Redkeje, vendar temeljiteje
Za cvetlične gredice je običajno dovolj, če jih zalivate enkrat do dvakrat na teden, pri čemer je bolje, da jih zalivate redkeje z več vode kot pogosteje z manj vode. Zmerno izsuševanje rastlin spodbudi hitrejšo rast korenin.
Zgodaj zjutraj
Če vrt zalivate zgodaj zjutraj, bo izhlapelo manj vode kot pri zalivanju tekom dneva. Rastline tako dobijo dovolj vode, da se ubranijo pred vročino. Pri zalivanju zvečer bodite pozorni, da ne škropite listov ali cvetov, saj se lahko razvijejo glivična obolenja. Na mokrem listju, ki je izpostavljeno soncu, pa lahko nastanejo manjše opekline, saj vodne kapljice delujejo kot povečevalno steklo.
Ne samo na eni točki
Zaradi stalnega zalivanja na isti točki ob korenini bo prišlo do enostranske rasti korenin in s tem do slabše absorpcije hranil v prsti. Zato je treba vedno zalivati okoli rastline in vodo razporediti po celotni namakalni površini. Zlasti rastline s plodovi so odvisne od enakomerno vlažne prsti v celem obdobju, dokler plodovi niso dovolj zreli za obiranje.
Varčno in s senzorjem
V sušnem obdobju je treba zalivati čim manj in samo po potrebi. Ta postopek lahko zelo poenostavite s sistemom samodejnega namakanja s senzorjem vlažnosti tal, ki ga lahko uporabite na gredi, balkonu ali trati.
Preprečite zastajanje vode
Prst za rastline, ki je bogata z glinenimi minerali, ima boljše lastnosti vpijanja, zato lažje in enakomerneje zadrži vodo. Je pa treba v mokrih poletjih poskrbeti za odvajanje vode, da preprečite zastajanje vlage, zato iz podstavka pod lončkom ali koritom odlijte odvečno vodo, na gredah pa poskrbite, da bo prst čim bolj rahla in bogata s kompostom. Če voda zastaja v lončkih ali na gredah, koreninam onemogoča dostop do zraka iz prsti, zato koreninske celice ostanejo brez kisika in lahko zgnijejo.