Z mariborske policijske uprave so sporočili, da so policisti kraj najdbe zavarovali, danes pa bodo pripadniki državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi in civilne zaščite spet ogledali kraj najdbe in izvedli aktivnosti za nevtralizacijo ter odstranitev bombe.
Po potrebi bodo o svojih aktivnostih obvestili tudi javnost.
Govorili smo z Darkom Zonjičem, poveljnikom državne enote za varstvo pred NUS. Pripadniki enote so že na terenu, na kraju poteka identifikacija zavezniške bombe. Kot je bilo slišati neuradno, bomba še ima vžigalnik, torej je še vedno funkcionalna in zaradi tega nevarna.
Z mariborske občine so ob najdbi bombe sporočili, da je bil lani jeseni sprejet odlok o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami na območju občine, ki med drugim ureja tudi
področje varstva pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi. Ta predvideva tri stopnje ogroženosti. Na območjih, ki spadajo med visoko in srednjo stopnjo ogroženosti, je treba pred začetkom gradbenih in durgih zemeljskih del izvesti predhodno detekcijo zemljišča zaradi možnosti najdbe neeksplodiranega ubojnega sredstva (NUS).
Na območju mariborske mestne občine je bilo v obdobju med 7. januarjem 1944 in 12. aprilom 1945 izvedenih 29 bombnih napadov, v katerih je bilo odvrženih skupno 15.795 bomb. Možnost najdbe NUS na območjih, ki so bila predmet strateškega zavezniškega bombardiranja, je relativno visoka in s tem je povezana tudi večja možnost nastanka nesreče zaradi nenadzorovane aktivacije NUS. Ob predhodno izvedeni detekciji zemljišča in odstranitvi NUS s strani pripadnikov državne enote za varstvo pred NUS, se možnost nastanka nesreče ob aktivaciji bistveno zmanjša.
Priprave in koordinacijski sestanki za nedeljsko intervencijo so v polnem teku.