(VIDEO) Slovenj Gradec: Umirjeno, a tudi tekmovalno

Jasmina Detela Jasmina Detela
24.11.2018 06:22

Klugler proti Času, oba neodvisna kandidata, tokrat nekoliko bolj osebno, tudi o družini, ki jo postavljata na prvo mesto, prostočasnih radostih, hobijih.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Napast

V Slovenj Gradcu se bosta v drugem krogu županskih volitev pomerila aktualni župan, 60-letni Andrej Čas, univerzitetni diplomirani inženir fizike, in novinec na političnem parketu, 42-letni Tilen Klugler, diplomirani upravni organizator, ki je bil v srednji šoli Časov učencev. Povabili smo ju na neformalen pogovor, v katerem sta oba delovala umirjeno in prepričljivo, čeprav je bilo med njima nekaj zdrave tekmovalnosti vendarle zaznati.

Župan kot mediator med interesi

"Župan mora biti samostojen in neodvisen, pripravljen sodelovati," je med ključnimi kvalitetami, ki jih mora imeti župan takšnega mesta, izpostavil Čas. Ljudskost, po kateri je slovel njegov predhodnik Zanoškar, je pomembna županova lastnost, a ne v luči, da se dajejo prazne obljube vsakemu in za vse. Prva zamera je boljša kot zadnja, pravi. Njegov vzornik pri županstvu je dolgoletni slovenjegraški župan Janez Komljanec, ki prav tako ni sodeloval na vsaki veselici. Tudi Klugler poudarja, da mora župan delovati neodvisno, strokovno in zakonito. Biti mora župan vseh občanov in občank, z njimi vsakodnevno v stiku in imeti posluh za njihove težave, potrudil se bo za vsakogar. Bo pa reden gost na raznih dogodkih ter jubilejih društev in drugih organizacij.
{embed_youtube}https://youtu.be/4ue7edNt8Vw{/embed_youtube}
Času vodenje mesta predstavlja izziv, predvsem želi nadaljevati zastavljene projekte, saj je Slovenj Gradec pred pragom enega največjih naložbenih ciklusov v zadnjem času. Klugler pa izpostavlja svoje dolgoletne izkušnje v javni upravi: "Pridobljene izkušnje, znanje in energija mi bodo v primeru izvolitve pomagali pri vodenju občine, kjer želim ostati več mandatov." Na lokalni ravni je vedno prisotnih tudi mnogo različnih interesov. Kako jih preseči? "Župan mora biti neke vrste mediator med njimi. Prisluhniti je treba vsem in ljudi med seboj povezati. To mi je uspelo v javnem zavodu Spotur, kjer sem direktor, moj slogan je - povezujem. Vse stare zamere, tudi med koroškimi župani, moramo pustiti za seboj in začeti novo zgodbo. Kako drugače uspešno voditi občino?" je odločen protikandidat. Čas pritrdi, da vedno obstajajo različni interesi, pomembno pa je, da se v osredje postavi širši interes: "Stare zamere pri vodenju občine nimajo prostora, treba jih je preseči. Kar pa zadeva sodelovanje - z drugimi mestnimi občinami odlično sodelujemo v okviru zveze mestnih občin, to se mi zdi za nas najpomembnejše, v koroški regiji, kjer trenutno vodim svet koroške regije, pa sem prepričan, da bom znal uskladiti regijske interese, a nikoli na račun naše občine."

