V največji vladni stranki SDS gredo na volitve s preverjeno ekipo, večjih presenečenj pa ni. Predsednik vlade in prvak stranke Janez Janša bo kandidiral v Grosupljem in Ivančni Gorici. Od aktualnih ministrov iz vrst SDS bosta Aleš Hojs in Anže Logar kandidirala v Ljubljani, prvi v okraju Ljubljana Vič - Rudnik 3, drugi pa v okraju Ljubljana Vič - Rudnik 4, medtem ko bo Zvonko Černač kandidiral v Postojni. Med kandidati ni ministra Andreja Širclja, ki je že pred časom napovedal, da se umika iz aktivne politike, prav tako ne ministrov Andreja Vizjaka in Vaska Simonitija, ki sicer nista kandidirala že na zadnjih parlamentarnih volitvah leta 2018. Ko gre za aktualne državne sekretarje, SDS v boj za glasove volivcev pošilja Jelko Godec (Šentjur pri Celju), Žana Mahniča (Škofja Loka 2) in Alenko Forte (Zagorje ob Savi).
SDS brez Pogačnika in zakoncev Ferjan
Na volitvah bo kandidirala tudi večina aktualnih poslancev SDS: Danijel Krivec v Tolminu, Eva Irgl v Ajdovščini, Jože Tanko v volilnem okraju Ribnica - Dobrepolje, Tomaž Lisec v Sevnici, Branko Grims v volilnem okraju Kranj 3, Alenka Jeraj v volilnem okraju Ljubljana Vič - Rudnik 1, Dejan Kaloh v volilnem okraju Maribor 3, Karmen Furman v Slovenski Bistrici, Marijan Pojbič v Pesnici, Franc Breznik v Pesnici, Suzana Lep Šimenko na Ptuju, Bojan Podkrajšek v Slovenskih Konjicah ... SDS v boj za glasove volivcev v volilnem okraju Žalec 1 pošilja tudi poslanko prestopnico Lidijo Ivanušo, ki je na zadnjih volitvah kandidirala na listi SNS, od aktualnih poslancev SDS pa na listi med drugim ni Marka Pogačnika ter zakoncev Jureta Ferjana in Karmen Kozmus Ferjan.
V boj pošiljajo tudi znane obraze
Za poslanske stolčke se bodo tudi na tokratnih volitvah potegovali nekateri znani Slovenci. Na listi SD bo v Ljubljani kandidiral igralec in televizijski voditelj Jonas Žnidaršič. Na listi gibanja Povežimo Slovenijo (PoS) bo v Ljubljani za poslanca kandidiral pevec Oto Pestner, med kandidati PoS v celjski volilni enoti pa sta tudi nekdanja judoistka in olimpijska prvakinja Urška Žolnir Jugovar ter nekdanji rokometaš Roman Pungartnik. V Izoli bo na listi SNS volivce poskušala nekdanja slovenska nogometna reprezentantka Valerija Trost, na listi NSi pa bo na Ptuju kandidirala tudi nekdanja misica in udeleženka resničnostnega šova Kmetija Špela Hojnik. Na znane obraze iz sveta zabave stavijo tudi v SDS. Na njihovi listi bo v Slovenj Gradcu kandidiral glasbenik Boštjan Konečnik, v Ljubljani pa udeleženec resničnostnega šova Ljubezen po domače Marko Posavec.
Pogačnik razlogov za odhod iz aktivne politike ni pojasnil, neuradno pa je mogoče slišati, da naj bi bil že pred časom sklenil, da ga politika več ne zanima. Na vprašanje, ali bo svojo kariero nadaljeval v gospodarstvu, Pogačnik ni odgovoril. Ferjan pa nam je sporočil, da s soprogo na prihajajočih volitvah ne kandidirata, ker sta se tako odločila. "Oba ostaja člana SDS," je dodal Ferjan. Še pred nastopom mandata nadomestnega poslanca naj bi mu po poročanju Reporterja v stranki zamerili, ker je kot predsednik tržiškega odbora SDS po lokalnih volitvah leta 2018 sklenil koalicijo s tamkajšnjim županom Borutom Sajovicem. Ferjanu je sodelovanje s Sajovicem, ki je bil nekoč poslanec LDS, na aprilskih volitvah pa bo v Tržiču kandidiral na listi Gibanja Svoboda, prineslo podžupansko mesto, kasneje pa tudi razrešitev z vrha tržiške SDS.
Bo prestolnica ostala trdnjava Levice?
