Več upokojencev nasedlo akviziterjem in kupilo draga prehranska dopolnila

Rozmari Petek Rozmari Petek
07.11.2020 06:15

Zgodba 81-letne Marije in njenega bolnega sina ni edina, mnogi upokojenci so na podoben način kupili prehransko dopolnilo za 830 evrov. Iz podjetja Vitalius ni več nobenega glasu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"Čudežni" izdelek - zgolj en odmerek stane 138 evrov, a naprodaj je le komplet šestih za 830 evrov.
Rozmari Petek

Po objavi zgodbe Marije iz okolice Frankolovega so se nam oglasili še mnogi bralci, katerih upokojeni starši so bili podobno zaslepljeni z nakupom dragega prehranskega dopolnila. Tako kot Marijo in njenega sina, ki trpi zavoljo duševne bolezni, jih je akviziterka preslepila s tem, da jim je izmerila krvni sladkor, kisik v krvi, pH-vrednost in podobno, nato pa jih je prestrašila, da so zelo bolni, in jim ponudila prehransko dopolnilo - z opozorilom, naj tega ne povedo "ta mladim".

Upokojenka, o kateri smo poročali, ni bila edina opeharjena.
Rozmari Petek

"Vse to lahko tudi sam potrdim. Na povsem enak način so zavedli mojega očeta, ki je dementen in opravilno nesposoben (ima sodno določenega skrbnika). Tudi njemu so prodali čudež za 830 evrov," opisuje bralec Jože. "Sami smo pogodbo preko elektronske pošte odpovedali pet dni kasneje, ampak potem so trdili, da te pošte sploh niso dobili."

Izdelek z "Nobelovo nagrado"

Povsem enak izdelek je pred letom kupila tudi gospa Zlata z Gorenjskega; takrat je izdelek prodajalo še podjetje Nomad, ki ima povsem enak naslov kot podjetje Vitalius (Mariborska cesta 45, Selnica ob Dravi) in tudi istega direktorja Denisa Kankošo. "Nimam se za naivno, premislim, kadar mi kaj poskušajo prodati. A tu sem res šla povsem na limanice," opisuje. "Dobila sem vabilo po pošti za brezplačen zdravstveni pregled. Tam nas je bilo veliko. Vzeli so nam kri, analizirali vse mogoče, kisik v krvi, vzorec sline. Veliko so razlagali o zdravju, hormonih; moram reči, da je bila predavateljica zelo prepričljiva. Proti koncu so ponudili ta čudežni produkt. Dejali so, da so izumitelji zanj prejeli celo Nobelovo nagrado, njegov nakup pa da v višini 400 evrov sofinancira Evropska unija (EU), zato je sedaj za nas na voljo 'le' po ceni 830 evrov."

Sama je izdelek vrnila, ker jo je po jemanju pekla zgaga. A ker tega ni storila v 14 dneh, jo podjetje toži za razliko celotne vrednosti kupnine. "Zaradi drugih težav sem kasneje začela jemati to dopolnilo. Ko sem videla, da mi izdelek ne ustreza, sem jim vse vrnila, obenem sem jim do takrat plačala že 180 evrov, a mi vseeno niso dali miru. Sedaj me tožijo. Grozi mi, da bom morala plačati razliko do celotne kupnine, sodne stroške in njihovega odvetnika; sama si ga seveda ne morem niti privoščiti."

Po opisih sogovornikov je očitno, da sta tako podjetje Nomad kot Vitalius kršila zakon o varstvu potrošnikov. V njem je zapisano, da gre v primeru, ko izkrivljajo ekonomsko obnašanje ciljnih skupin potrošnikov, "ki so zaradi telesne ali duševne bolezni, posebne lastnosti, starosti ali lahkovernosti še posebej dovzetni za določeno poslovno prakso", za nepošteno poslovno prakso. Kot je zavajajoča poslovna praksa tudi, če podjetje zatrjuje, da bo izdelek pod posebnimi pogoji na voljo le določen čas, kot so opisovali Zlati minulo jesen.

Predvsem pa podjetje brez posebnega dovoljenja ministrstva za zdravje za delo na področju medicinske biokemije ne sme izvajati meritev koncentracij sladkorja in holesterola v krvi, je jasna zdravstvena inšpektorica Deana Potza, saj ob pridobivanju dovoljenja komisija preveri usposobljenost izvajalca za odvzem krvi. "Metode izvajanja preventivnih pregledov, kot so merjenje zasičenosti krvi s kisikom in merjenje krvnega tlaka, niso sporne," dodaja, a opozarja, da interpretacija rezultatov, ki odstopajo od normalnih vrednosti, sodi v okvir zdravstvene dejavnosti - zdravnika z licenco. "Merjenje pH-telesa v slini s pomočjo indikatorskih lističev pa je zavajajoče, saj bi bilo sklepanje na pH v celotnem človeškem organizmu in/ali usmerjanje oziroma napotovanje na dodatne preiskave oziroma ukrepanje na tej osnovi neustrezno."

Želeli smo izvedeti, ali podjetje Vitalius ima omenjeno dovoljenje, in tudi, kdo je Nobelov nagrajenec za njihov izdelek in podobno, a s podjetjem ni več mogoče stopiti v stik. Po mnogih poskusih smo vedno naleteli le na posneto sporočilo: "Spoštovani. V Sloveniji je razglašena epidemija koronavirusa. Naše podjetje v skrbi za svoje zaposlene in v duhu ozaveščenosti o pomembnosti preventive za obdobje epidemije uvaja spremembe v delovnem procesu. Za vas smo za vse, kar boste potrebovali, še vedno z veseljem dosegljivi po navadni pošti. Vaše in naše zdravje je na prvem mestu. Ostanite zdravi." Spomnimo, da so Mariji izdelek prodali že v času razglašene epidemije!

Inšpektorat podal ovadbo

Tržni in zdravstveni inšpektorat medijem ne razkrivata, koliko prijav že imajo zoper omenjeno podjetje. "Inšpektor je že točno vedel, za katero podjetje gre, ko sem opisala le potek. Dejal je, da imajo že ogromno pritožb zoper njega," je opisala Marijina vnukinja. Zlati pa je zdravstvena inšpektorica odgovorila: "Izvajalcu Vitalius, d.o.o., je bila v preteklosti (9. marca 2020) izdana odločba o prepovedi opravljanja zdravstvene dejavnosti, podana je bila kazenska ovadba na javno tožilstvo ... Prekrškovni postopki zoper zavezanca pa se bodo nadaljevali po sprejeti odločitvi tožilstva. Enako velja tudi za izvajalca Nomad, d.o.o."

Znesek na računu opeharjene upokojenke
Rozmari Petek

Se bodo s tem sporni marketiški prijemi končali ali pa bo direktor le ustanovil že tretje podjetje in delal naprej? Po javno dostopnih podatkih je namreč Kankoša letos odprl podjetje Siden v Banjaluki. Če bo po Sloveniji prodajal pod tem podjetjem, ki nima sedeža v Sloveniji, mu naš tržni inšpektorat ne bo mogel praktično nič. Kot so pojasnili na inšpektoratu, v takšnih primerih težave nastanejo že pri vročanju dopisov zavezancu, zato zavoljo ekonomičnosti včasih preprosto odnehajo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta