Sredi decembra lani, natančneje 21. decembra, se je v Celju zgodil dogodek, ki je precej neprijeten za družbo za zasebno varovanje Aktiva varovanje s sedežem v Mariboru. Po naših podatkih naj bi bila iz blindiranega avtomobila za prevoz denarja in vrednostnih papirjev omenjene družbe na sedežu podjetja v Celju, na Trnoveljski cesti 3 v Trnovljah pri Celju, izginila večja količina denarja, govori se o kar okoli milijon evrov gotovine. Milena Trbulin, tiskovna predstavnica Policijske uprave Celje, nam je potrdila, da celjski policisti obravnavajo tatvino denarja na škodo varnostne službe v Celju. "Ker preiskava še poteka, vam več podatkov še ne moremo posredovati," nam je še sporočila Trbulinova.
Še bolj redkobeseden kot policija je bil včeraj Ranko Šmigoc, izvršni direktor družbe Aktiva varovanje. "Zaradi policijske preiskave, ki je še v teku, vam ničesar v zvezi z omenjenim dogodkom ne morem povedati. Več informacij o dogodku vam bomo lahko povedali po koncu kriminalistične preiskave," pravi Šmigoc.
Denar v odklenjenem avtomobilu
Po naših podatkih se je tatvina denarja, šlo naj bi za denar strank podjetja Aktiva varovanje, ki naj bi ga bila varnostnika omenjenega podjetja z blindiranim avtomobilom tistega dne prevzela pri strankah, zgodila na dvorišču poslovne enote v Celju, na Trnoveljski cesti. Varnostnika, ki sta prevažala denar, naj bi bila sicer blindirani avtomobil, v katerem naj bi bili natovorjeni denar in druge vrednostne pošiljke, usodnega dne menda dopoldan pustila na dvorišču podjetja, ki pa naj ne bi bilo ustrezno varovano.
Po neuradnih podatkih naj bi bila varnostnika avtomobil pustila na dvorišču podjetja, ker naj bi bila nekoliko prej kot običajno končala svojo izmeno, saj naj bi bila prevzela denar od vseh strank. Avtomobil z dragocenim tovorom pa naj bi bila nato prevzela varnostnika popoldanske izmene. Vendar kolegov iz kasnejše izmene prva varnostnika naj ne bi bila počakala in opravila primopredaje, temveč naj bi bila brez nadzora zapustila avtomobil z veliko količino denarja.
Pojavlja se vprašanje, kako so tatovi izvedli tatvino denarja iz blindiranega avtomobila. Po naših podatkih to naj ne bi bilo težko, saj naj bi bil varnostnik, ki je vozil omenjeni avtomobil z dragocenim tovorom, ključ avtomobila pustil kar v odklenjenem avtomobilu, nekje pri armaturni plošči, kjer bi ga našel varnostnik, ki bi avtomobil vozil popoldan. To naj bi bila menda običajna praksa nekaterih varnostnikov podjetja Aktiva varovanje pri predaji službenih avtomobilov, kar pa je nedvomno v nasprotju z zakonskimi predpisi glede prevažanja in varovanja gotovine in drugih vrednostnih pošiljk. Poleg tega po neuradnih podatkih eden od varnostnikov, ki je prevažal kasneje izginuli denar, sploh naj ne bi imel dovoljenja za nošnjo orožja, kar je nujno pri prevozu denarja in drugih vrednostnih pošiljk. Neuradno smo izvedeli tudi, da naj bi bila oba varnostnika že suspendirana.
Tatovom morda pomagale notranje informacije
Podrobnosti tatvine denarja iz blindiranega avtomobila podjetja Aktiva varovanje za zdaj niso znane. Glede na Večerove neuradne podatke, da so tatovi z lahkoto prišli do ključev blindiranega avtomobila in odklenili tovorni del, kjer je bil spravljen denar, pa obstaja velika verjetnost, da so tatovi vedeli, kje bo ključ avtomobila. To bi lahko nakazovalo, da so imeli notranje informacije od koga izmed zaposlenih, predvsem nekaterih varnostnikov v podjetju. Zato naj bi po naših podatkih policija, ki intenzivno išče tatove, dobro izprašala oba varnostnika, ki naj bi bila pustila odklenjen avtomobil z denarjem na nezavarovanem območju in odšla. Verjetno pa bo policija imela veliko vprašanj tudi za vodstvo podjetja Aktiva varovanje o spoštovanju varnostnih protokolov glede hrambe in prevoza denarja in vrednostnih papirjev.
Natančno določeni pogoji za prevoz denarja
Pravilnik o načinu prevoza in varovanja gotovine in drugih vrednostnih pošiljk natančno določa pogoje in varnostne ukrepe za prenos, prevoz in varovanje gotovine in drugih vrednostnih pošiljk, ki jih lahko opravljajo le podjetja z ustreznimi licencami. Omenjeni pravilnik med drugim govori o tem, da mora biti primopredaja denarja in drugih vrednostnih pošiljk na posebej varovanem prostoru, kjer ni mogoče, da bi kdo fizično napadel varnostnike. Pravilnik tudi natančno določa, da mora biti avtomobil za prevoz denarja posebej zavarovan, kar so blindirani avtomobili, in zaklenjen, da od zunaj vanj ne morejo priti nepooblaščene osebe. V avtomobilu pa mora biti ves čas, ko je avtomobil namenjen prevozu denarja ali vrednostnih papirjev, en oborožen varnostnik in avtomobila ne sme zapuščati, dokler ne pride drugi varnostnik.
Delo varnostnih služb nadzira notranje ministrstvo oziroma Inšpektorat RS za notranje zadeve, zato smo vprašali, ali je bil po omenjenem dogodku opravljen izredni nadzor v družbi Aktiva varovanje. Z notranjega ministrstva so nam sporočili, da inšpekcijski nadzor še poteka, zato za zdaj ne morejo dati nobenih informacij.