Zainteresirani mladi vozniki do 24. leta starosti lahko do 17. marca opravijo test oziroma preizkus znanja na spletni strani www.najboljsizavolanom.si. Test vključuje poznavanje cestnoprometnih predpisov, prve pomoči, avtomobilizma in avtomobila. Najboljših 100 se jih bo v Centru varne vožnje na Vranskem pomerilo v najrazličnejših spretnostnih in vozniških preizkušnjah. Najboljši bodo postali finalisti in finalistke izbora, ki se bodo 9. maja preizkusili še v finalnem tekmovanju.
Glavni namen izbora je spodbuditi mlade, da o vožnji avtomobila razmišljajo, se zavedajo pasti vožnje in se znajo izogniti nevarnostim. Organizatorji želijo mlade tudi spodbuditi, da bi svoje znanje prenašali naprej. Vodja AMZS Šole vožnje in inštruktor varne vožnje Manuel Pungertnik je izpostavil, da je Slovenija glede prometne varnosti mladih na pravi poti, nikakor pa še ni na točki, da bi se lahko le hvalili. Predvsem je še vedno preveč mrtvih, opozarja Pungertnik.
"Cilj vseh deležnikov pri izboru Najboljši za volanom je, da mladih ne želimo učiti le s teorijo, ampak jim želimo v praksi prikazati in pokazati, da se da avto voziti tudi na drugačen način. Mladi vozniki so lahko frajerji, a tega jim ni treba početi tako, da se s preizkušanjem svojih meja in sposobnosti na cesti dokazujejo pred vrstniki," je Pungertnik izpostavil o pomenu akcije in pripomnil, da za razliko od nekaterih drugih držav v Sloveniji ne opažamo upada zanimanja za pridobitev vozniškega dovoljenja.
Pri nas je še vedno tako, da število novih vozniških dovoljenj vsako leto narašča, kar pomeni, da je vse več mladih za volanom.
Generalni sekretar AMZS France Kmetič je na torkovi tiskovni konferenci izrazil upanje, da bo projekt Najboljši voznik letos nadgrajen in da bo organiziran izbor na mednarodni ravni v sodelovanju s partnerskimi avtomobilskimi klubi pod okriljem mednarodne avtomobilistične zveze FIA. Dober voznik mora poleg poznavanja cestnoprometnih predpisov in veščin vožnje obvladati tudi znanje prve pomoči. V Rdečem križu Slovenije (RKS) ugotavljajo, da je še vedno zelo majhen delež ljudi pripravljen nuditi prvo pomoč. "Če pridemo do kraja prometne nesreče in vidimo poškodovance, jim pomagajmo, saj šteje vsaka sekunda. Da smo pri tem bolj samozavestni, je pomembno obnavljanje usposabljanja nudenja prve pomoči. V RKS si prizadevamo, da bi bilo takšno obnavljanje znanje obvezno vsakih pet let," je poudaril Željko Malič iz RKS. (sta)