Odgovornost za begunce na državi

Staro mestno jedro, kako ga urediti za promet in privabiti vanj čim več ljudi, je izziv za vsakega župana. Čas je prepričan, da je mestno jedro vedno bolj živahno, več je kreativnih jeder, to dogajanje spodbujajo z javnimi sredstvi. "Naredili smo velik preboj, drugim zgodovinskim mestom v Sloveniji to ni uspelo v tako kratkem času." Tudi videz kraja je lepši, občina načrtuje več ukrepov, ki bodo ta proces še izboljšali. Z evropskimi sredstvi bodo obnovili Glavni trg, motorni promet bi omejili, ne bi pa mesta zaprli. Da zapiranje mestnega jedra za promet ne pride v poštev, predvsem zaradi parkirne problematike, poudarja tudi Klugler. Treba bo, pravi, zgraditi parkirno ploščad ali garažno hišo v bližini mestnega jedra. Pod prireditvami pa potegniti črto, obdržati dobro obiskane, druge ukiniti ali jim spremeniti koncept. "V mesto je treba pripeljati različne prireditve, od harmonike do rock koncertov, tudi kulinarične. Pomembno je tudi spodbuditi lastnike lokalov, naj oblikujejo zanimive programe, v zameno bi jih oprostili plačila uporabnin za gostinske vrtove. Oživiti je treba Koroško kulturno poletje." Se pa oba zavzemata za postavitev pokritega prizorišča na lokaciji, kjer dogajanje ne bo moteče za stanovalce.
{embed_youtube}https://youtu.be/KR5JHyOiYT8{/embed_youtube}
Slovenj Gradec je bil v Časovem mandatu že pripravljen sprejeti begunce, bi to ponovili? "Leta 2015 je bil izjemen migracijski val, Slovenijo je prečkalo skoraj pol milijona migrantov, ki so bili jeseni brez strehe nad glavo. Takrat je to bilo izjemno dejanje v času humanitarne krize, v teh primerih bi vedno reagiral enako. Sicer je država tista, ki je dolžna zagotoviti varnost vseh državljanov in ne sme postavljati občine pred zid." Da se morajo migracijski problemi reševati na nivoju države in Evropske unije, ne na plečih občin, se strinja tudi Klugler, ki upa, da se stanje izpred treh let ne bo ponovilo. Če se bo, bodo sledili navodilom države, "sam pa se ne bi izpostavljal in privabljal migrantov v občino".

Prosti čas z družino

Čas se v življenju ravna po načelu "ne stori tega drugemu, kar ne želiš, da bi on storil tebi". Poudarja tudi pomen družine, s soprogo Petro Čas, predsednico okrožnega sodišča v Slovenj Gradcu, imata tri otroke, najmlajši je študent. Je njena funkcija breme? "Nikjer se ne prepletata sodišče in občina, nobenih skupnih točk ni v delovanju, zato tudi ni konfliktov. Mnogokrat lahko s pogovorom pridem do nekih zaključkov s pomočjo pravnega znanja. To je prednost. Predvsem pa ločiva zasebno življenje od poklicnega." Kaj pa prosti čas? Županovanje terja precej časa, odgovarja. Ko je prost, rad dela na vrtu, to ga sprošča, hodi v naravo, všeč so mu adrenalinske zadeve (vožnja s kajakom, pozimi alpsko smučanje, tenis). Rad bere dobre knjige s področja filozofije in tudi psihološke romane. Nazadnje je odložil knjigo pisateljice Andree Wulf Iznajdba narave. Pritegnejo ga tudi ruski klasiki.
Prostega časa zmanjkuje tudi Kluglerju, ki ima s partnerko Majo Kruhek, profesorico razrednega pouka, zaposleno na osnovni šoli v Velenju, dva mlajša otroka, stara eno in pet let. "Prosti čas po večini preživljam z družino, gremo na izlete, kolesarimo. Pozimi sem strasten smučar, poleti kampist. Nasploh mi šport veliko pomeni. Včasih sem aktivno treniral rokomet, ostajam pa zelo vnet navijač. Spremljam tudi drugo športno dogajanje." Njegove najpomembnejše vrednote so zdravje, družina, poštenost in spoštovanje do vseh ljudi. Partnerka mu je v veliko podporo pri vzgoji otrok in v življenju nasploh, na druge dejavnike v občini pa nima vpliva. Bere rad, a zadnjih nekaj let so to predvsem otroške pravljice, podobno je pri filmih, nazadnje si z družino ogledal film Luis in vesoljčki. Njegov življenjski moto je, vse se da, če se le hoče.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta