Morilca mame čaka dolgo zdravljenje

Elvir Rastoder, ki je maja lani v Švici s tesarskim kladivom umoril mamo, se bo po sklepu sodišča do nadaljnjega zdravil v mariborski enoti za forenzično psihiatrijo

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Izvedenka Mojca Zvezdana Dernovšek (levo) je ugotovila, da ima Elvir Rastoder hudo duševno motnjo iz kroga shizofrenij in da je umor in ravnanje po njem mogoče pripisati bolezni.
Jaka Gasar/Dnevnik

Ker je maja lani v predmestju švicarskega Berna v neprištevnem stanju na grozovit način umoril mamo, so danes 38-letnemu Elvirju Rastoderju izrekli varnosti ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja v enoti za forenzično psihiatrijo mariborskega kliničnega centra. "Ni dvoma, da ste to storili, saj ste sami opisali. Najdeno je bilo tudi tesarsko kladivo z vašimi sledovi. Ampak motivov in naklepov tu nismo razčiščevali, kajti so rezultat vaše duševne bolezni, ki je bila takrat v akutni fazi," je razložil predsednik sodnega senata Martin Jančar, preden sta Rastoderja pravosodna policista odpeljala nazaj v Maribor, kjer ga že zdravijo zaradi duševne motnje iz kroga shizofrenij.

Kraj zločina zapustil na motorju

Petindvajsetega maja lani se je Rastoder javil na ljubljanski policiji in priznal, da je v stanovanju v Švici ubil mamo, 62-letno Nadžijo Zumbach. Policisti so se povezali s kolegi v Bernu in v stanovanju so res našli njeno truplo. Rastoder je podrobno opisal, kako je mamo večkrat udaril po glavi s tesarskim kladivom, nato pa se oprhal, umil oblačila in kladivo, zaklenil stanovanje, dal ključe v poštni nabiralnik ter se z motorjem odpeljal v Slovenijo. Navajal je tudi, da ga je žrtev dolga leta fizično in psihično maltretirala, ter kazal na glavo in roke, češ, kako hude poškodbe mu je prizadejala. Precej hitro je bilo jasno, da je z njim nekaj narobe, kajti kazal je na poškodbe, ki jih ni bilo. Govoril je, da ga je mama hipnotizirala, da mu je v spanju lomila prste na nogah, medtem ko so sorodniki, zaslišani kot priče, razlagali, da do njega nikoli ni bila nasilna, nasprotno, še pretirano ga je ščitila. Le polsestra se je spomnila dogodka, ko je mami vzel ves denar in z njim kupil motor - takrat ga je res pretepla. Izkazalo se je tudi, da je bil v preteklosti res poškodovan po glavi in rokah, a v bolnišnici ni končal zaradi mame, pač pa, ker se je enkrat upiral prijetju policistov in so ga poškodovali.

Mrcvarjenje je trajalo dolgo

Psihiatrična izvedenka Mojca Zvezdana Dernovšek je potrdila, da je umor in njegovo ravnanje po njem mogoče pripisati bolezni, vodile so ga blodnje in halucinacije. Bolezen se je razvijala že dolga leta in je že kronična, saj nikoli ni bila zdravljena. "Zdravljenje bo dolgotrajno, nujno je v zavodu zaprtega tipa, kajti po mnenju izvedenke je nevaren okolici. Sploh očetu in stricu, ki jima je, tako kot v preteklosti materi, pisal grozilna telefonska sporočila," je v zaključnem govoru opozorila tožilka Maša Podlipnik. Ta je Rastoderju sprva očitala umor iz brezobzirnega maščevanja, storjen na grozljiv način. Danes je iz obtožnice motiv brezobzirnega maščevanja izpustila, češ da ga okoliščine ne potrjujejo. Pri grozljivem načinu pa je vztrajala in z njim se je strinjal tudi sodni senat. "Sami pravite, da je bila mama bolj ali manj mirna, ko ste jo napadli, verjetno je spala. Zaradi udarcev se je zbudila in se jih skušala, verjetno vsaj nagonsko, ubraniti. Glede na število poškodb je 'mrcvarjenje' trajalo kar nekaj časa," je grozljivost pojasnil Jančar. Na glavi pokojne so našli okoli 20 pretrganin in 16 zlomov, na obeh rokah pa številne obrambne poškodbe.
Rastoder je povedal, da sta se zvečer z mamo še šalila. Ona je šla v svojo sobo, on pa v kopalnico, kjer se je pogledal v ogledalo in videl iznakažen obraz. V njem je videl vse, kar mu je mama do takrat storila, zato je znorel. Jančar je dejal, da ga čaka dolgotrajno zdravljenje. Dokler ne bo rezultatov, predstavlja nevarnost za okolico in bo v zdravstvenem zavodu. "Vmes bomo preverjali, kakšno je stanje in ali obstajajo pogoji za nadomestitev z milejšim ukrepom," je pojasnil sodnik.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta