Eden od obtoženih v zadevi Beltinci priznal krivdo, Časar zagovor dopolnil z medijskimi članki

STA
18.09.2020 17:00

Na ponovljenem sojenju nekdanjemu prvemu možu Luke Koper Robertu Časarju v zadevi Beltinci je soobtoženi Robert Graj priznal krivdo. Obsojen je na 19 mesecev zapora, kar bo odslužil z delom v splošno korist

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Časar in soobtoženi naj bi se bili dogovorili, da bo Inženiring Graj Luki Koper zaračunaval previsoke cene svojih storitev, v Luki pa da ne bodo preverjali opravljenih del.
Tomaz Primozic/fpa

Podjetnik Robert Graj, ki sicer prestaja kazen vikend zapora, je v začetku meseca s tožilstvom sklenil dogovor o priznanju krivde, ki ga je sodnik Matej Štros tudi sprejel. Graju je za kaznivo dejanje pomoči pri zlorabi položaja dosodil leto in sedem mesecev zapora, za kaznivo dejanje pranja denarja pa sedem mesecev zapora, nato pa izrekel enotno kazen dveh let zapora, ki jo bo Graj prestal z opravljanjem 1460 ur dela v družbeno korist. Poleg tega bo moral plačati denarno kazen v višini 460 dnevnih zneskov v višini 15 evrov. Štros je ob tem ugodil premoženjskopravnemu zahtevku Luke Koper, ki od Graja in soobtoženih terja slabih 650.000 evrov, oprostilo pa ga je plačila stroškov postopka. Graj je dejanje obžaloval in zatrdil, da je sporazum o priznanju krivde odraz njegove proste volje, obenem pa se je odpovedal pravici do pritožbe na izrečeno sodbo.
Zatem se je ločeno nadaljevala glavna obravnava zoper Časarja in soobtoženega nekdanjega izvršnega direktorja v Luki Koper Milana Pučka. Tožilka Barbara Milič Rožman je med drugim predlagala zaslišanje Graja ter izvedencev finančno-ekonomske in gradbeniške stroke.
Zagovornik Roberta Časarja, odvetnik Daniel Planinšec, je zaslišanju Graja nasprotoval, saj je po njegovem krivdo priznal, ker se je znašel v stiski in z namenom, da bi se čim prej "izvil iz primeža zapora". Zato je mogoče dvomiti o Grajevi izpovedbi, je dejal. Nasprotovanju zaslišanja Graja se je pridružila tudi Pučkova obramba. Časar je svoj dosedanji zagovor dopolnil z medijskimi članki, ki da pričajo o tem, da tako vlada kot aktualno vodstvo Luke razmišljata o oživitvi projekta logističnega centra v Beltincih, kar naj bi govorilo v prid njegovim tedanjim potezam.
Po prvotni obtožbi naj bi se bili Časar, Pučko, Graj in obsojeni Jožef Hozjan (krivdo je kot še četverica drugih obtoženih priznal na predobravnavnem naroku) dogovorili, da bo Inženiring Graj Luki Koper zaračunaval previsoke cene svojih storitev, v Luki pa da ne bodo preverjali opravljenih del.
Graj naj bi izdajal napihnjene račune ali pa račune za storitve, ki so bile že plačane oziroma niso bile izvedene. Pučko je račune likvidiral in brez preverjanja odobril izplačilo.
Časar je bil tako zaradi zlorabe položaja obsojen na dve leti in tri mesece zapora, Pučku je prvostopenjsko sodišče zaradi zlorabe položaja in pomoči pri tem dejanju prisodilo dve leti zapora, Graj pa je zaradi pomoči pri zlorabi položaja in pranja denarja dobil enotno triletno zaporno kazen z možnostjo, da jo odsluži z vikend zaporom. Jožef Pavlinjek in Mevmed Šerifoski sta si zaradi pranja denarja prislužila pogojni zaporni kazni. Koprsko višje sodišče je nato sodbo razveljavilo in zadevo vrnilo v ponovno sojenje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta