Medtem ko se klasični Medpodjetniški izobraževalni centri (MIC) v državi ukvarjajo pretežno z izobraževanjem odraslih, se velenjski MIC že leta peča tudi s konkretnimi posli in projekti. Sami denimo izdelujejo 3D-tiskalnike, ki tiskajo konkretne predmete, pa posebna "sončna" drevesa, ki omogočajo, da si mimoidoči napolnijo telefon. Tudi simulator varne vožnje, ki ga uporabljajo v AMZS na Vranskem, je plod njihovega znanja (mimogrede, tudi pnevmatike zamenjujejo pred menjavo sezone). So tik pred tem, da na trg lansirajo še simulator letenja z letalom. Najbolj množično uporabna reč, ki so jo izdelali, pa je njihov sistem izposoje koles Bicy.
Bicy povsem slovenski projekt
"Sistem elektronske izposoje koles smo razvili sami, izdelujemo ga skupaj s slovenskimi podizvajalci, tako da lahko mirno rečemo, da je to povsem slovenski produkt. Izjemen je zato, ker je praktično narejen po sistemu lego kock, da ga lahko vseskozi nadgrajujemo," opisuje vodja MIC Darko Lihteneker. "To je preprost, fleksibilen sistem, ki je mesta že odrešil ogromnih količin ogljikovega dioksida, zato smo nanj še posebej ponosni," poudarja. Sistem so v Velenju in Šoštanju uvedli že leta 2012. Omenjeni občini kolesa sicer ponujata brezplačno, sistem pa omogoča tudi plačljivo izposojo koles. Ravno v tem času poteka nadgradnja sistema. "Pred leti je bila narejena osnova, zdaj pa se gre v elektrifikacijo teh sistemov," dodaja Janko Pogorelčnik, direktor Šolskega centra Velenje, pod katerega okriljem deluje velenjski MIC.
Opremili Teš, Revoz ...
Podjetni Velenjčani precej opremljajo tudi elektro laboratorije po državi in tudi zunaj nje. Prva leta so opremljali predvsem srednje šole, univerze, zadnja leta pa večinoma podjetja. "Še posebej smo ponosni, da smo pred kratkim z našimi laboratoriji prišli tudi v Revoz," poudarja vodja MIC, "sicer pa sodelujemo s Termoelektrarno Šoštanj, nekaj delamo še za Gorenje, dogovarjamo se s Splošno bolnišnico Celje. Še vedno ponujamo tudi sončna drevesa. V Bohinju, denimo, smo izdelali sončno smreko. Tam smo pripravili še projekt, da so si dijaki denimo čez dan 'nagonili' elektriko, da so lahko ponoči gledali televizijo, in podobno.
Danes iskanje talentov
Dijaki Šolskega centra Velenje danes pripravljajo prvi dogodek SA-ŠA ima talent!, s katerim želijo krepiti zavedanje, da je savinjsko-šaleška (SA-ŠA) regija okolje, ki mladim ponuja priložnosti rasti in razvoja s poudarkom na misli: Ni treba iti čez mejo, da dobro zaslužiš in imaš lepo življenje. Na dogodku, ki ga mladi razvijajo na pobudo podjetja BSH Hišni aparati Nazarje in v sodelovanju s projektom Inženirke in inženirji bomo!, bodo gostili enajst podjetnikov, menedžerjev, inženirjev, startupovcev in ostalih uspešnih posameznikov. Več kot 130 dijakom drugih in tretjih letnikov bodo pomagali odgovoriti na vprašanja o izbiri študijske in poklicne poti. Namen dogodka je predstaviti poklice prihodnosti in priložnosti, ki se odpirajo, okrepiti privlačnost tehniških poklicev in zaposlovalcev ter prikazati, kako se bo razvijalo zaposlovanje v prihodnosti.