Da je športna vadba še kako dobrodošla v prav vseh življenjskih obdobjih, ni skrivnost. A kakšna naj bo ta vadba? Je za starejšo populacijo vadbo smiselno podkrepiti z utežmi? "Takšna vadba je smiselna, a jo je potrebno prilagoditi glede na posameznika. Niso vsi starostniki v enakem stanju, nekateri so se že kdaj ukvarjali s fitnesom, drugi ne. V teh letih tudi mišice že nekoliko slabijo, zato vsaka takšna vadba zanje pomeni velik stres. Kot pri vseh drugih starostnih skupinah je tudi pri starejših vadbo smiselno prilagoditi," je jasen licencirani osebni trener Tine Meh. "Vadbo z utežmi vsekakor priporočam, vendar naj bodo te prilagojene individualnim sposobnostim posameznika. S starostjo mišice izgubljajo elastičnost, gibljivost - in to moramo vzeti v obzir. Najboljša je vadba pod nadzorom, ker lahko nekateri gibi prinesejo več škode kot koristi. Gibi morajo biti nadzorovani, koti pa ne preveč ekstremni."
Mišica je z vsakim treningom močnejša
Trening je smiseln tudi za ljudi, ki imajo zdravstvene težave, pri čemer Meh, diplomant ljubljanske Fakultete za šport, svetuje predhodni zdravniški pregled. "Pri meni brez težav vadijo starostniki, ki imajo visok krvni tlak, z žilami ima marsikdo težave. Je pa pomembno poslušati telo in narediti manjše število ponovitev, imeti daljše premore ter menjati mišične skupine. Pri starostnikih je drugače kot pri mladih, ki jim lahko eno mišično skupino obremeniš s tremi zaporednimi vajami." Med vadbo z utežmi se mišice pretrgajo, nastane ogromno mikro poškodb, zato je pomembna regeneracija, ki naj bo pri starostnikih primerno daljša, svetuje sogovornik. "Med regeneracijo se mišica okrepi, potem jo spet poškoduješ in tako naprej. Z vsakim treningom je nato mišica močnejša. Za starejše je dovolj, če z utežmi trenirajo dvakrat na teden, takšne treninge pa kombinirajo z nordijsko hojo ali kolesarjenjem." Treningi se razlikujejo tudi med spoloma. "Razlika je predvsem pri rokah, pri nogah niti ne toliko. Večkrat težavo povzroča triceps, te mišice so pri ženskah načeloma razvite slabše kot pri moških. Z leti se to še stopnjuje."
Poleti ne zanemarite vadbe
Tine Meh vseskozi poudarja, da smo si ljudje različni, zato je težko govoriti o univerzalnem pravilu. "Nekateri imajo zelo dobro genetiko, nekdo lahko dela neumnosti in se ne bo poškodoval, preostalih 99 odstotkov ljudi pa si bo zagotovo kaj naredilo. Zmeraj je kakšna izjema, seveda kdo lahko vadi tudi brez pravil, večina pa mora delati postopno in prilagojeno glede na sposobnosti." Sogovornik sicer prisega na vadbo z lastno težo, pri čemer so uteži oziroma TRX-trakovi, ki jih prav tako zelo priporoča, samo dodatek. "Med funkcionalno vadbo sodelujejo vse mišice, s starostniki največkrat delam na tak način, da so mišice med seboj povezane. Takšna vadba jim pride prav tudi v vsakdanjem življenju. Če jim denimo pozimi spodrsne, se znajo uloviti oziroma pasti drugače, ker mišice funkcionirajo drugače."
Marsikomu težavo povzroča poletna vadba, ki je kljub vsemu ni pametno zanemarjati. "Lahko se trening zmanjša in namesto dvakrat vadijo enkrat na teden. Če dva meseca ne delaš nič, boš veliko izgubil. In vsakič se je težje vrniti. Zakaj bi se torej vračal, če lahko tudi poleti z minimalnim naporom ohranjaš svojo raven, septembra pa nato greš še višje," pred prihajajočim poletjem še svetuje Meh.