Sodniški ne tožilstvu v primeru zoper sina ljubljanskega župana

Damijana Žišt Damijana Žišt
05.05.2020 17:55

Iz lani vložene obtožnice zoper ljubljanskega župana Zorana Jankovića in njegova sinova v zvezi s prodajo delnic Mercatorja je letel del očitkov na račun Damijana Jankovića. Specializirano tožilstvo se bo pritožilo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Delno je z ugovorom zoper obtožnico uspel le odvetnik Milan Krstić, ki v postopku brani Damijana Jankovića (na fotografiji).
Damijana ŽIŠT

Specializirano državno tožilstvo je lani jeseni na ljubljansko okrožno sodišče vložilo obtožnico zoper ljubljanskega župana Zorana Jankovića, njegova sinova Jureta in Damjana Jankovića ter njuno podjetje Electa Inženiring iz Ljubljane. Obtožnica je bila vložena zaradi domnevno spornih poslov prodaje delnic Mercatorja. Tožilstvo Zorana Jankovića bremeni, da se je z vrsto zapletenih poslovnih transakcij izognil plačilu davka. Uradno je 47.000 delnic Mercatorja, imenovanih MELR, prodal podjetju Electa Inženiring. Tožilstvo je prepričano, da je podjetje nadzoroval župan in bil tako lastnik delnic, ki so bile pri Electa Inženiring "parkirane" le za čas do prodaje. Obramba je zoper obtožnico ugovarjala, zunajobravnavni senat ljubljanskega sodišča pa je aprila odločil, da je ugovor v enem delu utemeljen. In to, da se kazenski pregon zoper Damijana Jankovića in podjetje Electa Inženiring v enem delu obtožnice ne dopusti. Specializirano državno tožilstvo je za Večer potrdilo, da se bodo zoper sklep, ki so ga prejeli 24. aprila, pritožili na višje sodišče, kar pomeni, da odločitev o ustavitvi kazenskega postopka v enem delu še ni pravnomočna.

Nezakonito do 103 tisoč evrov?

Iz obtožnice izhaja, da Zoran Janković z namenom izognitvi plačila davka Davčnemu uradu Ljubljana za leto 2006 ni predložil napovedi za odmero davka od dobička iz kapitala. Prijavil ni niti doseženega dobička v znesku okoli 689 tisoč evrov iz dejanske odsvojitve 47 tisoč vrednostnih papirjev MELR, čeprav je bila takšna prijava po zakonu obvezna. Tako se je, izhaja iz obtožnice, izognil plačilu 15-odstotnega davka od dobička kapitala v znesku nekaj več kot 103 tisoč evrov. Pri tem sta mu pomagala sinova, trdi tožilstvo. Damijan Janković tako, da je kot direktor podjetja Electa Holding iz Ljubljane, ki ga je z bratom ustanovil samo z namenom izvršitve za tožilstvo spornega posla, s Factor banko decembra 2004 sklenil pogodbo o kratkoročnem kreditu, z namenom zagotoviti denar za nakup omenjenih delnic, ki jih je navidezno kupilo podjetje Electa Inženiring​, izhaja iz obtožnice. Nato pa je Jure Janković v imenu podjetja Electa Inženiring od očeta kupil 47 tisoč delnic MELR. Na omenjenem podjetju so bile delnice "parkirane" do 10. aprila 2006, ko so bile prodane kupcu Deutsche Bank AG London, z namenom, da se Zoran Janković izogne plačilu davka od dobička iz kapitala od osvojitve delnic MELR, trdi tožilstvo. Izplačilo kupnine pa je bilo Zoranu Jankoviću zagotovljeno v obliki neobdavčenega vračanja brezobrestnega posojila družbe Electa Inženiring. Tako si je, trdi tožilstvo, Zoran Janković pridobil protipravno premoženjsko korist v višini nekaj več kot 103 tisoč evrov, zaradi česar ga obtožnica bremeni zatajitve finančnih obveznosti, njegovima sinovoma pa tožilstvo očita pomoč pri tem dejanju.

Premalo konkretizirani očitki

Damijanu Jankoviću je tožilstvo v obtožnici še očitalo, da je Davčnemu organu v Ljubljani dal lažne podatke o tem, da bi podjetje Electa Inženiring neupravičeno dobilo vrnjen davek na dodano vrednost (DDV). Domnevno lažni podatki naj bi bili vplivali na višino DDV, ki ga je država vrnila Jankovićevemu podjetju. Damijan Janković naj bi bil kot direktor Electa Inženiringa 26. februarja 2009 Davčnemu uradu Ljubljana po elektronskem obrazcu za januar 2009, ki je vseboval odbitni DDV za nabavo nepremičnin v stanovanjskem poslovnem kompleksu Poljansko nabrežje na Mesarski cesti v Ljubljani, na podlagi dveh računov podjetja Gradis skupina v znesku 287.600 evrov in 275.617 evrov, vse z obračunanim 20-odstotnim DDV, poslal zahtevek za vrnitev DDV. Znašal je skoraj 78 tisoč evrov, država pa ga je vrnila na račun Electa Inženiringa 24. februarja 2009.
Ista zgodba se je po mnenju tožilstva zgodila aprila 2012, ko naj bi bil Damijan Janković kot direktor Electa Inženiringa od Davčnega urada Ljubljana prav tako na podlagi lažnih podatkov zahteval vračilo odbitnega DDV. Dejanje naj bi bil storil tako, da je uveljavljal vrnitev odbitnega DDV zaradi posla s podjetjem Brovinam gradbeništvo in druge storitve v znesku 990 tisoč evrov z obračunanim 20-odstotnim odbitnim DDV, kar je znašalo 165 tisoč evrov za marec 2012. S tem dejanjem sta Damijan Janković in podjetje Electa Inženiring storila po dve kaznivi dejanji davčne zatajitve, v obtožnici zatrjuje tožilstvo.
Odvetniki vseh Jankovićev so ugovarjali zoper obtožni akt, senat ljubljanskega okrožnega sodišča pa je delno sledil le ugovoru odvetnika Milana Krstića, ki brani Damijana Jankovića. Sodišče je namreč zavrnilo očitke, kjer tožilstvo Damijana Jankovića in podjetje Electa Inženiring obtožuje davčne zatajitve na račun neupravičene vrnitve odbitnega DDV v višini 165 tisoč in 78 tisoč evrov. To pa iz razloga, ker specializirano tožilstvo po presoji sodišča v tem delu ni natančno konkretiziralo znakov kaznivega dejanja, ki naj bi ga bila storila Damijan Janković in podjetje Electa Inženiring. Zato sodišče v tem delu ne dopušča kazenskega pregona in se je postopek (še ne pravnomočno) ustavil. Sicer pa za Damijana Jankovića v obtožnici še vedno ostajajo očitki, da je z očetom in bratom sodeloval pri spornem poslu z delnicami MELR.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta