokazov o uspešnosti tega ukrepa. Zdi se mi, da mi med pogovorom svojih prijateljev ni uspelo prepričati, kakšno moč imajo politični vici v javnosti, in da morajo biti zato reden del sporazumevanja in razumevanja. Zato ostajam pri svojem predlogu, svojim prijateljem pa želim vso srečo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta