Celjski unikat – Božičkova tovarna daril – že drugo leto tradicijo obdarovanja seli v mestno jedro, ki decembra živi na polno. V prostoru začasne rabe na Glavnem trgu 8, v bližini katerega se bo sredi decembra odprla še Pravljična dežela, bodo vsako popoldne med 15. in 20. uro (med vikendi že od 8. ure naprej) prostovoljci sprejemali ljudi, ki bi bili pripravljeni praznike polepšati vsaj enemu socialno šibkejšemu otroku. Ideja je enaka od vsega začetka, ko so jim pred devetimi leti prostore odstopili v Planetu Tuš in jim tudi finančno pomagali. To je, da posameznik s smrečice izbere ime enega otroka, zanj pripravi darilo in ga v prostorih Božičkove tovarne daril tudi zavije. Po koroni so sicer osnovni ideji dodali še možnost izbire otroka na spletni strani in možnost, da donator podari sredstva, darilo za določenega otroka pa, primerno njegovi starosti, kupijo prostovoljci sami.
Kako pomagati?
Posameznik, ki želi pomagati Božičku, si na spletni strani www.bozickovatovarna.si izbere otroka, ki ga želi obdariti, nato pa darilo zanj zavije v Božičkovi tovarni daril. Na voljo sta dve možnosti obdarovanja: da darilo, primerno njegovi starosti, kupi sam, ali pa se odloči za finančno donacijo in darilo kupijo prostovoljci. Pri tem pa opozarjajo, da je darilo treba dostaviti najkasneje v treh dneh po izboru na spletni strani, sicer se izbor obdarovanca v izogib temu, da bi slednji na koncu ostal brez darila, razveljavi.
Izjemno prepoznavna dobrodelna akcija
"V letih od 2015 do 2023 je število obdarjenih otrok eksponentno naraščalo. Naš primarni cilj leta 2015 je bil obdariti sto otrok, že takrat smo ga presegli in obdarili čez 290 otrok. Z leti se je število večalo, tako da smo v devetih letih obdarili že več kot 8600 otrok," opisuje predsednik društva Enostavno pomagam Milan Ninić, ki upa, da jim bo tudi letos uspelo obdariti tisoč otrok, kar je "standard" zadnjih let. "Mislim, da je to, kar počne društvo Enostavno pomagam, čudovito. Božičkova tovarna daril je v teh desetih letih postala izjemno prepoznavna dobrodelna akcija, ki v tem najtoplejšem času leta pomaga vsem tistim, ki sicer tega časa ne bi občutili na tak način," je ob otvoritvi tovarne dejal celjski župan Matija Kovač. "Zelo sem vesel, da smo lani Božičkovo tovarno daril privabili v mestno jedro, v naš prostor začasne rabe na Glavnem trgu 8, in se zahvaljujem vsem prostovoljcem, ki v tem času, ko je Celje tudi najbolj obiskano, tukaj delajo dobra dela. Letos nas je razveselila tudi novica, da Celje v letu 2025 postaja božično mesto Evrope. Prepričan sem, da bo to v mesto privabilo še več obiskovalcev, in mislim, da se lahko vsem skupaj v čast na Glavnem trgu, ki je jedro prazničnega dogajanja, na eni od osrednjih pozicij, odvija tako lepa humanitarna akcija, ki je v desetih letih postala res močno prepoznavna. Prepričan sem, da bomo v naslednjem letu zgodbo še nadgradili."
Osnovno zgodbo so pred leti nadgradili tudi tako, da so k sodelovanju povabili gasilska društva in policijo, ki zadnje dneve pred prazniki skrivoma razvažajo darila na domove otrok. "Vsa darila osebno dostavimo s pomočjo Poklicne gasilne enote Celje, Gasilske zveze Celje in Gasilske zveze Laško. V situacijah, ko pa mi na žalost daril ne smemo dostaviti, nam vsako leto znova na pomoč priskoči Policijska uprava Celje, ki poskrbi za dostavo daril na skrite naslove," je dodal Ninić.
Ne gre le za donacije
Ideja o nastanku Božičkove tovarne daril se je, presenetljivo ali ne, rodila poleti, ko so prostovoljci takrat kot vzgojitelji sodelovali pri letovanju otrok na morju. Takrat so zaznali stisko nekaterih otrok, ki prihajajo iz socialno šibkejših družin. Nekatere slišane stiske jim večkrat ne dajo spati. Zato so toliko bolj zadovoljni na božični dan. "Občutki so neverjetni. Najlepši občutek je na božično jutro, ko veš, da v širši celjski regiji več kot tisoč otrok odpira darilo in se veseli vsebine, ki je notri. Zgodbe s terena so sicer tako žalostne kot vesele. Nekako pa iz vseh zgodb črpamo vso motivacijo in željo, da nadaljujemo delo, dobrodelnost v našem kraju, ker naše društvo ni samo vezni člen med nekom, ki ima, in nekom, ki potrebuje pomoč, ampak dejansko spreminjamo miselnost naših občanov in aktivno spodbujamo k sodelovanju. Ne gre samo za materialne in finančne donacije, ampak jih aktivno nagovarjamo, da si vzamejo čas za nekoga. Včasih je tudi samo pogovor ali dotik dovolj, da nekomu pomagaš," zaključuje Ninić.