Ali v nekaterih prostorih brez očitnega vzroka kašljate ali vam je slabo? Morda ste alergični na zidno barvo

Ba. V.
02.11.2024 06:00

Alergijo na barvo za stene lahko spremljajo simptomi, kot so draženje žrela, krči v očeh, solzenje, kašelj ali slabost.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Ali v zaprtih prostorih pogosto kašljate, težko dihate in smrkate? Obstaja možnost, da ste alergični na zidno barvo, še posebno če imate že sicer potrjenih več alergij ali astmo. Nekatere barve lahko ob stiku s kožo povzročajo srbeč izpuščaj, celo kontaktni dermatitis, pri katerem koža oteče, se izsuši, srbi in pordi. Alergijo na barvo za stene lahko spremljajo simptomi, kot so draženje žrela, krči v očeh, solzenje, kašelj ali slabost. Nekaj podatkov o tem, kaj povzroča alergije in kako se jim lahko izognete, smo poiskali na spletnih straneh Zveze potrošnikov Slovenije. 

Poznamo več vrst notranjih zidnih barv, vsem pa je skupno, da vsebujejo pigment in nosilno tekočino, ki omogoča mešanje in nanašanje barve. Glede na sestavo jih lahko razdelimo v tri skupine:

• barve, ki imajo za nosilno tekočino vodo (običajno t. i. lateks barve ali akrilne lateks barve);

• oljne barve kot nosilno tekočino vsebujejo mineralna olja;

• barve na osnovi organskih topil kot nosilno tekočino uporabljajo hlapne organske substance, ki vključujejo toluen, ksilen, etanol, aceton in druge.

V zidnih barvah so poleg pigmentov in nosilnih tekočin lahko prisotne tudi druge kemikalije, na primer sredstva za preprečevanje plesni.

Alergija se lahko pojavi ob kateri koli vrsti barve, še zlasti pogosta pa je pri barvah visokega sijaja, ki vsebujejo topila, medtem ko je pri barvah na podlagi vodnih disperzijskih veziv verjetnost alergijskih simptomov veliko manjša.

Kdor ugotovi preobčutljivost na vonj barvila za stene, naj se izogiba bivanju v prostorih, kjer se pojavlja tak vonj. Pri barvanju naj se izogiba stiku z barvilom na obrazu, rokah in drugih delih telesa. Pri delu je pomembna tudi primerna osebna zaščita (zaščitna obleka, očala in rokavice) ter temeljito zračenje prostora tako med barvanjem kot tudi med sušenjem.

Shutterstock

Barve na vodni osnovi spadajo med manj nevarne v primerjavi z barvami na osnovi organskih topil in oljnimi barvami, a vseeno poskrbite, da:

• z njimi ne pridejo v stik otroci in domače živali;

• je prostor, ki ga barvate, dobro prezračen: odprite vrata in okna ter si pogosto privoščite odmor;

• nosečnice, dojenčki in manjši otroci ne vdihavajo hlapov barv;

• ostanke barv shranjujete nedosegljive otrokom oziroma da jih varno odstranite tako, kot je zapisano na embalaži.

Hlapi zidnih barv lahko dražijo sluznice oči, nosu in grla, kar preprečujemo z zračenjem in odmori. Če svež zrak ne pomaga, se oprhajte s toplo vodo in si umijte lase, še svetujejo pri ZPS. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta