Rabarbara je rastlina, ki se uporablja predvsem za pripravo sladic, kot so pite, kolači in kompoti, v katerih jo kombiniramo z jabolki, lahko pa jo dodamo tudi k drugim jedem, kot so omake in juhe. Rastlinska stebla vsebujejo veliko vlaknin, vitaminov in mineralov, kot so vitamin C in vitamini skupine B, kalcij, kalij, magnezij in železo. Poleg tega ima tudi antioksidativne lastnosti, deluje protivnetno, izboljšuje prebavo in znižuje raven holesterola v krvi.
Sončna lega, nekje na samem
Sadiko rabarbare je najbolje posaditi na sončno mesto, kjer je zemlja bogata s hranili in dobro odcedna. Priporočljivo je tudi, da jo posadimo na začetku vrta ali ločeno od ostalih zelenjadnic, saj lahko zraste precej velika in se razprostira naokoli.
V vročini prenehamo z nabiranjem
Najokusnejša je pomladi, ko so stebelca še rahla in najbolj aromatična. Pri rabarbari ne uporabljamo listov, temveč zgolj stebla, ki jih je priporočljivo nabirati do sredine junija. Kasneje se namreč v rastlini poveča koncentracija oksalne kisline (ta je največja prav v listih), ki lahko povzroča drisko in je toksična za jetra. Vsebnost oksalne kisline se znatno poveča po vsaki zmrzali, pa tudi v poletni vročini.
Priporočljivo je, da se rabarbara uživa zmerno in največ dvakrat na teden, da se zmanjša tveganje za morebitne negativne učinke.
Nosečnice in bolniki naj se ji izogibajo
Oksalati, topne soli oksalne kisline, se nahajajo v rabarbari v listih in steblih in lahko povzročijo težave pri presnovi kalcija ter prispevajo k nastanku ledvičnih kamnov in zastrupitvam. Zato je pomembno, da se rabarbara uživa zmerno, še posebej pri ljudeh z ledvičnimi težavami, vnetjem sečil, protinom, vnetjem sklepov in tistimi, ki so nagnjeni k nastanku ledvičnih kamnov. Poleg tega se rabarbara odsvetuje tudi nosečnicam, doječim materam in starejšim ljudem, saj lahko vpliva na presnovo kalcija in povzroči različne zdravstvene težave.
Vložimo jo čim prej
Kdor želi rabarbaro uživati vse leto, naj jo zato pomladi vloži ali blanširano shrani v zamrzovalnik, pripravi lahko tudi kompot, marmelado, čežano ...
Naravno barvilo
Rabarbara je uporabna kot naravno barvilo za barvanje papirja in tekstila - celo bombaža, kar je vedno izziv. Stebla vsebujejo barvilo, ki je lahko rumene, rdeče ali oranžne barve, odvisno od pH vrednosti tal, v katerih raste rastlina.