Pred dnevi sem se znašel na enem od ultra uspešnih predavanj Tomaža Gorca, ki je v Sloveniji, sodeč po Googlu, številka 1 glede optimizacije, promocije in monetizacije spletnih strani. Ko ga je nekdo iz publike vprašal, zakaj po internetu trosi pozitivne komentarje, je enostavno odgovoril: “Ker se mi splača.”
Vsakič, ko napiše kak pozitiven komentar, o tem obvesti tistega, ki ga je hvalil, se dogovori za izmenjavo povezav in tako plete mrežo pozitivizma, zbrane povezave pa ga umeščajo visoko med Googlovimi iskanji. To prinaša več strank in več denarja. S pozitivnim pristopom je lani zaslužil več kot dva milijona evrov!
K sreči pa ni edini, ki je prepoznal moč dobrih besed.
Pred približno pol leta je Denis Oštir, ki ga mnogi poznamo z ekranov Pop TV, danes pa po spletu promovira Gorenje, v Marketing Magazinu objavil kolumno z naslovom Influencerji so mrtvi ... S tem je postavil temelje novi skupini slovenskih pozitivnežev mikroinfluencerjem. V kolumni pojasni transformacijo blogerjev v influencerje, ki v Sloveniji ni uspela, priložnosti za mikroinfluencerje pa je veliko več. Blogerji po svetu, ki so postali influencerji (promovirajo izdelke, storitve), služijo milijone, slovenski mikroinfluencerji pa povprečno plačo (in več).
Seveda je na takšno interpretacijo imel ugovor največji med slovenskimi influencerji Jan Macarol, ki že nekaj let vodi (edino?) slovensko mrežo influencerjev Reformabit. Ulo Furlan, Alyo, Špelo Grošelj, Ano Klašnja in še kopico drugih (govori se, da skupina šteje več kot 900 članov) lahko za primerno odškodnino “najamete”, da delijo z vami pozitivne misli o vaših izdelkih.
Saj ne, da bi bilo s tem kaj narobe! V resnici so to ljudje, ki so spoznali, da se veliko bolj splača deliti pohvale kot kritike. In v tem ni prav nobenega cinizma! Dejstvo je, da prihaja čas, ko bo pozitivna beseda tudi v resnici več vredna kot kritika. Nenavadno je le to, da taka filozofija prihaja iz Slovenije in od Slovencev.
O svoji blagovni znamki je najdražji slovenski (mikro)influencer Ciril Komutar zapisal: “Komutar minuta je zanimiva, malo ekscentrična, vedno pozitivna in upam, da tudi informacijsko bogata!” Torej: pozitivne misli za primeren denar.
Ali lahko generaciji Z in Y spremenita slovenski nacionalni značaj? Lahko. Saj bi ga tudi babyboomarji, če bi za to dobili plačano. Da pridete na radar podjetij, ki plačujejo, pa čim prej preklopite na pozitivno stran, delite svoje pozitivne misli, pišite in poleg ne pozabite pripisati številke TRR. Kdo ve, morda pa bo to vaša nova služba?!