Na Prevaljah ob trgovskem centru in v neposredni bližini osnovne šole ter vrtca je zaradi nepredstavljivih količin smeti nastala začasna deponija. Prizori ob glavni prometnici skozi kraj so po eni strani grozljivi, po drugi pa, predvsem zaradi številnih prostovoljcev, ki te smeti ločujejo, vlivajo upanje na boljši jutri. Travnik, ki to več ni, se je s smetmi začel polniti hitro zatem, ko se je vodostaj nekoliko umiril in so ljudje lahko pričeli čistiti. "Hvala bogu, da imamo toliko prostovoljcev, ki nam pomagajo vse te kupe sortirati. Vsa čast dobrim ljudem, ki to počnejo. Sploh če upoštevamo vreme, ki ne skopari s soncem. Štiri frakcije imamo, les, kovino, plastiko in preostanek, iz katerega izločimo še steklo, kakšne kavče, vse, kar se da zmleti," pove Marko Tovšak iz Koceroda, ki na lokaciji skrbi za logistiko in kljub vsej nesreči ostaja pozitiven.
Na trenutke precej čustveno, ker je toliko zahval
Njegov delavnik v teh dneh ni osemuren, ampak kar celodneven. V službo pride že ob pol šestih in najprej razporedi šoferje. Nekaj jih je Kocerodovih, nekaj je zunanjih, nekaj jih je priskrbela občina Prevalje. Nekateri šoferji smeti vozijo, drugi jih, potem ko so te ločene, z nakladalnim dvigalom naložijo in odpeljejo v nadaljnjo obdelavo v Mislinjsko Dobravo. "Trenutno sem pripeljal iz centra Prevalj, zadaj za Mežo. Katastrofalno je, nimam kaj reči. Vseskozi delamo, od prejšnjega petka od štirih zjutraj smo na terenu, nekateri v tednu dni nismo spali več kot deset ur," pove eden od šoferjev podjetja Slemenšek.
"Vse je poplavilo, veliko je hladilnikov, skrinj, drugega pohištva. Vmes, med furami s smetmi, z dvigalom rešujemo še druge zadeve, pomagamo pri odstranjevanju mostov denimo, da izboljšamo pretočnost rek, potokov." Sogovornik pravi, da je smeti na terenu še ogromno. Tako kot gasilci, vojaki, policisti, vsi prostovoljci, so tudi vozniki v teh dneh pravi junaki, ki kljub pomanjkanju spanja ostajajo pozitivni in polni delovnega elana. "Zdaj po moje še 14 dni ne bo časa za počitek, treba je čim prej rešiti situacijo, da lahko ljudje kolikor toliko normalno zaživijo. Saj, kaj pa nam preostane? Moramo ostati pozitivni. Vam pa povem, da je tudi za nas na trenutke kar precej čustveno, ko so ljudje tako hvaležni, ko je toliko zahval. Lepi prizori," sklene.
Nekateri začasno deponijo tudi izkoriščajo
A ljudje ne pripeljejo samo odpadkov od poplav. "Poglejte na primer ta veliki kup gradbenega materiala. Od cementa do lepila, kita Knauf in podobnega. Pa niti mokro ni, vidi se, da se je nekdo samo hotel znebiti materiala. In ni fer, da nam s tem dela dodatno delo. To zbirališče pač ni namenjeno temu," komentira Marko Tovšak, ki je bil zelo aktiven tudi v preteklem podaljšanem koncu tedna. "Smo že kar izčrpani, a smo kritična infrastruktura. Delamo, nam ne preostane drugega," doda.
V času našega obiska je odpadke ločevalo okoli 55 prostovoljcev. Med njimi je bila tudi ekipa zaposlenih iz prevaljske enote Leka. "Pa saj ne moremo te katastrofe spremljati iz suhega in varnega doma. Če vemo, da ljudje potrebujejo pomoč, da pol Slovenije trpi. Prevalje so naš kraj zaposlitve, veliko prijateljev, sodelavcev je od tod," nam je povedala Andreja. "Katastrofa, veliko časa bo potrebnega, da se bo vse skupaj pobralo, da se bo vse spravilo v red. Najbolj se mi smilijo ljudje, ki so brez vode. To je res žalostno. Je pa lepo videti vse te gasilce, morje prostovoljcev. Dober občutek je, ko pomagaš," je polna energije razlagala sogovornica.