Staro in izrabljeno motorno olje je lahko velika težava, zato ga je priporočljivo menjati vsako sezono, pravi Miha Perpar, glavni serviser podjetja MŽ Agromarket. Če olja ne menjamo redno, to postane staro, redko in umazano. "Kosilnico ali traktor vam bo sicer uspelo spraviti v pogon, a motor bo čez čas 'zaribal', v najslabšem primeru pa tudi odpovedal," opozori strokovnjak za vrtne stroje.
Pozimi olje izčrpamo, spomladi zamenjamo
Zato svari, da z menjavo motornega olja ni dobro odlašati. Po njegovih besedah je najboljši čas za servis vrtnih strojev in tako tudi za menjavo olja konec zime ali začetek pomladi. "Najboljša meseca za to sta februar in marec, skrajni čas pa je do konca aprila. Kasneje se lahko ob prvih težavah pri delu na vrtu hitro zgodi, da bo treba na servis ali menjavo olja čakati kar nekaj časa, saj je takšnih, ki na servis ob pravem času pozabijo, kar nekaj," polaga Perpar na srce pravočasen servis vsem lastnikom vrtnih strojev. Prav tako odsvetuje, da bi motorno olje zamenjali že ob koncu sezone, torej pozimi, saj nekaj časa stoječe olje v nedelujočem stroju povzroči več škode kot koristi. "Je pa več kot priporočljivo, da pozimi olje, ki je ostalo v stroju, izčrpamo in ga odnesemo na ustrezno zbirno mesto. Vsekakor starega olja ne hranimo doma, še manj pa ga izlijemo v naravi, saj bomo s tem naredili sebi in naravi nepopravljivo škodo," opozori sogovornik.
Katero olje izbrati
Z motornim oljem tudi ne varčujmo in uporabimo tisto, ki je primerno za točno določen tip kosilnice, traktorja ali motokultivatorja, priporoča Miha Perpar. Prav tako je priporočljivo, da kupimo kakovostno olje, saj je na trgu več različnih ponudnikov. "Izberemo olje, ki ima 'ime', torej takšno, ki je od priznanega proizvajalca," opozori in doda, da se je, če ne veste, katero olje izbrati, najbolje obrniti na pooblaščenega serviserja, ki vam bo znal stroj tudi ustrezno servisirati. Le tako bo stroj brezhibno deloval, serviser bo namreč preveril tudi druge stvari oziroma poskrbel za celovit servis: poleg motornega olja bo zamenjal vžigalno svečko in zračni filter, pri kosilnici nabrusil nož in ga tudi ustrezno uravnovesil.
Po vsakem opravilu stroj očistimo
Motornega olja med sezono opravil ni treba dodajati, pravi Perpar, ga je pa dobro vedno kontrolirati. Prav tako je treba vsak stroj ustrezno negovati oziroma ga po opravilu očistiti in odstraniti nečistoče iz njega. Tega ne počnite z vodo, opozori sogovornik, saj lahko voda povzroči rjavenje notranjih delov. Veliko primerneje je, če boste za čiščenje uporabili kar krpo. Pa še nekaj: vrtne stroje, kot so manjši traktorji, kosilnice in drugi stroji, ki jih uporabljamo pri delu, je dobro hraniti pod streho. Če pa te možnosti nimate, poskrbite vsaj za zaščito z ustreznimi pokrivali. Pokrivala iz PVC-ja Miha Perpar ne priporoča, saj pravi, da ta material ustvarja vlago, vlaga pa povzroča rjavenje.