Velenjski župan Peter Dermol zaradi Teša še na sodišču

Rozmari Petek Rozmari Petek
10.11.2020 06:00

Zgodba direktorovanja Petra Dermola v Termoelektrarni Šoštanj še nima epiloga, tokrat zaradi zaposlitve sindikalista Sevčnikarja, a v HSE, ki so preko Teša tožnik Dermola, o podrobnostih molčijo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Peter Dermol ni nikoli razkril, da je delovni spor s Tešem izgubil. Podrobnosti, zaradi katerih je moral zapustiti mesto direktorja v Tešu, skriva tudi HSE. 
Andrej Petelinšek

Minilo je šest let, odkar se je moral ​Peter Dermol, sedanji župan mestne občine Velenje, po poldrugem letu posloviti od vodenja Termoelektrarne Šoštanj (Teš). Z mesta direktorja so ga odstavili zaradi "ugotovljenih hujših kršitev delovnih obveznosti pri oddaji poslov in naročanju storitev", so takrat zapisali v Holdingu Slovenske elektrarne (HSE), lastnici Teša. Ta zadeva je na sodišču kljub pritožbam in revizijam Dermola že dobila epilog, vendar podrobnosti skrivajo. Čeprav je torej sodba že postala pravnomočna, HSE, ki je bil preko Teša glavni tožnik, ščiti Dermola in ne želi razkriti, kaj vse je med "ugotovljenimi hujšimi kršitvami delovnih obveznosti pri oddaji poslov in naročanju storitev". A kot zatrjuje naš vir, zagotovo med njimi ni očitka, da je Dermol z lokalnimi skupnostmi podpisal pogodbo o plačilu odškodnine zavoljo uničenja infrastrukture, kar mnogi v Šaleški dolini zmotno mislijo.

​Dermol se izida ne boji

Pred nadomestnimi lokalnimi volitvami, na katerih je zmagal Dermol, je bilo veliko vprašanj, namenjenih Dermolu, povezanih ravno z nerešenimi zadevami s Tešem. A Dermol je takrat za naš časopis sodbe komentiral takole: "Ta zgodba je še vedno na sodišču. Se je ne bojim niti se z njo ne ukvarjam. Zgodba Teša je zame bila zelo koristna.

Iz te zgodbe sem se zelo veliko naučil in sem vesel, da sem takrat občutil, kaj vse se lahko v zakulisjih dogaja, koliko škodoželjnosti je izven te lokalne skupnosti proti tej lokalni skupnosti, kakšne namere so imeli in jih imajo tisti, ki sedijo v Ljubljani, in kaj so želeli s to dolino narediti. Ko imaš enkrat na mizi zahtevo, da moraš odpustiti preko sto ljudi, in se temu upreš, potem ni kaj drugega pričakovati, kot da se te bo tisti, ki ima vse vajeti v svojih rokah, tudi lotil. Na to obdobje sem ponosen, ker sem videl, kako se zadeve peljejo. Konec koncev sem pa že takrat pokazal, kar so mi takrat tudi očitali tisti, ki so sedeli v Ljubljani, da sem lokalpatriot. Prvi in edini direktor sem bil, ki sem podpisal večletni odškodninski sporazum. S tem sem pokazal, da mi gre za družbeno odgovornost teh podjetij do lokalne skupnosti, in lahko rečem, da je zgodba za mano.

TEŠ
Andrej Petelinsek

​Naj Dermol vrne Sevčnikarjeve plače?

Zgodba vseeno ni povsem za njim. Še vedno namreč ni končana odškodninska tožba, po kateri Teš od Dermola, ki uradno ni lastnik nobene večje nepremičnine, ima pa za 80 tisoč evrov družinskih prihrankov, a je hkrati zadolžen za 160 tisoč evrov, zahteva izplačilo v višini dobrih 76 tisoč evrov. "Vsebina" tožbe pa je prvi sindikalist energetike Branko Sevčnikar. V času Dermolovega direktorovanja v Tešu so namreč Sevčnikarju, ki je še danes predsednik Sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije (SDE), za več kot dvakratnik povečali plačo. Torej, čeprav ni ničesar več delal za Teš, temveč za SDE, mu je namesto SDE Teš izplačeval plačo. Zraven je prejel še nekatere druge bonitete, kot je službeni avto, plačali so mu kilometrine, da se je vozil na delo, na sedež SDE, v Ljubljano. Ker je bil podpisnik pogodbe o zaposlitvi Dermol, Teš sedaj od njega terja plačilo Sevčnikarjevih plač in bonitet - od maja 2013, ko je Sevčnikar postal predsednik SDE, do takrat, ko je Sevčnikarja vendarle začel plačevati sindikat SDE.

​Zoper sodbo se je pritožil

Na prvi stopnji je Teš lani to pravdo že dobil, a se je Dermol zoper odločitev pritožil, višje sodišče pa je odločilo, da se vsaj del dejanj ponovno obravnava na prvostopenjskem sodišču, in to pri isti sodnici. Po besedah zagovornice Dermola Simone Marko je sodišče na prvi stopnji odločilo, da je bil Dermol kot zastopnik podjetja Teš odgovoren za vse, dejansko pa so napake delali sodelavci, med drugim že pred prihodom Dermola na direktorsko mesto, je razumeti odvetnico, zato so se zoper sodbo pritožili.

Ker se primer sedaj ne začenja v celoti znova, temveč obe strani poskušata prepričevati sodišče z novimi pripravljalnimi vlogami, gre pričakovati, da bo kmalu končna sodba. "Navsezadnje smo v tem primeru zaslišali že za cel avtobus ljudi," je dodala Markova. Na naslednjem naroku, ki bo 10. decembra, bi tako lahko primer že končali.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta