Na današnjem odprtju jubilejnega 40. Slovenskega knjižnega sejma so razglasili letošnjega prejemnika Schwentnerjeve nagrade za življenjsko delo in izjemen prispevek k slovenski založniški dejavnosti. Najvišje priznanje je Zbornica knjižnih založnikov in knjigotržcev pri Gospodarski zbornici Slovenije (ZKZK) podelila založniku Janezu Mišu. "Janez Miš s svojo založbo Miš že več kot dve desetletji vztrajno, srčno in zvesto bogati slovensko knjižno krajino, s čimer sledi tako Schwentnerjevemu izročilu kot temeljnim vrednotam, ki zaznamujejo prepoznavne ustvarjalce v slovenskem knjižnem prostoru," je zapisala komisija v utemeljitvi.
Janez Miš je založbo Miš ustanovil kot družinsko podjetje, ta pa se od vsega začetka osredotoča na izdajo otroške in mladinske literature, še piše v utemeljitvi, "pri čemer so številne knjige založbe Miš postale sinonim za kakovost. Prejeti znaki za kakovost ter številne domače in mednarodne nagrade pričajo o visoki vrednosti izdaj, ki so pustile neizbrisen pečat pri otrocih, mladih in starših. Pri tem velja poudariti, da je skoraj polovica izdanih knjig delo slovenskih avtorjev, kar dokazuje, da je Janez Miš vselej zavezan slovenski literaturi in slovenskim ustvarjalcem. Ob tem moramo še posebej poudariti, da založba Miš avtorske pravice izvirnih slovenskih del uspešno trži tudi na tujih trgih in s tem prispeva k prepoznavnosti slovenske književnosti v svetu."
Miš se je iz glasovanja izločil
Ob tem da je Miš predsednik upravnega odbora Zbornice knjižnih založnikov in knjigotržcev (ZKZK), ki podeljuje Schwentnerjevo nagrado, je na spletni strani naveden tudi kot predsednik strokovne komisije za podelitev Schwentnerjeve nagrade.
Strokovno komisijo za podelitev Schwentnerjeve nagrade za mandatno obdobje 2022-2025, ki je podelila priznanje, so po podatkih Zbornice namreč sestavljali Janez Miš, Petra Novak, Tone Rode in Miha Kovač, lanski prejemnik nagrade.
Kako je izbrana komisija? Pravilnik o strokovni žiriji določa, da upravni odbor ZKZK imenuje dva člana, enega s področja založništva in enega s področja knjigotrštva, preostala dva člana pa sta vsakokratni predsednik upravnega odbora ZKZK - ki je v tem mandatu Janez Miš - in prejemnik Schwentnerjeve nagrade v preteklem letu.
Toda v 6. členu pravilnika - pod katerega se je junija letos podpisal prav Miš - piše: "Če je eden od članov žirije predlagan za kandidata za nagrado ali je v konfliktu interesov s predlaganimi kandidati, tisto leto ne more sodelovati v žiriji. Predsednik UO ZKZK lahko namesto tega člana žirije predlaga imenovanje nadomestnega člana." Kot so nam sporočili predstavniki odnosov z javnostjo Slovenskega knjižnega sejma, Miš ni bil predsednik žirije, temveč član in se je letos iz odločanja izločil.
Kot so še zapisali, založba Miš ustvarja literarne zbirke, ki "služijo kot zanesljiva orientacija bralcem različnih starostnih skupin, hkrati pa prevzema tudi zahtevne in inovativne projekte, s katerimi odpira vrata novim temam in formam. S tem je pokazal zavezanost k inovativnosti in odprtosti, obenem pa dvignil raven založniških standardov v slovenskem prostoru." Založba Miš je po njegovi zaslugi uspešna zgodba slovenskega založništva v obdobju po osamosvojitvi. "S podjetniško inovativnostjo in visokimi založniškimi standardi, ki vključujejo skrb za literarne vrednote in slovensko kulturno dediščino, je postal pomemben steber založniške dejavnosti, ki bogati kulturni prostor in je eden ključnih akterjev v slovenski založniški krajini."
Janez Miš je tudi trenutni predsednik upravnega odbora Zbornice knjižnih založnikov in knjigotržcev, ki nagrado podeljuje. V utemeljitvi je komisija naštela spremembe, ki so se zgodile v času Miševega vodenja Združenja založnikov in knjigotržcev: znižal se je DDV na knjige, vpeljali so vavčerje za knjige med pandemijo, sprejete so bile ugodne spremembe Zakona o avtorski in sorodnih pravicah, so zapisali.
Kot so še navedli, je Janez Miš "uspešen založnik, poleg tega pa tudi človek, ki s svojo osebnostjo in pristopom vzbuja spoštovanje in občudovanje. Njegova skrb za ljudi, s katerimi sodeluje, se izraža v profesionalnem in dostopnem odnosu, s katerim vzpostavlja tesne vezi z avtorji, prevajalci, ilustratorji in sodelavci. V slovensko založništvo je vnesel duha, ki sega nad preprosto prodajanje in izdajanje knjig; knjiga zanj ni zgolj predmet, temveč je kulturni dosežek, rezultat sodelovanja, truda in prepričanja o moči besed." S tem je, tako komisija, pravi naslednik Schwentnerjevega izročila.
Kot piše na spletni strani založbe, so prve knjige za mlade bralce pod blagovno znamko Miš založba izšle leta 2003, založba pa letno izda med 30 in 40 novih naslovov in vsako leto prireja mladinski literarni festival Bralnice pod slamnikom.