14 zlatih dopustniških nasvetov: Osredotočite se na dani trenutek!

Bonbon Bonbon
30.06.2021 06:00
Dopust in priprave nanj so letos v razmerah, ki so posledica koronavirusa, še toliko pomembnejši. Dragocene nasvete, da bo ta čas čim lepši, z vami deli Nataša Vidnar, dipl. m. s., univ. dipl. org., vodja Centra za krepitev zdravja ZD Maribor.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

1. Da bo dopust prijeten, brez neljubih pripetljajev in stresa, se glede na cilj potovanja pozanimajte o higienskih ukrepih in povprašajte na pristojnem ministrstvu ali pri turistični agenciji o potrdilih in dokazilih, ki jih potrebujete za prehod meje.

2. Koronavirus nam ne sme povsem krojiti preživljanja dopusta, izberimo zlato sredino. Nujna pa je osnovna samozaščita, zlasti nošenje obrazne maske v zaprtih prostorih in razkuževanje rok.

Igor Napast

3. Letos smo vsi še posebno željni dopusta, saj je marsikdo zadnji dve leti preživel doma ali delal od doma. Zato nujno potrebujemo proste dni in tudi menjavo okolja. A ni treba, da gremo v tujo državo, Slovenija je krasna in nam ponuja ogromno, od morja, hribov do ravnice.

4. Ne pozabiti na zaščito pred soncem, saj je poleti zelo močno ne le ob morju, temveč tudi v gorah, a tam se zaradi klime tega morda ne zavedamo. Zaščitite se s pokrivali, očali, primernimi oblačili in visokim zaščitnim faktorjem ter se izogibajte soncu med 12. in 16. uro.

5. Pijte veliko vode, vsaj dva do tri litre na dan, saj je dehidracija poleti še hitrejša. Kamorkoli greste, imejte vodo vedno s seboj v steklenički in pijte po požirkih.

6. Ne pozabite na zdravila, ki jih jemljete po navodilu zdravnika, zraven pa imejte še priročno lekarno s sredstvi proti bolečinam in slabosti.

Profimedia

7. Ljudje dopuste preživljamo različno – nekateri ob spoznavanju novih krajev, drugi ob športu, tretji s knjigo na plaži … Ne ozirajmo se na to, kaj počnejo drugi, izberimo, kar ustreza nam.

8. Na dopustu bi radi nadoknadili vse, česar čez leto nismo storili, a je potem vsega preveč. Pretiravanje nikdar ni v redu, zato stvari počnimo na bolj sproščujoč način.

9. Da se zares spočijemo, potrebujemo vsaj dva do tri tedne oddiha. Telo potrebuje nekaj dni, da se privadi novim okoliščinam, nato pa do dva tedna za sprostitev in pozitivne učinke, da pozneje znova normalno deluje v domačem in delovnem okolju.

10. Odmislimo skrbi in čas. Bodimo čuječi, osredotočimo se na dani trenutek!

11. Brskanje po telefonu nadomestimo z dobro knjigo ali s poglobljenim pogovorom z družinskimi člani, za kar čez leto vedno zmanjka časa.

Profimedia

12. Telefon pospravimo v sef ali omarico in si določimo uro v dnevu ali na dva dni, ko preverimo klice in sporočila. Na dopustu ne spremljajmo redno e-pošte, saj takrat načeloma ne moremo vplivati na službene zadeve. Če nas kdo nujno potrebuje, nam lahko napiše sporočilo, sicer pa nas bo prej ali slej nekako našel.

13. Dopust je priložnost, da si privoščimo več spanja, če nam ga med letom primanjkuje – spali naj bi vsaj sedem do devet ur, otroci pa do dvanajst ur.

14. Ne pozabite: motivacija za zdrav življenjski slog ima prednost pred zdravili, z obojim skupaj lahko krepimo in ohranimo naše zdravje. Tudi na dopustu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta