Ko sem vas poklical 4. oktobra, ali boste kandidirali za župana Maribora, ste dejali, da 99,9-odstotno ne boste. Mesec in pol kasneje ste v drugem krogu županskih volitev, potem ko ste v prvem dobili največ glasov. Gospod Arsenovič, kaj se je zgodilo 5. oktobra?
"V petek, 5. oktobra, se je res nekaj zgodilo. Začeli smo se pogovarjati o veliki priložnosti črpanja evropskih sredstev, kar doslej v Mariboru ni bilo izkoriščeno. To sem vzel kot življenjsko priložnost za Maribor, da bomo v tem končno boljši."
S kom ste se začeli pogovarjati?
"Vedno sem se pogovarjal z različnimi ljudmi. Z vseh koncev so prihajale pobude. Pogovarjati sem se začel tudi z ljudmi iz stranke SMC - Zdravkom Počivalškom, Juretom Lebnom in Mirom Cerarjem."
Oni so torej botri vaše kandidature za župana Maribora? Omenjalo se je tudi Gregorja Golobiča, ali to drži?
"Ne drži. Gregorja poznam že 15 let, prvič sva se srečala na teniškem VIP-turnirju v Velenju. Nimam botrov."
Ste se o tem, ali boste kandidirali za župana, pogovarjali tudi z Andrejem Fištravcem? Nekateri so namreč prav v tak kontekst postavljali tudi podporo vaše partnerke odhajajočemu županu, češ da je bil to del vajinih dogovarjanj o vaši (ne)kandidaturi.
"Glejte, sem samostojen človek, ki se včasih dolgo odloča. Ko pa se odločim, se odločim. Dolgo si nisem želel kandidirati za župana, ampak ravno slabo vodenje mesta me je tako rekoč postavilo pred dejstvo, da se moram nehati temu umikati. In da se moram z bodočo dobro ekipo lotiti boljšega vodenja mesta. Z gospodom Fištravcem sva se pogovarjala o vsem mogočem, je župan mojega mesta, pri nekaterih stvareh sva tudi dobro sodelovala. Toda bolj ko sva se pogovarjala, bolj sem v resnici razumel, da tega, kar obljublja, ne bo nikoli naredil."
Gospod Kangler ima še vedno razmišljanje iz starega sistema, ko je bilo treba ustvariti razrednega sovražnika
Ste pripravljeni v prvem mesecu mandata na spletu objaviti vse svetovalne, podjemne in druge pogodbe ne samo na MOM, temveč tudi v vseh podjetjih in zavodih, kjer ima MOM večinski delež, in sproti objavljati na novo podpisane? Ne glede na to, ali bo partner zahteval njihovo tajnost - gre vendarle za javni denar.
“Načeloma sem za transparentnost. Bo pa treba pametno razmišljati, da ne bi slučajno s tem naredili komu kakšne škode. Če pa tega ne more biti, sem vsekakor za to, da se vse transparentno in javno objavi.”
Kako drugačen bo Maribor leta 2022? Kje bodo bistvene razlike v primerjavi z vašim protikandidatom, glede na to, da imata zelo podobna predvolilna programa in se zavzemata za podobne rešitve? Kaj bo za vas osebno merilo, po katerem boste (samo)ocenjevali mandat?
“Ocenjeval ga bom po tem, ali me bo za drugi mandat volilo ne samo zdajšnjih 17 tisoč Mariborčanov v prvem krogu, ampak 30 tisoč volivcev. Verjamem, da znam delati prijazna in prijetna okolja, in to bo prvi motiv, da bomo Mariborčani postali malo bolj ponosni na to, da tukaj živimo in ustvarjamo. Nimam čarobne palice, da bi v štirih letih lahko naredil to, kar je bilo zamujenega v zadnjih dvanajstih letih. Verjamem pa, da nam bo uspelo ustvariti dobre medsebojne odnose na vseh ravneh, da bomo znali vključiti tudi mlade, starejše, tiste, ki imajo več, in tiste, ki imajo manj, v skupno zgodbo razvoja mesta Maribora. Vse drugo so avtomatične posledice tega. Saj ne moreš na silo delati. Če nam bo uspelo kolesje pognati z iskrenim in poštenim razmišljanjem, za dobro naših otrok ..., potem ne bo nobenega problema. Mesto bo leta 2022 bolj urejeno, bolj čisto, z boljšimi odnosi. Srce je pomembno, še pomembnejša pa je glava, znanje in pripravljenost nekaj narediti.”
Katero sporočilo z mariborskih vstaj se vam zdi ključno, da bi ga upoštevali pri vodenju mesta?
“Ne ukvarjam se s starimi zgodbami. Zanima me pogled v prihodnost. Zanima me slogan, ki pravi, da mora v Mariboru imeti vsaka soseska svojo prihodnost.”