Na policijo oziroma mobilno enoto kvestura v italijanski Gorici so konec novembra 2015 prišle tri mlajše romunske državljanke, ena izmed njih je bila poškodovana, in kriminalistom prijavile osebe, ki so bili nasilne do njih in so jim v klubu Marina v okolici Nove Gorice grozile. Osumljenci so bili moški in ženske in prav tako romunski državljani. Kriminalisti so poškodovano dekle odpeljali v bolnišnico, kjer so ji oskrbeli rane, nato pa vse tri prijaviteljice namestili v varno hišo. O dogodku so obvestili tožilstvo, ki je čez nekaj dni policiji dovolilo, da so o prijavi obvestili slovenske varnostne organe.
Klub Marina je takrat deloval šele nekaj mesecev, odprl se je namreč 1. avgusta 2015, in se je že pojavil v policijskih poročilih. Kasneje se je to ponovilo še večkrat in trajalo vse do januarja 2019, ko so preiskovalci aretirali nekaj odgovornih v klubu, nekatere receptorke, varnostnika in taksista.
Mlada dekleta dnevno iz Italije v Slovenijo
Tožilstvo je zoper njih vložilo obtožnico, koprsko sodišče pa je proces razdelilo v tri dele. Prvi, ki jim sodijo, so podjetniki Sergej Racman, Jože Kojc in Dejan Šurbek in nekdanja direktorica podjetja Welnes & Spa Klub Marina iz Ajševice pri Novi Gorici Vesna Trnovec. Kojc, Šurbek in Racman so bili s klubom lastniško povezani prek podjetja Cratos, ki je omogočal delovanje kluba Marina. Očitke tožilstva, da so ženske, ki so prihajale v Klub Marina, silili v prostitucijo, obtoženi ves čas zanikajo. Na petkovem nadaljevanju sojenja je sodni senat, ki ga vodi sodnica Tatjana Cvetičanin, s pomočjo tolmačke za italijanski jezik zaslišal vodjo policijske mobilne enote Kvestura Gorica Claudia Culota in njegovo sodelavko, kriminalistko Barbaro Sviligoj. Claudio Culot je bil deležen podrobnih vprašanj o tem, kdaj so italijanski varnostni organi o prijavah, ki so jih zoper svoje rojake podale romunske državljanke, obvestili slovensko policijo. Ker se datuma ni spomnil iz glave, odgovora ni mogel dati, se je pa na sodišču zavezal, da bo podatke posredoval naknadno.
Na sojenju je pojasnil, da je njihova policijska enota po prijavi začela zadevo preiskovati, želeli so tudi, da bi osumljenim tajno prisluškovali, vendar jim sodišče za to ni izdalo odredbe. So pa v Gorici in okolici opravili več poizvedb glede bivanja osumljenih in drugih deklet iz Romunije, nekatere so z dovoljenjem sodišča tudi tajno opazovali, jim sledili in jih snemali s kamero. Ugotovili so, da so se iz nekaterih naslovov, kjer so v italijanski Gorici in okolici bivali romunski državljani, vsakodnevno vozili avtomobili, v njih je bil moški voznik in več mlajših deklet, vedno pa so prečkali italijansko-slovensko mejo na prehodu Rožna dolina, saj so se peljali v Slovenijo. Sklepali so, da v Klub Marina. Čez nekaj časa je italijansko tožilstvo ugotovilo, da ni pristojno za preiskavo kaznivega dejanja, ki so ga prijavile romunske državljanke, saj se je kriminalno početje izvajalo v Sloveniji.
Kriminalistka Barbara Sviligoj pa je povedala, da je bila navzoča, ko sta dekleti iz Romunije podali kazensko ovadbo, in da sta bili zelo prestrašeni. Ena od njiju je pokazala tudi telefonska sporočila z grožnjami, ki jih je prejela v romunskem jeziku. Iz podatkov Europola je bilo ugotovljeno, da so iste oškodovanke, ki so zahajale tudi v podobnih klube v tujini, kazenske ovadbe podale tudi v drugih državah.
Vstopnina pokrila bazen, hrano in pijačo, ne pa spolnosti
Na sojenju so bili predstavljeni tudi nekateri tajno posneti telefonski pogovori v italijanščini med receptorkami v Klubu Marina in zainteresiranimi strankami, ki jih je zanimalo, kako deluje klub in koliko stane druženje z dekleti. Receptorke so običajno pojasnile, da stranka s plačano vstopnino dobi na razpolago velnes, bazen, neomejeno količino hrane in brezalkoholnih pijač ter dve alkoholni pijači. Povedale so še, da če se hoče stranka družiti z dekletom v klubu, se morata to sami dogovoriti, tudi glede cene, saj klub s tem nima nič. Tožilstvo pa v obtožnici zatrjuje, da je vodstvo kluba dekletom naročilo, da morajo stranke za pol ure spolnega odnosa z njimi plačati 70 evrov.
S prostitucijo so se ukvarjale že prej
V zvezi s prijavo mobilni enoti kvestura v Gorici je zanimiv podatek, ki ga je oktobra 2016 na zaprosilo slovenske policije, ki je sumila, da se v elitnem klubu Marina odvija prostitucija, posredoval Europol. Vse tri Romunke so se pred prihodom v Slovenijo s prostitucijo že več let ukvarjale v Avstriji, kjer so bile tudi uradno zavedene. Ko pa so novembra 2015 italijanskim kriminalistom prijavile zlorabo prostitucije v Klubu Marina, so vse povedale isto zgodbo. In sicer, da so pred prihodom v Klub Marina živele v različnih krajih v Romuniji in da so bile v hudih finančnih stiskah. Ko so videle oglas za delo maserke v Klubu Marina na neki romunski spletni strani, so se prijavile prek elektronske pošte in nato prišle v Slovenijo. V klubu so naknadno izvedele, da je masaža v bistvu le krinka za prostitucijo, ki so se ji bile primorane vdati zaradi finančne stiske. Do zdaj se je na sojenju sicer že izkazalo, da se Klub Marina, ki je bil velnes in spa klub, ni nikjer oglaševal, niti ni iskal maserk.
Tožilstvo obtoženim očita, da so v približno štirih letih delovanja kluba silili v prostitucijo prek 500 deklet. Do zdaj je bilo na sojenju zaslišanih več kot trideset domnevnih oškodovank, ki pa v svojih izjavah niso obremenile obtoženih.