Na preiskovalni oddelek ljubljanskega okrožnega sodišča so ljubljanski kriminalisti včeraj okoli 10.20 iz pridržanja pripeljali svojega kolega, ki mu je bila v ponedeljek odvzeta prostost. Zoper kriminalista ljubljanske policijske uprave, 38-letnega Danila Lavrinca, in sostorilca, 50-letnega Filipa Didovića, ki naj bi bil tajni delavec policije in je menda uradno delal za Lavrinca, je bil odrejen pripor. Njuna odvetnika Marko Zaman in Boris Grobelnik sta napovedala, da se bosta proti sklepu o priporu pritožila. Tožilstvo je zoper oba že vložilo zahtevo za uvedbo sodne preiskave. Lavrinčev odvetnik Zaman je še povedal, da ne on in ne njegov klient nista obveščena o tem, da je zoper osumljenega kriminalista potekal postopek prekinitve rednega delovnega razmerja, kot pravijo na policiji.
V sumljivih krogih so ga klicali Deni
Po naših podatkih posebni oddelek specializiranega državnega tožilstva Lavrincu očita več kaznivih dejanj. Kriminalist je osumljen trgovanja z drogami, proizvodnje in prometa škodljivih sredstev za zdravljenje, poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja ter zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic. Didović pa trgovanja z drogami, ker naj bi bil dalj časa za osumljenega kriminalista prodajal prepovedane tablete za spanje.
Zgodba okoli kriminalista Lavrinca, zaposlenega na oddelku za kriminalistično obveščevalno dejavnost ljubljanske policijske uprave, se je začela odvijati oktobra lani. Tedaj je policija obravnavala moškega, osumljenega, da čez mejo vozi ilegalne prebežnike. Policistom je povedal, da ima njegov prijatelj stik z nekim policistom, ki ga kličejo Deni, in da za plačilo 500 evrov uredi, da tistih, ki vozijo ilegalce in drogo, ne bo ustavila policija. Omenjeni moški naj bi bil večkrat skupaj s prijateljem, čigar veza naj bi bil policist Deni. Moški je na fotografiji, ki mu jo je pokazala policija, kot Denija prepoznal policista Lavrinca. Ker je torej obstajal sum, da policist Lavrinc prejema podkupnino v zameno za informacije, kje so policijske patrulje, da osumljenci kaznivih dejanj ne bi naleteli nanje, je policija o tem obvestila posebni oddelek SDT. Sodišče je nato izdalo sodne odredbe za prikrite policijske ukrepe zoper Lavrinca. Tajno so ga opazovali in snemali njegove telefonske pogovore.
Tablete in naboji v službeni omarici
Tako je policija prišla do podatkov, da naj bi bil Lavrinc od 3. januarja do 4. februarja letos, ko je bil aretiran, od neznanca na neznanem kraju kupil 51 škatel kamagre (različica viagre), ki vsebuje zdravju škodljive snovi. Kamagro je domnevno hranil v svoji službeni omari in nato tablete prodajal neznanim osebam ter policistu Ž. P. S tem naj bi bil storil kaznivo dejanje proizvodnje in prometa škodljivih sredstev za zdravljenje. Osumljen pa je tudi prometa s prepovedanimi drogami, in ker naj bi bil Lavrinc to storil z zlorabo uradnega položaja, mu samo za to dejanje preti kazen od treh do 15 let zapora. Ker naj bi bil kriminalist v službeni omarici hranil 119 kosov nabojev, za katere ni imel dovoljenja kot fizična oseba, temveč so bili last policije, je osumljen kaznivega dejanja poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja. Kot policist bi jih namreč lahko hranil le 50 kosov.
Pri eni tableti zaslužil trideset centov
Priprti kriminalist naj bi bil trgoval tudi z drogo oziroma s prepovedanimi tabletami Florimidal. To so uspavalne tablete, ki vsebujejo psihoaktivne snovi, ki so razvrščene na seznam prepovedanih drog. Osumljen je, da je od nekoga kupil tri tisoč omenjenih tablet, zanje je odštel tri tisoč evrov in jih prav tako hranil v službeni omarici. Nato naj bi jih bil večkrat v službenem avtomobilu policije odpeljal do Didovića, ki naj bi bil zanj prodajal tablete, in sicer po 1,30 evra za eno.