Kitajci drago plačali pot v Italijo: Združba zaslužila okoli 1,3 milijona evrov

Zora Štok Zora Štok
24.10.2019 14:25

Združba dvanajstih osumljencev iz Slovenije je v letu in pol s Kitajske v Italijo spravila 143 kitajskih državljanov brez schengenskih vizumov in zaslužila okoli 1,3 milijona evrov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Slovenija je bila kitajskim ilegalnim prebežnikom le tranzitna država do Italije. Člani združbe so se oviram na meji zlahka izognili, predhodnice pa so pred prevozniki vedno preverjale, ali je kje na poti policijska kontrola.
Andrej Petelinšek

V sodelovanju s kolegi z Celja, Murske Sobote, Kranja in Ptuja so mariborski kriminalisti razkrili dobro organizirano kriminalno združbo, ki je v dobrem letu in pol s Kitajske v Italijo spravila 143 državljanov Kitajske, ki so na vsak način želeli v schengensko območje. A ker niso imeli potrebnih vizumov, je za pot poskrbela združba, ki je na račun ilegalnih prebežnikov s Kitajske v Evropo dobro zaslužila. Vsak, ki je želel v tako želeno zahodno Evropo, je namreč združbi moral plačati od devet do 13 tisoč evrov, tako da se je v žep kriminalne skupine steklo okoli 1,3 milijona evrov.
Beno Meglič, vodja Sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Maribor, je danes povedal, da so družbo razkrili tudi s pomočjo prikritih preiskovalnih ukrepov, na podlagi katerih so ugotovili, kako dobro je združba organizirana in kako so se na tihotapljenje ilegalnih prebežnikov s Kitajske pripravljali. "Pot je potekala s Kitajske z letalom najprej do Moskve in potem do Beograda. Ta del seveda ni bil problematičen. Od meje s Hrvaško ali BiH so prebežnike vozili z avtomobili, ko so prestopili hrvaško-slovensko mejo, so pot prav tako nadaljevali z avtomobili do Italije, kjer so jih prevzeli tamkajšnji člani združbe. Med osumljenci so tudi štirje taksisti, ki so prebežnike prevzeli na Ptuju, potem ko so v Slovenijo ilegalno prišli na območju Paradiža in Malega Okiča v občini Cirkulane. V tem primeru ne gre za klasične ilegalne prebežnike, ampak za ciljno skupino, ki je že od samega začetka vedela, da želi v Italijo. Na dobro organiziranost kaže tudi dejstvo, da so pot od Beograda preko BiH in Hrvaške v Slovenijo vedno preverili, pred vozili s prebežniki je vedno šla predhodnica, ki bi opozorila na morebitne policijske kontrole. Italijanski organi pregona še preiskujejo namen združbe, ali so torej nameravali kitajske državljane izrabljati kot delovno silo ali je šlo za kaj drugega," je pot kitajskih državljanov - ilegalnih prebežnikov opisal Meglič. Vseh 143 Kitajcev je zdaj v obravnavi pred italijansko policijo.
Policija je pet od skupno dvanajst osumljencev kaznivega dejanja prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države privedla tudi na zaslišanje pred dežurnega preiskovalnega sodnika okrožnega sodišča na Ptuju in ta je zoper tri odredil pripor, zoper dva pa hišni pripor. Izmed vseh osumljencev jih je osem državljanov Kitajske, ki so v Sloveniji zaposleni in imajo urejeno bivališčem eden od njih je v Sloveniji tudi rojen. Ostali štirje osumljeni so državljani Slovenije.
V osebnih in hišnih preiskavah pri osumljencih so policisti zasegli 39 tisoč evrov gotovine, potne liste in elektronske naprave, je še povedal vodja mariborskih kriminalistov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta