"Pravzaprav si nisem hotel izmisliti novih Butalcev, samo nadaljevati sem hotel tam, kjer je mojster Milčinski nehal," pove pisatelj, pesnik, dramatik, esejist in režiser Vinko Möderndorfer o svoji butalski čitanki: "Ohranil sem imena, celo jezik sem želel posnemati. Nisem pa mogel mimo tega, da so se časi spremenili, da je šel slavni butalski policaj v penzijo in da ga je zamenjal sam Cefizelj, lopov in morilec, ki je, tako pravijo, že sedem ljudi zadušil in tri ženske."
Tudi sicer se je butalska mentaliteta rahlo spremenila. "Butalci so se ogradili pred Turki z žično ograjo in tudi v glavah so postavili še bolj trdne zidove. Še vedno pa se lahko nasmehnemo njihovi posebni pameti, njihov slavni rek je unikatna domislica: 'Vsi smo za, ampak smo tudi vsi proti - zaradi uravnoteženosti!' Res pa je, da je danes smeh bolj grenak, kot je bil včasih. Sploh kadar butalske domislice pridejo iz parlamenta."
Ko bodo ljudje zmogli humor na svoj račun, ko ne bodo več užaljeni in ne bodo satire razumeli kot zarote, ko se ne bodo maščevali zrcalu, ker kaže njihovo resnično podobo, ko bodo smeh razumeli kot del resnice, se Butalam obetajo boljši časi. "Zreli narodi se znajo smejati tudi sebi. Totalitarne oblasti sovražijo humor. Oblastniki, ki nimajo občutka za humor, so nevarni."
Celoten intervju z Vinkom Möderndorferjem si preberite v novem Večeru v nedeljo, ki izide jutri.