Slovenija je ena najbolj biotsko raznovrstnih držav v Evropi in prav rastlinska pestrost je tista, ki v vrtove privablja metulje. Metulji so poseben rod žuželk s popolno preobrazbo: iz jajčec se izležejo ličinke (gosenice), v razvoju od ličinke do odraslega metulja pa imajo še vmesno fazo, ki ji pravimo buba. Za metulje je značilno, da imajo krila pokrita z luskami, nanizanimi približno tako, kot so zloženi strešniki na strehi hiše – prav te luske so nosilci barve, ki nas tako privlači.
Lepi in koristni
Metulji niso zgolj privlačne živali, temveč so tudi zelo koristne. Spadajo namreč v skupino žuželk, ki oprašujejo rastline in so hkrati pomemben člen za vzdrževanje ravnovesja v naravi. Človek s svojimi posegi v naravo močno vpliva na razširjenost in preživetje metuljev. S spreminjanjem travnikov in pašnikov v gradbena zemljišča ali njive ter z opuščanjem rabe travniških površin se žal zmanjšuje tudi življenjski prostor lepokrilcev. Danes lahko že majhna površina cvetočih rastlin predstavlja dragocen vir hrane za metulje, prav tako potrebujejo vodo in minerale, zato jim na vrtu priskrbimo vodne motive s kamni.
Rastline, ki jih privabijo v vrt
Če želimo na vrt privabiti metulje, je najbolje, da vanj posadimo čim več cvetočih rastlin, ki so bogat vir nektarja. Med rastlinami, ki spomladi in zgodaj poleti privabljajo metulje, so regrat, mačeha, trobentica, brkati klinček, travniška penuša, vrba. Na vrhuncu poletja in jeseni pa so metuljem zanimive sivka, cvetovi drobnjaka, meta, krvenka, bodoglavec, modri glavinec, ameriški slamnik, liatris, budleja, žametnica, vinska rutica.
Seveda je treba misliti tudi na gosenice in jim ponuditi vir hrane, da se ne bodo sladkale z vrtnimi pridelki. Gosenice dnevnega pavlinčka, malega koprivarja in admirala se bodo rade prehranjevale s koprivami. Prisotnost gosenic v vrtu pomeni, da je vrt še dovolj zdrav, da se v njem lahko razvijajo metulji, zato se ne obremenjujmo preveč, če bo zaradi prehranjevanja gosenic zmanjkalo nekaj listov zelja. Kmalu bo namreč sledila preobrazba v privlačne metulje.
Nekaj pravil, da bo vrt prijazen metuljem
• Rastline, bogate z nektarjem, posadimo v strnjenih skupinah.
• V vrtu naj bodo skozi vse leto prisotne cvetoče rastline.
• Če bo v vrtu kak predel z raznolikimi rastlinami in tudi s plevelom in travami, lahko te postanejo vir hrane za gosenice, iz katerih se bodo razvili metulji.
• Ne uporabljajmo pesticidov, ker z njimi uničimo gosenice.
• Če najdemo kakšno gosenico, ki uničuje dragoceno rastlino, ličinko odnesimo na drug konec vrta, saj se bo iz nje kmalu razvil metulj.