V podkupovanje privolil, da bi partnerici rešil življenje

Damijana Žišt Damijana Žišt
17.01.2019 18:06

Zaradi afere preskakovanje vrst v zdravstvu, kjer se je v obtožnici znašlo deset ljudi, med njima dva zdravnika in dve pravni osebi, se je danes opravil prvi predobravnavni narok na ljubljanskem okrožnem sodišču.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Obtožena Aleš Miletić in Iztok Požar (od leve proti desni) na zatožni klopi ljubljanskega sodišča
Robert BALEN

Na ljubljanskem okrožnem sodišču so danes opravili predobravnavni narok v korupcijski aferi o preskakovanju čakalnih vrst v zdravstvu. Pred sodnico Nino Drozdek Draganić se bo zvrstilo deset obtoženih posameznikov in dve pravni osebi. Glavni akter v zgodbi je 39-letni Uroš Smiljić, nekdanji hišnik oziroma skladiščnik v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, obtoženi pa so še Ivan Miklič, Aleš Miletić, zdravnik Rado Janša, Sašo Žaljc, Robert Gradišar, Franc Frelih, Stanko Raner, zdravnik Tomaž Malovrh, Iztok Požar ter predstavnika obtoženih družb Digit iz Komende in Glasstech iz Ljubljane.
Danes je sodnica opravila predobravnavni narok za obtožena Aleša Miletića in Iztoka Požarja, Ivana Mikiča pa ni bilo na sodišče, zato se bo narok zanj opravil 29. januarja. Za ostale obtožene bodo naroki opravljeni prihodnji teden, za prvoobtoženega Smiljiča v torek.

​Denarna nagrada za operacijo

Miletić, ki ima steklarsko dejavnost, je danes krivdo zanikal,  zato se bo zanj začelo sojenje. Tožilstvo mu očita, da je v zameno za hitrejši pregled svoje partnerice v UKC Ljubljana Smiljiću izdelal dve kaljeni stekli za mizo njegovega znanca in dvojno steklo za kuhinjsko omarico za Smiljića. Stekla je izdelalo Miletićevo podjetje Glasstech iz Ljubljane. Je pa krivdo na današnjem predobravnavnem naroku priznal Iztok Požar. Ta je Smiljiću plačal dvajset tisoč evrov, da bi njegova partnerica, ki je zbolela za rakom, prišla na onkološkem inštitutu hitreje na vrsto za operacijo. Kasneje je za to izvedel zdravnik Erik Brecelj, kirurg na onkološkem inštitutu, za katerega je Smiljić Požarju obljubil, da bo prav on operiral njegovo partnerico. Brecelj je zadevo prijavil policiji in ji potrdil, da je pacientko operiral, a da o dogovoru za plačilo ne ve nič in da je bilo njegovo ime zlorabljeno.
Tožilka Bojana Podgorelec je za Požarja predlagala kazen deset mesecev zapora in se strinjala, da jo namesto v zaporu odsluži z delom v splošno korist. Predlagala je tudi izrek stranske denarne kazni. Požarjeva odvetnica Špela Peternel pa je povedala, da navkljub priznanju obtoženi s tožilstvom ni podpisal sporazuma zato, ker meni, da je predlagana kazen previsoka. Po njenih besedah v tej zgodbi ne gre za vprašanje teže kaznivega dejanja in primerne sankcije, ampak je treba gledati širše. Podkupovanje se je zgodilo, da bi se rešilo življenje obtoženčeve na smrt bolne partnerice, in prav Požar je bil tisti, ki je policiji prijavil, kaj se dogaja v zdravstvu, a se je ne glede na to znašel med obtoženimi. Odvetnica je pozvala sodišče, naj Požarju izrečejo pogojno kazen, saj bi izvajanje alternativne kazni otežilo njegovo poslovno dejavnost. Poleg tega sam skrbi za hčerko, saj je njegova življenjska sopotnica kljub operaciji in zdravljenju umrla. Sodišče mu bo izreklo sodbo 31. januarja.


Ujeli so jih v telefonskih prisluhih


Korupcijska zgoda se je začela odvijati februarja 2016, po Požarjevi prijavi policiji, da Smiljić v zameno za darila preko svojih zvez ureja preskakovanje čakalnih vrst v UKC Ljubljana. To je bila podlaga za uvedbo prikritih ukrepov zoper Smiljića, s poslušanjem njegovim telefonskim pogovorom pa se je izkazalo, da je prijavitelj govoril resnico. Tožilstvo zdaj Smiljiću očita osem kaznivih dejanj nedovoljenega sprejemanja daril, kaznivi dejanji nedovoljenega dajanja daril in še kaznivo dejanje sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje in pomoči h kaznivemu dejanju nedovoljenega dajanja daril. Med obtoženimi sta tudi zdravnika: Rado Janša, specialist interne medicine in gastroenterologije na Interni kliniki UKC Ljubljana, in Tomaž Malovrh, zdravnik na kliničnem oddelku za travmatologijo. Oba zdravnika sta bremenijo nedovoljenega sprejemanja daril. Preostali obtoženi so bodisi pacienti bodisi njihovi družinski člani, ki so Smiljiću obljubili ali izročili nagrado za to, da jim je uredil hitrejšo obravnavo mimo uradne čakalne liste. Nagrade so bile različne: denarne, zneski se gibljejo med štiri in dvajset tisoč evri, vrnitev usluge na kakšen drugačen način ali pa celo plačilo v rečeh, kot so na primer jajca in perutnina. Med obtoženimi je tudi Franc Frelih, sicer eden izmed bogatejših Slovencev. Ta naj bi bil Smiljiću v zameno za to, da mu je uredil pregled in operacijo na gastroenterološkem oddelku UKC Ljubljana mimo čakalne vrste, izročil dobrih 460 evrov vredno kuhinjsko omarico.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta