Država terja denar od strelca

Tina Recek Tina Recek
05.05.2019 16:56

Pred osmimi leti je država po zakonu o odškodnini žrtvam kaznivih dejanj ženi ubitega plačala pet tisoč evrov odškodnine, sedaj vračilo tega denarja terja od obsojenega Vehbija Rrahmanija.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na sojenju se je Vehbi Rrahmani branil, da je streljal v samoobrambi, a se je izkazalo, da njegova žrtev ni bila oborožena.
Robert Balen

Precej hitro se je na pravdnem oddelku ljubljanskega okrajnega sodišča končal narok, v katerem država s tožbo zahteva od 61-letnega Vehbija Rrahmanija iz Kamnika pet tisoč evrov. Sodnica je ocenila - kljub temu da ga ni zaslišala (mu je pa na kratko prisluhnila na predhodnem poravnalnem naroku, zaprtem za javnost, ko ga je vprašala o možnosti poravnave) - da je dovolj zbranih listinskih dokazov v spisu, da lahko odloči o zadevi. Sodbo bo izdala pisno.
Rrahmani se je znašel v vlogi tožene stranke, potem ko je država maja 2011 izplačala pet tisoč evrov odškodnine po zakonu o odškodnini žrtvam kaznivih dejanj ženi umrlega 47-letnega Rasima Agovića. Nanj se je spravil Rrahmani in ga 6. novembra 2008 pred kamniško pekarno pokončal s streli. Spomnimo: usodnega dne je zgodaj zjutraj v bližnjem lokalu spil kavo in počakal, da se je Agović, s katerim sta bila svojčas sodelavca, vrnil s kruhom v roki iz pekarne, ter nato trikrat pritisnil na petelina. Ko je možakar obležal, je strelec okoli trupla začel skakati in se veseliti.

Kazen je že prestal

Na sojenju je Rrahmani zatrjeval, da je streljal v samoobrambi in videl v Agovićevih rokah pištolo. Vendar se je izkazalo, da orožja oškodovanec ni imel pri sebi. Prav tako se je izkazalo, da Agović ne ljubimka z Rrahmanijevo ženo, kot je storilec sumil. Izvedenec psihiatrične stroke pa je pri njem našel znake ljubosumnostne in preganjalne blodnjavosti.
Na prvem sojenju so sodniki ocenili, da je šlo za umor iz ljubosumja, in ga obsodili na 14 let zapora. A višji sodniki so sodbo razveljavili in vrnili v novo sojenje. V drugo je bil obsojen za uboj, in sicer na dvanajst let zapora, višji sodniki pa so mu kazen nato znižali za dve leti. Obsojenec je kazen že odslužil, letos poleti bo minilo štiri leta, odkar je na prostosti.
Kot rečeno, država je Agovićevi ženi že izplačala pet tisoč evrov, sedaj pa ta denar terja od storilca kaznivega dejanja. Kot je bilo v pravdni zadevi mogoče razbrati iz Rrahmanijevih pripomb po zaključku naroka, nima denarja, saj mu po izpustitvi iz zapora ni uspelo najti zaposlitve.

Pred tragedijo opozarjali na grožnje

So pa pred osmimi leti žena Rasima Agovića in sinova sklenili zunajsodno poravnavo z Republiko Slovenijo. Ker je potekala za zaprtimi vrati, rezultat javnosti ni znan, a tožeče stranke naj bi bile z njim zadovoljne. Trojica je od države zahtevala 45 tisoč evrov odškodnine (vsak po 15 tisoč evrov), češ da bi bilo ob pravočasnem ukrepanju tragedijo mogoče preprečiti. Pred usodnim dogodkom so Agovićevi večkrat obveščali policijo o Rrahmanijevih grožnjah, a jih po njihovem mnenju ni jemala resno.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta