Je komaj 15-letna Rusinja Kamila Valijeva kriva zlorabe dopinga? Tega odgovora od mednarodnega športnega razsodišča v Lozani (Cas) nismo dobili, je pa ta organ, ki deluje tudi v Pekingu, po kar šestih urah zasliševanj na Kitajskem umaknil začasni suspenz in dovolil mladenki nadaljevati nastope na olimpijskih igrah. V Kazanu rojena drsalka bo po uspešni pritožbi mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok), svetovne protidopinške agencije (Wada) in mednarodne drsalne zveze (ISU) tako jutri kot v četrtek v vlogi glavne favoritinje lovila novo zlato kolajno v posamični tekmi, potem ko je eno vzela že z ekipo Rusinj.
A to še ne pomeni, da bo Valijeva osvojeno smela obdržati. Če bo na teh igrah osvojila še katero, podelitve ne bo, je sporočil Mok. Vsaj dokler se dopinški primer ne razčisti do konca. Razsodba bo na sporedu kasneje in bo nekoliko drugačna, kot smo jih vajeni. Valijeva namreč uživa poseben tretma, ker je zaradi mladosti tako imenovana zaščitena oseba. "Tudi pred športnim razsodiščem je zelo pomembno varstvo človekovih pravic. Vemo, da imajo po mednarodnih konvencijah otroci in mladoletniki v vseh postopkih in pred vsemi organi posebno varstvo in zaščito," je za slovensko televizijo v Pekingu povedala Vesna Bergant Rakočevič, članica tričlanskega senata Cas, ki je odločal v dotičnem primeru. Postopka in vsebine slovenska pravnica ni komentirala, je pa dejstvo, da če bodo pri mladem dekletu dokazane nepravilnosti, bodo strožje sankcije doletele trenerje in druge vpletene v škandal.
"Tega primera ne bi imeli, če bi se analiza opravila v sedmih dneh"
Cas je ukinitev začasnega suspenza argumentiral s tem, da bi Valijevi "nenastopanje na olimpijskih igrah v teh okoliščinah lahko povzročilo nepopravljivo škodo". Ob tem so poudarili, da so upoštevali "temeljna načela pravičnosti, sorazmernosti, nepopravljive škode in ravnovesja interesov med prijavitelji in športnico, ki ni bila pozitivna na doping testu v Pekingu". Za razsodišče obstajajo tudi resni pomisleki zaščite pravnih interesov dekleta zaradi poznega obveščanja glede rezultatov dopinškega testiranja, saj je bilo izvedeno že lani na božični dan na ruskem prvenstvu, rezultati pa so bili znani šele dan po osvojitvi olimpijskega zlata, torej po šele šestih tednih. "Tega primera ne bi imeli, če bi se analiza opravila v sedmih ali desetih dneh," je prst proti stockholmskem laboratoriju usmeril generalni sekretar Cas Mattieu Reeb.