Poleg SDS in NSi so kandidate za aprilske volitve predstavili tudi v LMŠ, SD, Levici, SAB in Gibanju Svoboda. Boj za glasove levo-liberalnih volivcev bo očitno precej srdit v Ljubljani, kjer je na zadnjih volitvah štiri volilne okraje osvojila Levica. Njen primat bodo z močnima listama in prepoznavnimi obrazi poskušali zamajati v Gibanju Svoboda in SD. V okraju Ljubljana Center se bodo tako pomerili prvak Gibanja Svoboda Robert Golob, koordinator Levice Luka Mesec in poslanec SD Marko Koprivc. V volilnem okraju Ljubljana Bežigrad 2 se bodo za glasove volivcev borili Nataša Sukič (Levica), Milan M. Cvikl (SD) in Tereza Novak (Gibanje Svoboda), v volilnem okraju Ljubljana Moste - Polje 2 Luka Omladič (Levica), Dejan Prešiček (SD) in Miroslav Gregorič (Gibanje Svoboda), v volilnem okraju Ljubljana Šiška 1 pa se bosta z Golobom pomerila tudi Asta Vrečko (Levica) in Blaž Zgaga (SD). Predsednica SD Tanja Fajon v "varnem" volilnem okraju Ljubljana Šiška 2 nima večje konkurence, saj podpredsednica Gibanja Svoboda Urško Klakočar Zupančič kandidira v volilnem okraju Ljubljana Šiška 3. Pri Golobu se sicer v boj za glasove volivcev v Ljubljani podajajo z javno podporo ljubljanskega župana Zorana Jankovića.
Gibanje PoS na volitve s 87 kandidati
Kandidatne liste v vseh osmih volilnih enotah so s podpisi štirih poslancev stranke Konkretno danes vložili tudi v Gibanju Povežimo Slovenijo. Na volitve se podajajo s 87 kandidati, ker bo podpredsednik Konkretno in predsednik državnega sveta Alojz Kovšca kandidiral v dveh volilnih okrajih v volilni enoti Ljubljana Center. V mariborski volilni enoti bosta med drugimi kandidirala prvak stranke Konkretno Zdravko Počivalšek in državni sekretar na notranjem ministrstvu Franc Kangler. V ptujski volilni enoti bo kandidiral Andrej Čuš, šolska ministrica Simona Kustec pa se bo za poslanski mandat potegovala v kranjski volilni enoti. Na listi bodo med drugim kandidirali vsi poslanci stranke Konkretno Monika Gregorčič, Dušan Verbič, Mojca Žnidarič in Gregor Perič. Kandidatno listo in program bodo v Gibanju Povežimo Slovenijo predstavili v soboto.
Pomanjkanje kadra s političnimi izkušnjami
Politolog in predavatelj na ljubljanski FDV Miro Haček po pregledu do zdaj objavljenih kandidatnih list strank poudarja, da je pri Levici opazen trend pomladitve stranke. "Relativno veliko je mladih oziroma do zdaj ne toliko znanih in uveljavljenih kandidatov, izginila pa so nekatera imena, ki so bila doslej v ospredju, tako da je tudi skozi kandidatni proces najbrž prišlo do neke notranje konsolidacije stranke," pravi Haček. Ko gre za listo Gibanja Svoboda, pa se po njegovih besedah na neki način ponavlja zgodba LMŠ pred zadnjimi volitvami. "Pojavljajo se kandidati, ki jih je gospod Golob, grdo rečeno, najbrž malo potegnil iz naftalina, skratka ljudje, ki so bili nekoč že na kandidatnih listah in v politiki, zdaj pa zanje že dolgo nismo slišali," poudarja Haček. Na kandidatnih listah se po njegovih besedah pojavlja tudi veliko aktualnih županov: "To sem opazil pri Gibanju Svoboda in NSi, pri SD je tega malo manj, vendarle pa obstaja neki trend, da se župani odločajo za kandidature z zavedanjem, da obeh funkcij hkrati ne morejo opravljati." Na vprašanje, ali je tako pri novih kot tudi pri etabliranih strankah mogoče zaznati precej izpraznjen kadrovski bazen, pa Haček odgovarja, da se pojavlja pomanjkanje politično socializiranega kadra, ki bi že imel določene politične izkušnje. "To je še malo bolj vidno pri novih strankah in listah, ampak tudi pri uveljavljenih strankah se to že lahko opazi. Pojavlja pa se tudi trend, da se ljudje, ki imajo izkušnje, nočejo več iti politike," dodaja Haček.