Obroženi brutalnih ropov na Celjskem: ''Obtožnica je konstrukt in izmišljotina''

Gordana Possnig Gordana Possnig
13.03.2019 17:22

Začelo se sojenje Anžetu Jelenu, obtoženemu, da je bil član hudodelske združbe, ki je z ropi ustrahovala premožnejše družine na širšem celjskem območju.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Anže Jelen vztraja pri svoji nedolžnosti glede vpletenosti v brutalne rope
Gordana Possnig

Velenjčan Anže Jelen je edini obdolženec sedemčlanske hudodelske združbe (v njej je bila tudi mladoletnica, zoper katero poteka ločeno tajno sojenje), ki na predobravnavnem naroku decembra lani na celjskem sodišču ni priznal svoje vpletenosti v štiri brutalne rope, ki so se zgodili konec leta 2017 in v začetku leta 2018 pri premožnejših družinah na Celjskem. Zoper njega se je z njegovim zagovorom zato sedaj začela glavna obravnava. Okrožna državna tožilka Jasna Leskošek mu v dveh obtožnicah očita, da je bil vodja, organizator in glavni informator združbe, ki so jo policisti aretirali sredi februarja lani. Obtožen je vpletenosti v štiri rope v hudodelski družbi, grozi mu do 15 let zapora. Jelen, ki na sojenje prihaja iz pripora, se je sprva s tožilstvom pogajal o priznanju krivde, a do dogovora ni prišlo. Nato je na predobravnavnem naroku zahteval izločitev dokazov, povezanih s prisluhi. Ko je sodišče pravnomočno zavrnilo njegove zahteve, pa je sedaj v prebranem zagovoru zanikal očitke o vpletenosti v dogajanje in dejal, da je obtožnica zoper njega konstrukt in izmišljotina.
"Z druščino, ki je ustrahovala žrtve, tudi otroke, in to celo z orožjem, sem se pred leti povezal naključno. Zanje sem samo dvakrat prodal zlato. Zapisani očitki v obtožnici, da sem bil glavni obveščevalec in organizator ter da sem roparjem priskrbel pištolo in maskirne kape, so ne le grozni, ampak tudi neresnični. Kot sem v času pripora slišal od drugih pripornikov, naj bi se preostali člani druščine dogovorili, da me bodo v primeru, če bo šlo kaj po zlu, omenjali kot glavnega organizatorja ropov. Da nisem bil vpleten v rope, dokazuje tudi dejstvo, da na kraju ropov niso našli mojih sledi DNK. Pred ropi sem delal v Ameriki, kjer sem dobro zaslužil. Zato tudi nisem imel razloga, da bi v Sloveniji počel takšne stvari, kot se mi očita sedaj v obtožnici. O vsem napisanem v obtožnici pa še nisem uspel niti razmisliti," je v zagovoru zatrjeval obdolženec, ki v nadaljevanju ni želel odgovarjati na vprašanja tožilstva in obrambe.
Preostala peterica polnoletnih soobdolžencev (brata Leon in Denis Mihalić, Aleksander Levec, Simeun Filipović in Tim Lampret) je že pravnomočno obsojena (vsi so se pokesali in s tožilstvom podpisali sporazum o priznanju krivde). Denis Mihalić bo tako v zaporu na Dobu kar 14 let in devet mesecev, njegov brat Leon štiri leta in devet mesecev, Aleksander Levec devet let in deset mesecev, Simeun Filipović dve leti in dva meseca, Tim Lampret pa dve leti in tri mesece. V nadaljevanju sojenja Jelenu jih bodo zaslišali kot priče.
Prvi rop se je zgodil konec novembra 2017 v Gorici pri Šmartnem, drugi januarja v stanovanjski soseski Lava v Celju, tretji v Škalah pri Velenju, četrti v Veliki Pirešici. Roparska tolpa je denar in zlato od svojih žrtev izsilila z grožnjami, pretepanjem, vezanjem z lepilnimi trakovi in tudi z orožjem. Žrtev ropov premožnejših družin so bili tudi majhni otroci.
Sojenje se bo nadaljevalo 11., 15. in 25. aprila, ko bodo kot priče zaslišani tudi oškodovanci.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta