Minule dni sta bila na Prevaljah in v Mežici ob čiščenju številnih poplavljenih hiš v ospredju zaključka izgradnje dveh jeklenih mostov z nosilnostjo 40 ton, ki povezujeta prebivalstvo in industrijo. Prvega so na Prevaljah zgradili nemški prostovoljci iz THW (Zvezne agencije za tehnično pomoč), drugega v Mežici pa Slovenska vojska, njeni inženirci, pomagali pa so tudi pripadniki makedonske vojske.
Navdušenje krajanov je neizmerno, pri čemer pa bodo Nemci do konca tedna, omenjata se četrtek ali petek, končali gradnjo še drugega mostu na Prevaljah - pri Petrolu, ki je prav tako pomemben za podjetja in ljudi in je v ponedeljek zvečer tako rekoč "zapakiran" na tovornjakih prispel iz Nemčije na Prevalje.
Nemci so pred tem preverjali vsaj 14 lokacij, kam bi ga postavili, a je potreba tukaj zelo velika, lažja pa je tudi logistika. "Pomoč iz Nemčije je zelo dobrodošla in učinkovita. Poleg simbolike pomeni tudi sprostitev prometa. Pohvaliti moram nemško ekipo, zelo dobro sodelujemo. Gre za prostovoljce, ki se združijo v takih primerih in delajo, hvala," je dejal minister za obrambo Marjan Šarec.
Ponovna povezava s svetom
Enako kot Prevaljčani so Mežičani hvaležni za most, ki ga je zgradila Slovenska vojska, je dejal župan Mark Maze. Pomemben je za podjetja (največje je Cablex-M z okoli 350 zaposlenimi) in prebivalstvo, hribovsko območje Plata ... Direktor Cablexa-M Samo Simetinger je dejal, da most pomeni ponovno povezavo s svetom, saj niso mogli ne dobivati ne dobavljati materiala ali delati. Del proizvodnje so vzpostavili danes, del delavcev bo čistil še naprej, škode je za 10 milijonov evrov, izpad prihodka ob dnevnem izpadu proizvodnje ocenjujejo na 300.000 evrov.
"Upam, da bo šlo z obnovo in vsem, kar rabimo, ker navadno, ko je katastrofa, se hitro začne, potem te pa hitro pozabijo"
Kot globalno podjetje (imajo 15 podjetij na petih kontinentih s 3500 zaposlenimi) bodo izgubo vsekakor lažje pokrili kot manjši poslovni subjekti, k sreči pa so imeli tudi kolektivni dopust, a zdaj, ko je most, lahko sploh začnejo delati. Smejalo se je tudi Avgustu Gerdeju z izletniške kmetije Kajžar, do katere sem se minule dni moral prebijati preko Leš: "Ne moreš verjeti, da je šlo tako hitro. Upam, da bo šlo z obnovo in vsem, kar rabimo, ker navadno, ko je katastrofa, se hitro začne, potem te pa hitro pozabijo."
Voda bo v urbanem delu velik problem
Še večji izziv, ki naj bi po napovedih občine Prevalje trajal mesece, pa je zagotovitev pitne vode iz daljinskega vodovoda zajetja Šumc nad Mežico. Ta je namreč na območju Senčne vasi (blizu Cablexa) potrgan. Uničena je šestkilometrska trasa med Mežico in Prevaljami, delno pa se od tam napajajo tudi Ravne. Sanitarna voda je ta hip zagotovljena, pitna pa na voljo na več lokacijah za natakanje. Na Prevaljah je brez pitne vode po današnji informaciji župana Matica Tasiča 5500 ljudi, skupno je bilo v ujmi z muljem in fekalno kanalizacijo poplavljenih 321 objektov, skupaj s podjetji.
Župan Raven na Koroškem Tomaž Rožen je sporočil, da je na Ravnah brez pitne vode 900 ljudi. Sicer je bilo na Ravnah po njegovih podatkih prizadetih 70 hiš (pa še kulturni in glasbeni dom, muzej, nekatera podjetja), skupno okoli 400 ljudi. Niso pa vezani le na izvir Šumc, saj imajo svoja zajetja, na primer Kotlje.
V Mežici po zadnjih podatkih Ambroža Blatnika iz mežiške komunale z vodo iz bližnjega zajetja Šumc ne bo težav, a tudi še ni pitna. Skupno je bilo, podatek je dal župan Maze, poplavljenih okoli 50 hiš, večja poslovna subjekta in deset stanovanjskih blokov. Problem pa bo tudi plinovod, trenutno v Mežici, po županovih besedah ni plina.
Vodo je še vedno treba prekuhavati
Črna ima k sreči svoj vodovod Topla, na katerega je vezanih vseh 1200 gospodinjstev, svoja zajetja pa ima tudi mnogo kmetov. Kot je povedala županja Romana Lesjak, je vodo iz omrežja še vedno treba prekuhavati. Vodovodno omrežje je precej potrgano, zato so vodovod vzpostavili iz starih omrežij, to vodo pa zaradi nevarnosti okužb klorirajo, medtem ko imajo za kuhanje dovolj ustekleničene vode. Poplavljenih je bilo okoli 150 objektov.
Marjana Šarca in načelnika generalštaba Slovenske vojske Roberta Glavaša smo povprašali, kako bo še naprej pomagala vojska, kajti ljudje ne morejo biti suhih ust: "Voda je velik problem, priskočili bomo na pomoč z vojsko in stroji. Problem je, da bo treba iti v cesto, sondiralo se je teren tudi drugje, a očitno bo najbolj optimalna trasa cesta. Vojska je že vključena s svojimi stroji, delalo se bo po odsekih, občina si ne more privoščiti, da bi ljudje bili brez vode," je dejal minister. Ker bodo gradili v cesti in ob cesti, to pomeni vnovične polovične zapore cestišča.
S skupnimi močmi kot včasih, ko so bile brigade
Vodovod je potekal tudi po parceli, kjer med Mežico in Prevaljami živi Sebastjan Jelen: "Vodovod je odnešen v dolžini okoli 150 metrov, ga več ni." Vojska obljublja, da Mežiška dolina pri položitvi novega vodovoda ne bo ostala sama. "Z dveh strani kopljemo kanale za položitev novih vodovodnih cevi. Rokov ne poznam, mašinerija je taka, kot je. Tukaj je okoli 25 vojakov," je dejal Robert Glavaš.
Pa jih bodo lahko zagotovili še več? "Seveda, če bo treba, jih bomo dali še več. Ob makedonskih vojakih so se pridružili še vojaki iz Bosne in Hercegovine, tako da bomo s skupnimi močmi naredili kot včasih, ko so bile brigade, kot smo na Krasu in v črnomaljski regiji delali vodovod. Bomo, bomo!" zagotavlja Glavaš.