Kako koroške občine v času, ko ni novoletnih prireditev in ognjemetov, obdarujejo občane

Jasmina Detela Jasmina Detela
16.12.2020 06:00
Denar, rezerviran za novoletne sprejeme, silvestrovanja in druge prireditve, tokrat povečini namenjajo humanitarnim organizacijam. Te bodo pomagale družinam in posameznikom pa tudi osnovnim šolam.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mežiška novoletna okrasitev pred Narodnim domom, kjer so bili običajno odmevni decembrski dogodki. Letos občina denar namenja civilni zaščiti in za socialne programe za zaščito najšibkejših. 
Petra Lesjak Tušek

Potem ko je radeljski župan Alan Bukovnik sredi decembra sporočil, da bodo denar, namenjen za tradicionalni novoletni sprejem, silvestrovanje in druge decembrske prireditve, ki bodo zaradi epidemije covida-19 odpadle, nakazali radeljski osnovni šoli (OŠ) za izboljšanje pogojev za pouk na daljavo, smo še pri nekaterih drugih koroških občinah preverili, kako bodo porabili ta proračunska sredstva. Večina jih namenja za različne oblike pomoči občanom, zneski so različno visoki, odvisni tudi od velikosti občine in višine proračunov. Ohranjajo pa vsi novoletne okrasitve, v želji, da občanom vsaj malo ustvarijo praznično vzdušje.

​Za družine v stiski

Spomnimo: v Radljah ob Dravi so tamkajšnji OŠ namenili 1800 evrov, ki jih bo porabila za nakup računalnikov. Dodatnih 1000 evrov, ki jih sicer porabijo za voščilnice in vabila na županov novoletni sprejem, pa bodo podarili socialno ogroženima družinama.

Tudi slovenjgraška mestna občina bo del sredstev za decembrske prireditve namenila družinam. "Prispevek v obliki raznih pripomočkov za ustvarjanje bodo prejele vse enote vrtca, drugi del denarja pa bomo namenili družinam z otroki, ki so v teh prazničnih dneh najbolj potrebne pomoči. Skupni znesek bo 5000 evrov," so sporočili s slovenjgraške občine.

V občini Mežica, kjer prav tako odpadejo vsa tradicionalna druženja in prireditve Veselega decembra, sicer največjega festivala zabave na Koroškem, ta sredstva letos namenjajo civilni zaščiti in za socialne programe za zaščito najšibkejših prebivalcev občine. "Nakazali smo jih humanitarnim organizacijam (Rdečemu križu in Karitas), ki najbolje vedo, kdo potrebuje pomoč. Končni znesek še ni znan. Bomo pa v celotnem letošnjem letu humanitarnim organizacijam nakazali približno 5000 evrov," je pojasnil direktor občinske uprave Blaž Šaloven. V občini Vuzenica letos srečanje župana s starejšimi občani odpade, so jim pa na dom poslali skromno darilo. Darilce so prejeli tudi starši letošnjih novorojencev, saj sprejema v decembru ne bo. Tudi vsi predšolski otroci bodo prejeli darilo, prevzeli ga bodo lahko v vrtcu, ko se bo situacija normalizirala. Za darila namenjajo skupno okoli 3100 evrov. Sredstva za prireditve v decembru v višini 2700 evrov pa namenjajo tamkajšnji OŠ za nakup novih računalnikov.

V občini Mislinja bodo sredstva, namenjena za kritje stroškov prireditev ob zaključku leta, porabili za pomoč občanom nad 80 let starosti in za nakup računalnikov za potrebe tamkajšnje OŠ. Skupno gre za okoli 3000 evrov, od tega je 2000 evrov iz naslova silvestrovanja in županovega sprejema, razliko so dodali iz proračuna.

Občina Črna na Koroškem, darila za starejše 
Občina Črna

Zbirajo darila za starejše

V občini Črna na Koroškem so se skupaj s tamkajšnjim Društvom prijateljev mladine (DPM) ponovno lotili akcije obdarovanja starejših občanov, ki poteka do 21. decembra. Krajani ​prinašajo na občino darila (kavo, pripomočke za osebno higieno, knjige, sladkarije, nogavice in podobno) in z njimi bodo med božično-novoletnimi prazniki razveselili starejše. Že več let se odpovedujejo ognjemetu, saj sredstva raje namenijo občanom, starim nad 70 let, ki so v stiski. Seznam vsako leto pripravi skupina Starejši za starejše, ki deluje v sklopu domačega društva upokojencev. Letos so znesek podvojili, za pomoči je na voljo okoli 2000 evrov. Županja Romana Lesjak razlaga, da so v želji pričarati čim lepše praznike letos dodatno okrasili Kovačevo pešpot. Tik pred božičem pa pripravljajo še posebno zanimiv dogodek. "Za otroke in seveda tudi za vse občane se bo po olimplinu, ki je najdaljši neprekinjen zipline v Sloveniji, spustil osvetljen Božiček. Med spustom bo tudi odvrgel kakšen bombon ali čokoladico za veselje otrok," pove Lesjakova.

Občina Prevalje bo sredstva za silvestrovanje in razne druge decembrske prireditve namenila za pomoč občanom ne glede na njihovo starost. "Kriza in stiske ne izbirajo starosti, njihove žrtve so otroci, starejši, celotne družine … Pri dodeljevanju pomoči sodelujemo s človekoljubnimi organizacijami in društvi, z vodstvom osnovne šole in vrtca ter z donatorji. Zanje letos iz proračuna namenjajo okoli 15 tisoč evrov, dobro polovico tega zneska v decembru," pojasni župan Matic Tasič.

​Na Ravnah bodo okoli 6000 evrov, to je znesek, ki bi ga sicer namenili za decembrske prireditve, podarili tamkajšnjim osnovnim šolam in vrtcu za obdarovanje otrok.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta