Balkoni ponujajo najhitrejši in najlažji način, da se iz notranjih prostorov podate ven in uživate nekaj časa na prostem. Kdor preživi dolge ure v pisarni, pa četudi domači, bo to še toliko bolj cenil. Toda tako kot vsak prostor v hiši ali stanovanju je tudi balkone treba občasno prenoviti ali preobraziti. Posebno pomembno je tesnjenje tal in priključkov na steno, ograjo in balkonska vrata. Navsezadnje morajo uporabljeni materiali več let vzdržati posebne obremenitve, kot so UV-sevanje, temperaturna nihanja, dež in zmrzal, kondenzirano vodo in veter.
Pregled dvakrat letno
Strokovnjaki za prenovo priporočajo pregled balkonov vsaj dvakrat letno. Kajti če se majhne napake ne odpravijo pravočasno, se te lahko hitro spremenijo v večje, že kmalu pa se lahko pojavi nuja po večji obnovi ali v celo nevarnost poškodb gradbenega tkiva.
Pri pregledovanju detajlov na balkonu je treba paziti predvsem na prehode in stike med različnimi materiali. Tam obstaja povečano tveganje za nastanek razpok, saj imajo kovina, les in beton različen koeficient razteznosti, zaradi česar nastanejo razpoke na stavbi. Poškodovane fuge na tleh, obloženih s keramiko ali majhne razpoke v betonu je treba vzeti resno: v primeru zmrzali se lahko namreč deževnica, ki je prodrla v razpoke, razširi in poškoduje balkon, kar pogosto zahteva večja popravila. Obstaja tudi nevarnost, da vlaga prodre v sosednje komponente. Posledično bi lahko celo obstajala nevarnost plesni v notranjosti in nestabilnost balkona.
Ali materiali cvetijo?
Smiselno je preveriti tudi balkon od spodaj. Če tam odkrijete vodne kaplje, vodni kamen ali izcvetanje soli, so to znaki škode zaradi delovanja vlage v konstrukciji balkona. Za popravilo škode je dobro izbrati kvalificiranega obrtnika. Med materiali, ki so primerni za popravila, obstajajo denimo sistemi na osnovi tekoče plastike, ki se oprimejo različnih podlag, se fleksibilno prilagajajo majhnim kotom in se hitro strdijo. Izkušen strokovnjak lahko tako obnovi balkonska tla v enem dnevu s tekočo plastiko.