Strokovnjake, ki jim je v četrtek v Mariboru uspel najbolj idealen scenarij onesposobitve 250 kilogramov težke letalske bombe na gradbišču za Europarkom, v nedeljo čaka še ena operacija. Na železniškem nasipu v Melju je vse nared za nevtralizacijo 500-kilogramske bombe, v kateri je 254 kilogramov eksploziva. Če bo pirotehnikom uspelo to, kar jim je v četrtek, bo bomba onesposobljena hitro, če bodo morali ubrati plan b, pa se utegne intervencija zavleči. Vse je odvisno od tega, kako trdno se mehanski vžigalnik drži bombe.
Služila bo testiranju
V četrtek je sirena za splošno nevarnost zatulila minuto čez dvanajsto. V osemmetrsko jamo, kamor so položili 250 kilogramov težko bombo, sta odšla prostovoljca, pirotehnika Sašo Turnšek in Aljaž Leban. Uspešno sta odstranila oba mehanska vžigalnika na bombi in uporabila majhno količino eksploziva. Ob 13.38 se je zaslišal pok, iz jame se je pokadilo, malo pred 14. uro se je oglasila sirena za preklic nevarnosti. Notranjost vžigalnika na bombi iz obdobja druge svetovne vojne je ostala skoraj nedotaknjena. "To ni tako nedolžna stvar," je po intervenciji komentiral Turnšek. "Vzdušje je bilo seveda napeto, srečni smo, da se je izteklo tako, kot smo si zadali." V bombi je še vedno eksploziv, ki pa zdaj ni več nevaren. "Zadevo bomo odpeljali v začasno skladišče v Gorici, v roku treh mesecev bo uničena oziroma jo bomo uporabili za testiranje, za uničevanje v težjih pogojih," sta pojasnila Darko Zonjič in Bojan Kopač iz državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi. Če ne bi uspelo po prvem scenariju, bi pirotehniki v jamo odložili večjo količino eksploziva, jo zasuli in razstrelili na licu mesta.
Bagerist je imel srečo
Obe bombi sta na plan pogledali, ko so na gradbiščih zadoneli gradbeni stroji. Bagerist za Europarkom je imel srečo. Med kopanjem je zadel ob trup bombe in zgrešil oba vžigalnika. Po ocenah strokovnjakov je na Maribor in okolico padlo 250 zavezniških bomb, ki se niso aktivirale. V preteklih letih so na širšem območju v bližini Drave našli (le) dobrih deset odstotkov teh neeksplodiranih ubojnih sredstev. Na Mestni občini Maribor napovedujejo spremembo odloka, s katerim bi veljalo, da bi bilo pred pričetkom gradbenih del treba izvesti raziskave terena na izpostavljenih območjih, kjer bi lahko bile bombe.
Zadek ima poškodovan
Kaznjenci in priprti bodo ostali pod ključem
Ker v 300-metrskem evakuacijskem pasu stoji tudi zapor, se je odprlo vprašanje, kam v nedeljo s kaznjenci in priprtimi ljudmi. "Z mariborskimi zapori smo stopili v stik. Glede na to, da stoji zapor na skrajnem mejnem robu evakuacijskega pasu, smo odredili ukrep zaklanjanja. Ljudi v zaporih bodo iz sprednjega dela objekta premestili v del, ki gleda na Titovo cesto," je na tiskovni konferenci razložil Matej Zupanič, namestnik poveljnika Civilne zaščite Maribor.