Z letečim avtomobilom SD-03 eVTOL je pilot na Japonskem uspešno vzletel, naredil krog in pristal na označenem mestu na ograjenem Toyotinem testnem poligonu velikosti 10.000 kvadratnih metrov. Podjetje SkyDrive se ukvarja z enim od številnih projektov letečih vozil na svetu, za testni polet pa pravijo, da je bil več kot uspešen. V videu je mogoče videti, kako se vozilo, če ga še lahko tako imenujemo, s pomočjo propelerjev dvigne kakšen meter nad tlemi in opravi zahtevane manevre. Polet je trajal štiri minute, linije letečega vozila pa nekoliko spominjajo na motor, le da ima ob strani nameščene propelerje.
{embed_youtube}https://youtu.be/4Yc2L5koWZY{/embed_youtube}
Tomohiro Fukuzawa vodi razvojni projekt SkyDrive. Ob uspešnem testiranju je povedal, da upa, da bo leteče prevozno sredstvo prosto dostopno v roku treh let. Vendar je potrebno predhodno zagotoviti, da je letenje z SD-03 varno. "Od približno sto projektov razvoja letečih avtomobilov na svetu jih je le peščica uspešno opravila testiranja s človekom na krovu," je dodal Fukuzawa. "Upam, da se bo z njim želelo 'peljati' veliko ljudi in da se bodo pri tem počutili varne."
{embed_youtube}https://youtu.be/58kEzTpPzS0{/embed_youtube}
SD-03 zmore trenutno leteti zgolj deset minut, razvijalci pa so prepričani, da bodo lahko ta čas že kmalu podaljšali na vsaj pol ure. S tem bi bila uporabnost znatno višja, proizvajalec pa ima načrte izdelek izvoziti in prodajati tudi na številčnem kitajskem tržišču.
Uspešno testiranje na zaprtem poligonu pomeni, da bi lahko že konec leta SD-03 poletel na prostem.
Drugo mnenje
"Veliko stvari bo potrebno spremeniti," je prepričan tudi Sanjiv Singh, profesor na Institutu za robotiko na Univerzi Carnegie Mellon, ki sodeluje pri razvoju drugega letečega prevoznega sredstva, ki je sposobno vertikalnega vzletanja in pristajanja. "Če leteče naprave stanejo deset milijonov dolarjev jih ne bo nihče kupil. Če bo mogoče z njimi leteti zgolj pet minut, jih ne bo nihče kupil. Če bodo strmoglavile z neba vsake toliko časa, jih ne bo nihče kupil," je našteval Singh.
Sebastian Thrun, vodja razvoja pri eVTOL projektu Kitty Hawk pa je dejal, da je tudi pri letalih, mobilnih telefonih in avtonomnih avtomobilih bil potreben čas, da jih je javnost sprejela. "Vendar bo ta čas v primeru letečih avtomobilov bistveno krajši," tako Thrun.