Bivši ljubezni želel smrt, kazen so mu znižali

Vesna Lovrec Vesna Lovrec
03.01.2019 20:33

Višji sodniki v Mariboru so Janezu Pušniku, ki je septembra 2016 poskušal vzeti življenje svoji nekdanji partnerici, sprva zatrjevani očitek poskusa umora spremenili v poskus uboja, grožnje pa so ga oprostili

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vprašanje je, kako bi se končal napad na Jožico Keršič, če ne bi bilo gostilničarja, ki ji je pritekel v bran in jo rešil pred 135 kilogramov težkim Janezom Pušnikom.
Sašo Bizjak

Precej tvegana se je lanskega januarja zdela napoved odvetnika Mihe Šošića, da se bo zoper odločitev mariborskega sodišča, ki je Janeza Pušnika zaradi poskusa umora, grožnje in kršitve nedotakljivosti stanovanja obsodilo na deset let in devet mesecev zapora, pritožil. Tvegana zato, ker je prvostopenjsko sodišče obtoženemu izreklo več kot sedem let nižjo kazen, kot jo je terjalo tožilstvo, čeprav se je sodni senat pod predsedovanjem Andreje Lukeš strinjal s tožilstvom, da je bila Pušniku krivda dokazana za prav vse očitke v obtožbi - od a do ž. Napovedi o izidu na višjem sodišču so bile različne, a v pravnih krogih je bilo več takih, ki so menili, da bo pritožba obrambe za obtoženega pomenila strel v koleno, torej da bo višje sodišče kazen zvišalo. A zgodilo se je nasprotno. Senat višjega sodišča je delno ugodil Šošićevi pritožbi in sodbo spremenil tako, da je za Pušnika pravnomočno obveljala še nižja od sprva dosojene kazni, in sicer sedem let in pet mesecev zapora.

Gostinec ji je rešil življenje

Obtožnico je zastopala tožilka Aleksandra Kolarič in v sklepni besedi 12. januarja lani ocenila, da bi bila za obtoženega pravična kazen 19 let zapora. Pušnika je obremenila, da je nekdanji partnerici Jožici Keršič že 8. septembra 2016 grozil s smrtjo, isti dan brez njene vednosti vstopil v njeno hišo, dva dni kasneje, ko jo je prestregel na parkirišču pred gostiščem Golob na Zgornji Polskavi, pa je poskušal grožnjo uresničiti. Tožilka je prepričana, da jo je Pušnik nameraval umoriti zato, ker ga je zapustila, in da bi jo tisto soboto iz maščevanja zadavil v pičlih tridesetih sekundah, če mu tega ne bi preprečil gostilničar Dominik Golob, ki je ženski skupaj s svojo hčerko pritekel v bran in moral uporabiti vso svojo moč, da jo je rešil pred 135 kilogramov težkim napadalcem. Kot rečeno, prvostopenjsko sodišče ni podvomilo o dokazih tožilstva, predlog glede višine kazni pa je Lukeševa označila za pretiran in zato Pušniku za poskus umora določila deset let zapora, za kršitev nedotakljivosti stanovanja šest mesecev, za grožnjo še štiri mesece zapora, nato pa mu izrekla enotno kazen deset let in devet mesecev zapora. Kaj je okoliščina, ki jo je sodišče upoštevalo pri Pušniku, ko mu je za poskus umora izreklo pet let nižjo kazen od zakonskega minimuma (za poskus umora je predpisana kazen od 15 do 30 let zapora), sodnica Lukeševa ni pojasnila, bolj se je osredotočila na nerodnost Pušnikovega zagovora. "Najprej ste se zagovarjali, da ste nedolžni, pa potem, da se ne spomnite ničesar, kar se je dogajalo tiste dni, da imate spominske vrzeli. To je v nasprotju s tem, da ste potem opisovali neke dogodke in iskali alibi. Kako bi našli alibi, če ste govorili, da se ničesar ne spominjate?" je na glas razmišljala sodnica.

Tudi oprostilna sodba

Ob poslušanju obrazložitve sodbe v sodni dvorani razen obtoženega in Šošića najbrž ni bilo nikogar, ki bi pričakoval, da bo višje sodišče kazen Pušniku še znižalo. Predvsem tožilka Kolaričeva je računala na to, da bodo ugodili njeni pritožbi in mu izrekli 19 let zapora. Šošić, ki je priprtega branil po uradni dolžnosti, pa je stavil na oprostilno sodbo ali vsaj to, da bodo višji sodniki očitek poskusa umora prekvalificirali v poskus uboja. Čeprav si je odvetnik rezultat predstavljal drugače, lahko zapišemo, da mu je uspelo oboje, saj je višje sodišče Pušnika grožnje oprostilo, sprva zatrjevani poskus umora pa je pravno opredelilo kot poskus uboja. Za to dejanje mu je tako na novo določilo sedem let zapora, pri končnem izreku pa je upoštevalo še kaznivo dejanje kršitev nedotakljivosti stanovanja, za kar je bil Pušnik obsojen na pol leta zapora, in mu nato izreklo enotno kazen sedem let in pet mesecev zapora.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta