Med sojenjem zaradi zalezovanja je sodnik žrtvi pošiljal rože pod lažnim imenom

Vesna Lovrec Vesna Lovrec
03.03.2019 18:25

V času, ko je bil opravičen s sojenja, suspendirani predsednik delovnega sodišča v Mariboru Stanko Omerzu ni počival. Bivšo ljubimko je še naprej zalezoval in snoval nove načrte za izločitve sodnikov

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V seriji edinstvenih pravnih manevrov Stanka Omerzuja v kazenskem postopku je tudi njegov predlog, da bi mu sodili na sodišču zunaj Maribora.
Andrej Petelinšek

Predsednik delovnega sodišča v Mariboru, višji sodnik Stanko Omerzu, od lanske jeseni ne opravlja svoje sodniške službe, ker je začasno v suspenzu. Njegov nadrejeni, predsednik vrhovnega sodišča Damjan Florjanič, se je za tak ukrep odločil po tem, ko je sodni svet zoper Omerzuja uvedel disciplinski postopek zaradi njegovih skrajnih potez v kazenskem postopku, kjer mu sodijo zaradi obtožb o zalezovanju nekdanje intimne prijateljice iz Slovenske Bistrice.

Sojenje prelagale bizarne okoliščine

Sojenje sodniku na mariborskem okrajnem sodišču bi se bilo moralo končati že zdavnaj, a je v lanskem letu sodnici Karmen Krajnc to najprej preprečilo šokantno izvedeniško mnenje, v katerem je psihiater Matej Kravos zapisal, da je kazenski postopek pri Omerzuju sprožil duševno motnjo, zaradi katere tri mesece v njem ni sposoben sodelovati, po drugi strani pa ga je ocenil za sposobnega opravljanja sodniške funkcije, ker mu bo to dvigovalo samopodobo. Ko je komisija za fakultetna izvedenska mnenja Kravosovo stališče povozila in ocenila, da Omerzuju lahko nemoteno sodijo, če obravnava ne traja več kot štiri ure, je obdolženi postal za sodišče nedosegljiv. Poštar, pooblaščeni sodni vročevalec in sodni kurir ga niso našli doma, ko mu je sodnica Krajnčeva vabilo poslala v službo na delovno sodišče, ga tam zaposlena ni hotela sprejeti, ker je imela navodilo, da mora zavrniti pošiljke, naslovljene na predsednika sodišča. Ko je Omerzuju zmanjkalo (bizarnih) izgovorov za nedosegljivost, je v začetku lanskega junija končno spet sedel na zatožno klop. Sodnica mu je takrat kar v sodni dvorani vročila vabila za vse načrtovane naroke do konca sojenja, a se je znova zapletlo, ker je obdolženega domnevno obšla slabost, zaradi česar so ga hospitalizirali v bolnišnici. Krajnčeva je tako lansko poletje za oceno obdolženčevega zdravja ponovno angažirala komisijo za izvedenska mnenja, ki je obdolženega sodnika zaradi visokega krvnega tlaka in diagnosticiranega žilnega obolenja "opravičila" iz sojenja do 28. decembra lani.

Med suspenzom pripravil nove manevre

Zdaj je Stanko Omerzu dovolj dobrega zdravja, da lahko sodeluje v kazenskem postopku, je 29. januarja letos ugotovila komisija za izvedeniška mnenja in s tem dala sodnici Karmen Krajnc podlago, da je obdolženemu poslala vabilo za začetek sojenja. Razpisala ga je za 13. februar, a ji je obramba znova prekrižala načrte. Stanko Omerzu pravne manevre nadaljuje, ker bi se rad na vsak način znebil sodnice Krajnčeve. Lani jo je poskušal diskreditirati s trditvami, da mu sodi pristransko. Terjal je njeno izločitev, ko mu to ni uspelo, jo je kazensko ovadil.
Prepričan je bil, da bo predsednik okrajnega sodišča v Mariboru odločil, da Omerzuju ne more soditi sodnica, ki jo je ovadil. Ker tudi tej zahtevi ni bilo ugodeno, je Omerzu dan pred razpisanim sojenjem (12. februarja letos) na sodišče vložil novo vlogo in Krajnčevo s tem dobesedno prisilil v preklic naroka, saj je morala spis odstopiti višjemu sodišču. Obdolženi sodnik namreč ne vztraja več samo pri njeni izločitvi, zdaj zahteva tudi izločitev predsednika okrajnega sodišča v Mariboru Marjana Premzla in predsednika višjega sodišča v Mariboru Miroslava Pliberška in hkrati predlaga prenos pristojnosti na drugo sodišče - zunaj Maribora. Začetek (nadaljevanja) sojenja, ki ga sodnica Krajnčeva na okrajnem sodišču v Mariboru načrtuje za dan žena, je tako še vedno pod vprašajem.

"Oboževalec" pod krinko cvetje plačal vnaprej

Medtem ko skrajnim potezam, zaradi katerih je obdolženi sodnik pristal v suspezu, ni videti konca, na dan prihajajo nove podrobnosti o tem, da Omerzu bivše ljubice ni prenehal zalezovati niti po tem, ko je bil zaradi teh očitkov že globoko v kazenskem postopku. Tožilstvo sodnika bremeni, da Slovenjebistričanke ni hotel pustiti pri miru, ko je prenehala intimno prijateljevati z njim. Od 21. avgusta do 7. decembra 2016 jo je klical po telefonu, ji pošiljal rože, nenapovedano se je pojavil celo pred vrati njenega stanovanja in ji z svoje ter različnih njej neznanih telefonskih številk pošiljal SMS-sporočila. Omerzu je na sojenju vse to zanikal in zatrjeval, da mu je bivša prijateljica obremenilne dokaze podtaknila, ona pa je izpovedovala, da ima občutek, da je sodnik še vedno ne pusti pri miru. Vsakič, ko je to izrekla, je bila deležna obdolženčevega posmeha, naj si nikar ne domišlja.
V vmesnem času, ko je bil sodnik za pol leta opravičen s sojenja, ker je obstajala nevarnost, da bi mu povišanje krvnega pritiska poslabšalo zdravje, pa se je izkazalo, da Slovenjebistričanke občutek ni varal. Ker so se pred njenimi vrati še naprej pojavljale rože, je to prijavila policiji, saj geste neznanca ni razumela kot kompliment, ampak kot grožnjo, pritisk, zalezovanje. Policisti so zadevo preiskali in ugotovili, da ji je rože pošiljal moški, ki je za šopke v cvetličarni plačal vnaprej, z gotovino, tam zaposlenim pa se je predstavil kot gospod Krajnc. Tožilstvo je zahtevalo njegovo prepoznavo, zato so se preiskovalci vrnili v cvetličarno in tam zaposlene vprašali, ali prepoznajo moškega na fotografiji. V cvetličarni so se ga spomnili kot gospoda Krajnca, a na fotografiji ni bil nihče drug kot obdolženi sodnik Stanko Omerzu, smo od zanesljivih virov izvedeli o dokazu, ki je postal del sodnega spisa.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta