Spletna peticija za ohranitev Plečnikovega stadiona

sta, pv
03.05.2021 15:59
Poziv olimpijskemu komiteju in ljubljanski občini, naj odstopita od projekta Bežigrajski športni park
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Takšen bi hotel biti Bežigrajski športni park.
Bsp.si

Na spletni strani peticija.online je objavljena peticija za ohranitev Plečnikovega stadiona za Bežigradom. Podpisniki pozivajo Olimpijski komite Slovenije (OKS) in Mestno občino Ljubljana (MOL), da odstopita od projekta Bežigrajski športni park (BŠP). Prvi mož družbe BŠP Joc Pečečnik je sicer pred kratkim povedal, da "od projekta pa ne odstopa".

Kot je zapisano v peticiji, je bil stadion, zgrajen po načrtih arhitekta Jožeta Plečnika, skupaj z drugimi Plečnikovimi arhitekturnimi deli v Ljubljani leta 2009 razglašen za spomenik državnega pomena. Družba BŠP si že od leta 2007 prizadeva na stadionu in v njegovi neposredni okolici zgraditi obsežen poslovno-trgovsko-hotelski kompleks. Projekt ni skladen z varstvenim režimom, ki je za spomenik predviden v odloku o varovanju, obnovljene in replicirane elemente stadiona pa degradira v ozadje komercialnega kolosa.

Plečnikovo delo čaka na obnovo - ali uničenje.
Janko Rath

Ogroženost spomenika sta, kot navajajo, prepoznali tako domača kot tuja strokovna javnost. Mednarodni nevladni organizaciji Europa Nostra in DoCoMoMo sta stadion uvrstili na svoje sezname najbolj ogroženih kulturnih spomenikov. Leta 2020 je ministrstvo za kulturo v postopku nadzora ugotovilo, da je pozitivno kulturnovarstveno mnenje Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije k projektu BŠP nezakonito. Zaradi tega je bilo februarja k projektu izdano negativno kulturnovarstveno mnenje, marca pa je ministrstvo za okolje in prostor izdajo gradbenega dovoljenja za projekt BŠP zavrnilo. Kot so zapisali, je "napočil ugoden trenutek za rešitev spomenika".

Podpisniki peticije, prvopodpisana je arhitektka Kaja Lipnik Vehovar, med podpisniki pa so številna znana imena iz akademske in kulturne sfere, med njimi Aleš Vodopivec, Slavoj Žižek in Peter Krečič, pozivajo OKS in MOL, da odstopita od projekta BŠP in izstopita iz istoimenske družbe. OKS hkrati prosijo, da "skladno z okoljevarstvenimi načeli, za katere se zavzema mednarodno Olimpijsko gibanje, javno podpre ohranitev kulturnega spomenika".

MOL pa predlagajo, "da v dogovoru z državo odkupi lastniški delež podjetja Elektronček (izvorno GSA) ter stadion obnovi skladno z zanj veljavnim varstvenim režimom in strokovnimi kulturnovarstvenimi smernicami".

Prvi mož BŠP Joc Pečečnik je sicer pred kratkim na tiskovni konferenci povedal, da takšne odločitve ministrstva za okolje in prostor niso pričakovali ter da bodo vložili kazenske ovadbe in tožbe, "od projekta pa ne odstopa". Predsednik OKS Bogdan Gabrovec je tedaj povedal, da ostajajo partnerji BŠP tudi naprej, Pečečnik je zatrdil, da to velja tudi za MOL.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta