53. izdaja lestvice najzmogljivejših superračunalnikov na svetu TOP500 je obeležila 26-letno zgodovino. Tokrat se je zgodilo prvič, da je vseh 500 sistemov na njej po zmogljivostih doseglo vsaj en petaflop na preizkusu High Performance Linpack (HPL), saj je tudi najšibkejši med najboljšimi superračunalniki zmogel 1,022 petaflopov.
Hitrost superračunalnika se meri v številu računskih operacij s plavajočo vejico na sekundo (flops). Petaflop je tisoč bilijonov flops-ov.
Vse bolj energijsko učinkoviti
Napredek v programski opremi in upravljanju je poskrbel, da so najboljši superračunalniki na svetu tudi bolj energijsko učinkoviti. Lestvica Green500, ki je objavljena hkrati s TOP500, razkriva, da so povprečne zmogljivosti superračunalnikov dosegle 3,2 gigaflopa/W, še pred pol leta pa je bila ta številka 3,0 gigaflopa/W. Najbolj energijsko učinkovit sistem je DGX SaturnV Volta s 15,1 gigaflopa/W in Summit s 14,7 gigaflopa/W. Lenovov sistem MareNostrum P9 CTE je na četrtem mestu z rezultatom 14,1 gigaflopa/W.
Največ superračunalnikov je na Kitajskem, a ameriški so zmogljivejši
Na lestvici TOP500 ima največ, kar 219 superračunalnikov Kitajska, v ZDA pa jih je 116. Na tretjem mestu je Japonska z 29, sledijo pa Francija (19), Združeno Kraljestvo (18) in Nemčija (14). Čeprav je v ZDA znatno manj superračunalnikov kot na Kitajskem, so ti po skupnih zmogljivostih boljši. Ameriški superračunalniki tako premorejo 38,4 odstotka vseh zmogljivosti najboljših 500 superračunalnikov (od tega 15,6 odstotka prispevata sistema Summit in Sierra), medtem ko kitajski superračunalniki premorejo 29,9 odstotka vseh zmogljivosti.
Lenovo je izdelal največ superračunalnikov med najboljšimi petstotimi, in sicer kar 173, sledijo mu ponudniki Inspur (71) in Sugon (63), HPE (40) in Cray (39). Superračunalniki podjetja Lenovo so tudi vodilni po skupni zmogljivosti.
Med komponentami prevladujeta Intel in NVIDIA
Proizvajalec procesorjev Intel ima absolutno prevlado tudi v svetu superračunalnikov, saj je z njegovimi procesorji opremljenih kar 95,6 % vseh superračunalnikov z lestvice TOP500. Procesorji IBM Power so zastopani v sedmih sistemih, AMDjevi procesorji pa v treh. Le enega izmed najzmogljivejših superračunalnikov na svetu poganjajo procesorji ARM.
133 superračunalnikov ima vgrajene tudi koprocesorske rešitve, pri čemer jih kar 122 uporablja grafične procesorje proizvajalca NVIDIA.