11. december 1972
Drevi pristanek na Luni
Ameriška vesoljca Cernan in Schmitt se bosta drevi ob 20.52 z lunarnim modulom spustila na Luno. Apollo 17 je dobro uro pred polnočjo prišel v Lunino krožnico. Polet poteka brez večjih zapletov. Cernan je včeraj potožil, da ima bolečine v želodcu in je prosil za zdravniški nasvet. Tablete, ki so jih vzeli s seboj, ne pomagajo kaj prida. Odgovorili so mu, naj jih jemlje še naprej in naj spremeni jedilnik. Vesoljec Young je iz Houstona sporočil, da je imel sam podobne težave, najbrž zato, ker vesoljci popijejo preveč pomarančnega soka.
11. december 1972
Predsednik Tito v Sloveniji
Konec tedna je predsednik SFRJ in ZKJ Josip Broz Tito s soprogo Javanko preživel v gradu Brdu pri Kranju, danes popoldne pa bo položil venec na grobnico narodnih herojev pri poslopju slovenske skupščine. Zatem se bo v dvorani Union pogovarjal s širšim ljubljanskim in slovenskim političnim aktivom o zdajšnjih družbenopolitičnih vprašanjih. Zvečer bosta v prostorih skupščine SRS svečana večerja in sprejem. V Slovenijo je predsednik Tito s soprogo Javanko prispel v soboto. V modrem motornem vlaku Dinara so iz Beograda pripotovali tudi Edvard Kardelj z ženo Pepco, Stane Dolanc in France Popit. /.../ Kljub neprijaznemu, deževnemu vremenu je predsednika Tita na železniški postaji pričakala množica delovnih ljudi in šolarjev, ki so kolono avtomobilov pozdravljali tudi na vsej poti do Brda. Na intimnem kosilu na Brdu so zbrani gostje v lovski sobi dvignili prvo čašo na zdravje revolucionarnega tovariša Franca Leskoška-Luke, ki je prav tega dne slavil 75. rojstni dan. B. MAKSIMOVIČ
11. december 1972
Imenujejo jih "donski Kozaki iz Maribora"
Na željo številnega občinstva in ljubiteljev petja moškega pevskega zbora Slava Klavora iz Maribora bo zbor jutri zvečer ponovil jubilejni koncert ob svoji 25-letnici. Prihodnjo soboto bo zbor z enakim sporedom nastopil še v Ptuju in bo s tem v glavnem sklenil delovno sezono v letošnjem letu, sezono, ki je bila jubilejna in obenem zelo delovno leto znamenitega zbora, ki ga v tujem tisku obkladajo z najrazličnejšimi laskavimi presežniki, kot na primer "donski Kozaki iz Maribora" /.../ V moškem zboru Slava Klavora ima ne le Maribor ampak Slovenija in Jugoslavija eno svojih najimenitnejših "konic", ki s svojim dognanim prepevanjem prenaša glas o naši glasbeni vokalni zborovski umetrosti daleč čez meje. Zbor vodi Jože Gregorc, profesor pedagoške akademije, nosilec Gallusove plakete in častni dirigent ali član mnogih domačih in inozemskih glasbenih ustanov. F.F.
11. december 1972
Velike možnosti TAM
Spomladi letos je prišel na prijateljski obisk v Jugoslavijo predsednik Centralno afriške republike Bocasso. Bil je gost predsednika republike Tita, spremljali pa so ga ministri, ki so obisk izkoristili za pogovore o gospodarskem sodelovanju. Pogovorom je sledilo vabilo vlade Centralno afriške republike (CAR) delegaciji gospodarske zbornice Slovenije, da republiko obišče zaradi natančnejših pogovorov o gospodarskem sodelovanju. /.../ Pomočnik generalnega direktorja TAM Mirko Žlender, nam je o obisku CAR povedal: "/.../ TAM je že sedaj usmerjena na afriški trg in ima poslovne zveze z Egiptom, Zambijo, Nigerijo itd. V CAR so govorili o možnosti, da bi se TAM skupaj s kapitalom CAR pojavila na trgu s svojimi avtomobili in z manjšo investicijo za montažo vozil v CAR, vendar do dokončnih pogovorov še ni prišlo. Zato bosta TAM kmalu obiskala minister za transport in predsednik industrijske zbornice." /.../ N.Š.
Tihožitje na Glavnem trgu
Glavni trg smo - za silo - rekonstruirali, marsikaj pa bo treba še postoriti (pločniki, ploščad, streha avtobusne postaje, vrhnja plast asfalta). Čeprav torej semafori na Glavnem trgu že svetijo, je našemu fotoreporterju Danilu Škofiču uspelo posneti gornje tihožitje. Betonske cevi vseh dimenzij, plohi, trami in kosi betona ležijo križem kražem po trgu, kar daje vse drugo kot prijeten videz. Bržkone bi ne terjalo ne preveč sredstev in ne preveč dela, da bi trg počistili, saj v središču mesta res ne moremo imeti odlagališča gradbenega materiala.
(Večer, 15. decembra 1972, foto Danilo Škofič)
12. december 1972
11. človek na Luni
Enajsti človek. ki je davi ob 1.05 stopil na Luno, je ameriški vesoljec Eugene Cernan, poveljnik odprave apollo 17. Sedem minut pozneje se mu je pridružil pilot lunarnega modula geolog Harrison Schmitt. Vesoljca sta sestavila Mesečevo vozilo in se odpeljala z njim sto metrov stran od lunarnega modula, kjer sta postavila prvo znanstveno postajo. Nameščanje znanstvenih naprav in tudi sestava lunarnega modula je potekala počasneje kot so predvideli kljub prizadevnosti vesoljcev. Vse, kar vesoljca počneta, spremljajo na televiziji v Houstonu, ker sta vesoljca kmalu po pristanku postavila televizijsko kamero.
13. december 1972
Skupščina priporoča varčevanje
Republiški zbor je na včerajšnji seji sprejel priporočilo, ki jo je naslovil na vse delovne organizacije, družbenopolitične ter samoupravne skupnosti ter drugim upravljalcem družbenih sredstev, da ob zaključku letošnjega leta varčujejo in opustijo dosedanjo prakso trošenja družbenih sredstev za novoletna darila in druge oblike zapravljanja. V priporočilu nadalje opozarjajo, naj prenehajo z medsebojnim obdarovanjem članov kolektivov, nakupom daril poslovnim partnerjem, z raznimi potovanji, izleti in silvestrovanji na račun družbenih sredstev. Na koncu poziva republiški zbor vse samoupravljalce, da storijo vse za povečanje produktivnosti, racionalizacije in varčevanja ter s tem prispevajo k stabilizaciji.
14. december 1972
Tito na lovu v Rogu
Predsednik Tito je s soprogo Jovanko preživel včerajšnji dan na lovu v Kočevskem Rogu. Z njim so bili France Popit, Andrej Marinc in Ivan Maček. Predsednik Tito je bil navdušen nad lepotami Roga in ni mogel prehvaliti lepega dne, ki ga je s sodelavci preživel v tem delu Slovenije. Ob povratku na Brdo se je zadržal v motelu Turist v Grosupljem.
16. december 1972
Stekel promet na cesti Macelj-Ptuj
Včeraj so odprli za promet zadnji del magistralne ceste Zagreb-Krapina-Macelj-Ptuj na odseku od Maclja do Ptuja. Ob navzočnosti predstavnikov JLA, družbenopolitičnega življenja in podjetij za ceste ter drugih gostov iz Hrvaške in Slovenije sta opravila to prijetno poslanstvo Branko Kecur, predsednik skupščine občine Krapina, ki je izročil cesto prometu v dolini pod Macljem, in Tone Žagar, podpredsednik skupščine občine Ptuj, ki jo je odprl v Hajdini pri Ptuju. Ker vsi priključki in nadvozi še niso končani, bo cesta dokončno odprta spomladi prihodnjega leta. J.S.
16. december 1972
Brez "ugotavljanja manjšine"
Po sedmih letih vztrajnega boja z upravo železnic so si prebivalci nekega mesteca v Severnem Walesu priborili pravico, da sme nositi njihova železniška postaja popolni naziv mesteca v domačem jeziku. Gre za ime kraja, sestavljeno iz 58 črk. To je gotovo najdaljši naziv železniške postaje na svetu, v prevodu pa se glasi: Cerkev svete Marije v globeli belega zajca pri hitrem vrtincu in pri cerkvi svetega Tisylija pri rdeči votlini. Kot je znano, je Wales pokrajina na jugozahodu Velike Britanije, njeni prebivalci, potomci starih Keltov, pa govorijo svoj jezik. Walešani so se stoletja borili proti angleški nadvladi in so danes te precej pomešani z Angleži. Njihovega števila ne ve niče, ker tudi nihče ni zahteval "ugotavljanja manjšine". Kljub temu ima od leta 1951 britanska vlada posebnega ministra za Wales, dežela pa ima danes ne samo krajevne in druge table v svojem jeziku, ampak tudi šolsko avtonomijo, svoj nacionalni muzej, knjižnico in univerzo.