Dobrodošli na domačiji moje stare mame, nas ob prihodu na Sveti Primož na Pohorju s širokim nasmehom pozdravi Primož Ermenc. S partnerico Sladjano Kostić na kmetiji sicer ne živita. Uporabljata jo kot vikend, da pobegneta iz Slovenj Gradca, se umakneta in uživata v miru ter se ukvarjata s svojo veliko ljubeznijo - ameriškimi borovnicami.
Nasad zaliva kar od doma
A ne le zemlja, na borovnice precej vpliva tudi količina vode in sonca. "Z borovnicami je kot z otroki. Bolj ko rastejo, večje so njihove potrebe," se nasmehne Primož. "Zemljo je treba pognojiti ob pravem času, pozimi je nujno obrezovanje. Pa pozoren moraš biti in spremljati, da se ne bi razvile kakšne bolezni. Zagotoviti jim moraš določeno število sončnih ur, sonce je zelo pomembno, ko so na grmih že plodovi, saj se zaradi njega v borovnicah tvori sladkor," naštevata sogovornika.
Delo skozi vse leto
Delo z ameriškimi borovnicami poteka vse leto. Sezona obiranja je, odvisno od sorte, v največjem razmahu julija. Konec sezone se nasad opleje, očisti, umakne se protitočni sistem, da pozimi nanj ne pade sneg in da lahko spomladi čmrlji, ki so za borovnice zaradi večjega rilčka bolj pomembni od čebel, cvetove oprašijo. Pozimi, ko so temperature okoli ničle, se jih obreže, marca se začneta košnja in odstranjevanje plevela. Ko odcvetijo, se ponovno namesti protitočni sistem in krog se nato vsako leto ponavlja.
Razkuževanje rok med obiranjem
Sogovornika borovnice opišeta kot superživilo. Vsebujejo namreč veliko železa in antioksidantov, po njunem mnenju pa so najboljše sveže. Prav zato jih nabirata sproti, ravnata se po naročilih. Tudi umivati jih ni treba, saj niso škropljene, med nabiranjem pa si večkrat razkužita roke. "A ne zaradi korone, tudi prej sva obirala tako. Glede higiene se ni spremenilo popolnoma nič, saj že od začetka delava na tak način," pove Primož in doda, da delata na kakovosti in na dolgi rok.
Ameriške borovnice so večje od gozdnih, zrastejo celo do velikosti evrskega kovanca