(ANALIZA) Gorazd Bertoncelj: Ni vseeno, kako zapustimo Planico

Zoran Mijatović
12.12.2020 08:01
Po poskusni seriji je glavni trener reprezentance računal na odmeven dosežek, zdaj je žarek upanja le še nedeljska ekipna tekma.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zdi se, da se je moral Gorazd Bertoncelj od Petra Prevca posloviti tudi zato, ker ni poznal pravila o predskakalcih. 
Andrej Petelinšek

"Zelo smo razočarani. Predvsem po dobrem poletu Anžeta Laniška v poskusni seriji (osebni rekord z 234,5 m). Fant je takrat opravil najboljši polet v življenju. Očitno je bil predober, želel je preveč in naredil je svojo klasično napako – ponesrečen polet. V drugo je šlo bolje, a ne tako kot v poskusni seriji. No, še vedno je bil rezultat druge serije blizu deseterice," se je po neuspešni prvi polovici posamičnega SP v poletih skušal tolažiti glavni trener Gorazd Bertoncelj. A kaj, ko so bili drugi še slabši: "Preostali so očitno pokleknili pod pritiskom bremena. V krču so bili, pa čeprav smo rekli, da ni pritiska in da naj se sprostijo in uživajo, a ni bilo tako."

Največje razočaranje je bil Timi Zajc, ki je v prvih izjavah novinarjem zabrusil, da naj odgovore o njegovih slabih poletih iščejo kar pri trenerju. "Tipičen odgovor tekmovalca, ko malce izgubi občutke. Ni odskakoval z nogami. V četrtek je vsaj malo, tokrat nič. Ko tekmovalec ne odskakuje, je zakrčen v zgornjem delu. Imel je nizko parabolo leta, nič hitrosti … Kljub dvakrat relativno dobrim razmeram so bili njegovi skoki kratki," je ocenil Bertoncelj. In se tudi sam spraševal, ali se da to še hitro popraviti: "To je odvisno od psihološkega stanja tekmovalca, koliko je pripravljen zadeve spremeniti. Treba si je zaupati in biti odločen. Timiju je to že nekajkrat uspelo. Od Ruke do Nižnjega Tagila mu je že uspel pozitiven preobrat, zdaj se mu pa spet ponavlja stara zgodba. Ko nekaj izgubi, nima več nobenega zaupanja. Rezultat je potem tak, kot je." Nekoliko drugačna napaka naj bi se pojavljala pri Domnu Prevcu: "Domen je tokrat v poskusni seriji poletel preveč agresivno, podivjano. Nobenega dela nog ni bilo. Smuči mu uidejo. Previsoke so bile že na hrbtišču, zato ni bilo ne višine ne hitrosti."

Pred sobotnim nadaljevanjem je trener fantom namenil nekaj spodbudnih besed in se odločil za temeljito analizo: "Treba je popraviti dolžino poletov. Ni vseeno, kako zapustimo Planico." No, slovo bo sicer sledilo v nedeljo po ekipni tekmi, na kateri bo nastopila slovenska četverica, ki tekmuje tudi posamično. "Žirija tekmovanja se je namreč odločila, da obstaja nekakšno pravilo, da se predskakalca ne da uvrstiti na nedeljsko tekmo," je Bertoncelj razložil, da Peter Prevc ni več v igri in da odhaja domov. In čeprav se zdi, da Bertoncelj za to pravilo sploh ni vedel, mu za odločitev ni žal: "Prva četverica je v četrtek največ pokazala. Resda je breme veliko, saj smo na pomembnem SP-ju na domačih tleh. Treba se je pokazati v najboljši luči. Po poskusni seriji mi je posijal žarek upanja, a rezultata ni. Na drugi strani tudi Peter v dveh poletih kot predskakalec ni pokazal nič posebnega."

In čeprav je možnost za odmeven dosežek na posamični tekmi že zapravljena, upanje ostaja vsaj za medaljo na moštveni: "Treba je storiti vse, da se bomo borili za medaljo. Tri nacije so izredno močne - Poljaki, Norvežani in Nemci dobesedno harajo. A upanje umira zadnje."

Pa njegovi favoriti med posamezniki? "Peterica v ospredju je bila izjemna. Boj za medalje bo zelo zanimiv. Eisenbichler je pokazal izjemen polet, tudi Granerud je stabilen. Verjamem, da se bo med njima odvijala bitka za zlato," pogovor zaključi Bertoncelj.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta