V tej sezoni so tekmovanje smučark za Zlato lisico v svetovnem pokalu znova selili v Kranjsko Goro. Toplo vreme ponovno ni dopuščalo priprave proge, ki bi bila primerna za tekmovanje. Vsaka selitev je za organizatorje boleča. Tekma z več kot 50-letno tradicijo se je prijela v Mariboru in ob selitvah nastajajo dodatni stroški.
Posebej pred letošnjo selitvijo se je izpostavila dilema, ali bi lahko progo postavili višje na Pohorju. V Areni, kjer je tradicionalni cilj, umetnega snega ni bilo mogoče pripraviti. A na Trikotni jasi, manj kot dvesto metrov višje, so bile razmere že toliko zimske, da bi lahko veleslaloma, ki sta bila letos na sporedu, izpeljali brez večjih naporov.
Cilj na Trikotni jasi
V tem primeru bi bil cilj prestavljen višje, start pa bi bil nad progo Habakuk. V kratkem času, ki je bil na voljo pred dokončno odločitvijo o vnovični selitvi, se je v zvezi s to rezervno varianto hitro postavilo nekaj vprašanj. Tako kot obstoječa proga za svetovni pokal ima tudi omenjena vsa potrebna dovoljenja FIS, tako imenovano homologacijo. Toda lokalni smučarji zelo dobro vedo, da je na najbolj tradicionalni pohorski progi - v dolino - en predel izrazito ravninski. Zvrsti se ob planinski koči Luka na Habakuku. In ta potencialna rezervna proga za Zlato lisico poteka tudi po tem delu.
Ko se je bilo treba odločiti o letošnji Zlati lisici, ni bilo realno pričakovati, da bi vodstvo Mednarodne smučarske zveze (FIS) dovolilo selitev na progo, na kateri v zadnjih letih ni bilo mednarodne tekme. Njihov oglednik se je na koncu na snežno kontrolo namesto v Maribor odpeljal neposredno v Kranjsko Goro in tam prižgal zeleno luč za 57. izvedbo na smučišču v Podkorenu.
Tako je bilo to dejanje zaključeno. A v glavah nekaj Mariborčanov je ostalo zavedanje, da se lahko, če se ne bo nič bistvenega premaknilo, prihodnje leto zgodba s selitvijo v Kranjsko Goro ponovi. Takšne selitve sicer v vodstvu FIS ne povzročajo velikega razburjenja, saj mariborski organizatorji poskrbijo, da tekme ne odpadejo. A dolgoročno tako ne bo šlo naprej in FIS ima dovolj interesentov, ki bi z veseljem prevzeli tekmi v Mariboru. Prvi takšen preizkus bo na vrsti leta 2024, za katero je še treba določiti koledar tekem.
Ni skrivnost, da ob selitvah kratko potegnejo najprej pri Alpskem smučarskem klubu Branik, kjer si od Zlate lisice vedno znova obetajo denar, s katerim lahko preživijo sezono. Od tam prihaja Matjaž Kranjc, sicer tudi funkcionar FIS. V soorganizaciji s Smučarskim klubom Pohorje oziroma motorjem kluba Iztokom Tomšičem in ob pomoči Marproma, najemnika pohorskih žičniških naprav, so se pred dnevi začele priprave za organiziranje mednarodne smučarske tekme, ki so jo izvedli na tej nadomestni progi s ciljem pri Trikotni jasi. "Eno je govorjenje iz pisarn in risanje po papirju, nekaj drugega pa je preizkus ideje o nadomestni progi na terenu. Tu na Pohorju nam je manjkalo tega drugega in to vrzel smo sedaj s četo prostovoljcev zapolnili. Pohorje ima tekmo najvišjega ranga, a hkrati že nekaj let tukaj nismo organizirali tekme nižje kategorije. Ob tem, da je to nujno za ohranjanje ekipe v primerni kondiciji skozi celo sezono, je to tudi priložnost, da se preizkušajo take zamisli, kot se je pojavila ob vnovični selitvi v Kranjsko Goro. Nam je tekmo s ciljem na Trikotni jasi uspelo organizirati z zelo malo denarja. Sedaj, ko je prireditev pod streho, pa imamo neizpodbiten dokaz, da je obstoječa proga primerna za tekme. Tudi v svetovnem pokalu. A to ni edina rešitev. Z nekaj vlaganji je mogoče progo, ki bi prav tako imela start nad Habakukom, izpeljati tudi po Mariborskem slalomu. Ta poteka pod sedežnico Poštela. Tam je že zgrajena primerna infrastruktura, vodovod in elektrika z razsvetljavo. A bi vse to bilo treba posodobiti in verjetno se ne bi bilo mogoče izogniti manjšim gradbenim posegom v naravo," pravi Kranjc.
Če bi samo sedeli po pisarnah in risali na papirju, bi se naslednje leto ob pomanjkanju snega na Pohorju znova pojavila ista rešitev - selitev Zlate lisice v Kranjsko Goro
Smučarski poligon ni več utopija
Z ljudmi in s primerno gostinsko ponudbo (ob progi ima gostinski lokal) je svoj pečat pri organizaciji dodal Iztok Tomšič, sicer tudi oče zmagovalke sredinega veleslaloma Nike Tomšič. "Tako tekme najvišjega ranga kot tiste v nižjih kategorijah so pomembne za razvoj tekmovalnega smučanja v Mariboru, ki ga je treba dvigniti. Hkrati bi s preureditvijo smučišča pod sedežnico Poštela dobili težko pričakovan smučarski poligon na Pohorju. Smučišče bi lahko namenili samo treningom tekmovalcev, saj bi se turisti v dolino spuščali po obstoječi trasi, medtem ko je Mariborski slalom s to progo paralelen. Takrat bi dobili poligon, ki bi ga uporabljali domači in tuji tekmovalci, in to na progi, kjer bi vsako leto organizirali tekme za svetovni pokal," pravi Tomšič.
Novo (staro) progo je pohvalil tudi Thomas Bank, trener češke smučarsko-deskarske dvoživke Ester Ledecke: "Ta proga ima res dolg položen del; a saj je bil tudi ženski slalom za kombinacijo na nedavnem svetovnem prvenstvu v Cortini speljan po zelo položnem terenu, pa se nobena od tekmovalk zaradi tega ni pritoževala. Še več, tisti slalom je bil zelo težak, selektiven. To so naredili z zahtevno postavitvijo proge in s primerno preparacijo. Ta rezervna proga za Zlato lisico tukaj na Pohorju mi je všeč, podpiram zamisel o rezervnem terenu kot tudi postavitev smučarskega poligona. Mi z Ester Ledecko pogosto treniramo skupaj z Ilko Štuhec in sedaj, ko sem spoznal terene na Pohorju, vem, zakaj je lahko tako hitra na progah. Ona ima različno konfigurirana smučišča kar pred nosom," pravi Bank, ki je na tekmi spremljal sina Mateja.
Nina Drobnič je včerajšnji veleslalom končala kot najboljša Slovenka - na drugem mestu. Seveda je bila nad progo navdušena: "Rada tekmujem na bolj položnih progah, saj sem na ravninskih predelih običajno hitra. Ta na Pohorju pa je nedvomno med lažjimi progami, ki so v programu tekem FIS."
Rezervna proga je nujna
Med tistimi, ki ustvarjajo pogoje za tekmovanje, so delavci Marproma, upravitelji pohorskih smučišč. V razmerah, ko so v klubu za takšno tekmo sposobni prispevati manj kot 3000 evrov, ni mogoče pričakovati, da bodo v klubu izpeljali vse potrebno za oživitev idej, med katere sodi tudi nadomestna proga za Zlato lisico. Marko Rataj je pri Marpromu vodja smučišč in je bil neposredno vpet v organizacijo tekem: "Zlata lisica potrebuje rezervno varianto v primeru neugodnih snežnih razmer na Snežnem stadionu pod Pohorjem. Dve leti zapored smo svetovni pokal že selili iz Maribora, kar je za nas nesprejemljivo, saj je ta prireditev velika reklama za naše smučišče. Za nas so sprejemljive vse rezervne variante - od te obstoječe proge, na kateri smo sedaj pripravili tekme, do proge na Mariborskem slalomu in tudi oživitev proge Jonatan. O teh projektih se bi morali pogovarjati skupaj s klubi, s prireditelji Zlate lisice, z odgovornimi v mestu Maribor in širše," razmišlja Rataj.
Obstoječa proga je premalo zahtevna
Nekoliko drugače kot organizatorji zadnjih dveh FIS-tekem razmišlja Srečko Vilar, generalni sekretar Zlate lisice: "Strinjamo se s tem, da Pohorje potrebuje plan B, ko govorimo o progi za Zlato lisico. Toda proga, na kateri so izvedli zadnji dve tekmi nižjega ranga, je bila speljana po smučišču, ki za tekme za svetovni pokal ni dovolj zahtevno. Na voljo pa imamo povezavo tiste proge na Mariborski slalom, kjer je zgodba drugačna. Rezervna proga bo na voljo, ko bo imela homologacijo. Ureditve se je treba lotiti načrtno in mi smo že angažirali strokovnjake z mariborske univerze, geodete in mariborsko razvojno agencijo. Čez dva tedna pričakujemo prvi program na papirju in takrat bo že manj neznank. Zaradi selitve proge za svetovni pokal višje na Pohorje (ob neugodnih vremenskih razmerah v dolini) prav velikih popravkov ne bo treba narediti. Dostop do nadomestnega cilja na Trikotni jasi je po dveh gozdnih cestah, ki sta obe dobro vzdrževani. Treba bo postaviti ciljno areno, primerno za gledalce, in tudi to ne bo velik poseg. Ob rezervni progi je postavljena infrastruktura. Ne glede na plan B, o katerem govorimo, je na Trikotni jasi že za letos bil predviden šotor za tekmovalke, ki smo ga tako preselili iz ciljne arene. Spodaj bo v vsakem primeru ostal del infrastrukture skupaj s šotorom za povabljence," zaključi Vilar.