TEŠ za dražje ogrevanje v Šaleški dolini krivi komunalno podjetje, to pa krivi TEŠ

Rozmari Petek
28.07.2021 06:00
Dejstvo, ki ostaja, je, da bo cena daljinskega ogrevanja v Šaleški dolini naraščala. Pri odgovoru na vprašanje, kdo je kriv, pa TEŠ in komunalno podjetje usmerjata kazalec drug v drugega.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V TEŠ poudarjajo, da ne gre za dvig fiksnega dela cene ogrevanja, na katerega ima TEŠ vpliv, temveč se dviguje variabilni del cene. 
Rozmari Petek

Komunalno podjetje Velenje (KPV) je v zadnjem mesecu javnost že dvakrat seznanilo, da bo prisiljeno dvigniti ceno daljinskega ogrevanja, ob čemer se občani ne le ogrevajo, temveč dobivajo tudi toplo sanitarno vodo, v nekaterih podjetjih pa s pomočjo daljinskega ogrevanja tečejo še proizvodni procesi. Kot so pojasnjevali v svojih sporočilih za javnost, je Termoelektrarna Šoštanj (TEŠ) prejšnji mesec na Agencijo za energijo poslala zahtevo, s katero uveljavljajo povišanje cene toplotne energije za okoli 40 odstotkov. Razlog naj bi bil povečan strošek nakupa emisijskih kuponov. Vendar so v KPV zamerili, da jih pred nameravanim dvigom niso seznanili na način, kot je bil poprej dogovorjen. In sicer naj bi podpisali, da se bo posebna komisija obvezno sestala pred vsakršno vložitvijo predloga spremembe fiksnega dela cene toplotne energije na Agencijo za energijo. "Tega TEŠ ni storil," so poudarili in dejali, da se bo kljub racionalizaciji poslovanja znatno povišala tudi končna prodajna cena toplote za ogrevanje prostorov in sanitarno toplo vodo.

​Kdo je bil nespreten, kdo iznajdljiv?

A v TEŠ jim niso ostali dolžni. Na dolgo in široko so nekaj dni zatem v svojem sporočilu za javnost praktično vso krivdo za dražje ogrevanje pripisali kar KPV, ki da ni pravočasno zakupilo emisijskih kuponov, čeprav naj bi jih bili na to opozorili, pravijo v TEŠ. "V skladu z dogovorom glede strategije nakupov emisijskih kuponov, sklenjenim med TEŠ in KPV, datum zakupa emisijskih kuponov in s tem tudi potrditev cene emisijskih kuponov določi KPV, TEŠ (oziroma zanj skupina HSE) pa takoj po odločitvi KPV na trgu zakupi potrebno količino kuponov za daljinsko ogrevanje. KPV kot odjemalec toplotne energije podaja TEŠ zavezujoča nakupna naročila po ciljni ceni za nakup emisijskih kuponov za posamezno koledarsko leto. Za oblikovanje ciljne cene, po kateri naj se kupijo navedeni produkti emisijskih kuponov, lahko KPV uporabi navedbo tržnih cen na spletni strani borze ICE: to določilo je bilo v letu 2020 v dogovor dodano na zahtevo KPV," opisujejo v TEŠ.

"Poudariti želimo, da smo tako s strani TEŠ kot HSE odgovorne v KPV in na Mestni občini Velenje kot večinski lastnici v letu 2020 večkrat opozarjali na izredno rast cen emisijskih kuponov in jih pozivali k pravočasnemu nakupu emisijskih kuponov, saj bi se s tem zagotovila nižja cena toplotne energije vsaj za tekoče leto. Ob tem želimo izpostaviti, da trenutna cena kuponov CO2 znaša približno 51 evrov na kupon ter da tudi zakup za leto 2021 s strani KPV še ni izveden, prav tako KPV do zdaj še ni sporočilo, da želi, skladno z dogovorom, izvesti nakup kuponov," opisujejo.

Kako komentirajo očitke, smo vprašali KPV. "V vsakokratni zahtevi po povišanju cene toplote skladno z aktom o metodologiji za oblikovanje cene toplote za daljinsko ogrevanje, ki jo TEŠ posreduje na Agencijo za energijo, se strošek nakupa emisijskih kuponov predvidi na podlagi planirane oziroma pričakovane cene le-teh za tekoče leto. Tudi v primeru zadnje zahteve za povišanje cene junija letos je TEŠ po njihovih navedbah ceno emisijskih kuponov določil pri 42,43 evra za kupon, šele ko bo izveden dejanski nakup kuponov za leto 2021, pa se bo strošek obračunal po dejanskih nakupnih vrednostih. Pri tem pojasnjujemo, da ima TEŠ čas za nakup emisijskih kuponov do konca meseca marca 2022, in jasno je, da bi bil imel nakup glede na trenutno izredno visoke cene na trgu za posledico še višji dvig cene toplote. Zaradi navedenega si želimo, da bi nakup opravili po padcu cen na trgu emisijskih kuponov, s strani TEŠ pa tudi v letošnjem letu nismo bili opozorjeni, da je trenutno cena emisijskih kuponov glede na predvidevanja ugodna. V sporazumu smo se dogovorili, da se pred vsako oddajo vloge za spremembo cene toplotne energije Agenciji za energijo sestanejo TEŠ in lokalne skupnosti, kjer se pregledajo spremenjeni podatki, se preverijo in na koncu potrdijo, česar v TEŠ in HSE kljub našim pozivom niso storili," odgovarjajo iz KPV.

​Podražitev ne bo zadnja

Cena za nespretnost ali iznajdljivost, kakorkoli že to opisujemo, bo v vsakem primeru ta, da bo ogrevanje kmalu dražje, podražitev pa očitno niti ne bo zadnja v nizu. A v TEŠ poudarjajo, da pri tem ne gre za dvig fiksnega dela cene ogrevanja, na katerega ima TEŠ vpliv, temveč se dviguje njen variabilni del. In sicer zaradi izredne rasti tržnih cen emisijskih kuponov (v obdobju od 1. 1. 2020 do 31. 3. 2021 se je cena gibala v razponu od 15,30 evra na kupon do 42,99 evra na kupon) in sočasnega nadaljnjega zmanjševanja števila brezplačnih emisijskih kuponov za toplotno energijo. Variabilni del cene toplotne energije, ki jo TEŠ obračunava KPV, tako pomeni že 76 odstotkov cene toplotne energije, fiksni pa naj bi se, tako TEŠ, celo ponovno znižal. V KPV pa poudarjajo, da se je povprečna nakupna cena toplote TEŠ (brez upoštevanja zadnjega dviga, ki prihaja) dvignila za kar 189 odstotkov glede na ceno toplote iz leta 2014.

V KPV ob tem ponovno poudarjajo, da si skupaj z lokalnima skupnostma prizadevajo za podelitev brezplačnih emisijskih kuponov s strani države, kot je bilo to v preteklosti, oziroma za možnost uporabe sredstev iz Sklada za podnebne spremembe, ki se zbirajo iz nakupa emisijskih kuponov, za projekte prenove daljinskega sistema ogrevanja Šaleške doline. S tem bi razbremenili stroške vzdrževanja in naložb v obnovo sistema. V TEŠ pa pravijo, da bi cene ogrevanja lahko bile nižje, če bi lokalne skupnosti dopustile sosežig. Z njim, dodajajo, "bi se lahko cena ogrevanja ohranjala na ravni iz preteklih let, a so ga, žal, v organih lokalnih skupnosti januarja 2021 zavrnili".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta