Ste že posejali papriko in paradižnik? Pred setvijo s semeni naredite to

Jasna Marin Jasna Marin
19.02.2023 04:00

Zima in zgodnja pomlad sta še premrzli za setve občutljivih rastlin na vrtu. Zato semena najprej posejemo v multiplošče ali v lončke, ki morajo biti na toplem.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

V zabojčke na okenskih policah od konca februarja do sredine marca sejemo papriko, feferone in jajčevce. Ta semena kalijo dalj časa, temperatura ob njihovi setvi pa naj bo okrog 25 °C. Od sredine do konca marca pa posejemo še paradižnik, ki potrebuje manj časa za vznik, sejemo pa ga pri temperaturi okoli 20 °C. Kdaj pa so na vrsti kumare in buče? "Bučke in buče sejemo štiri do šest tednov pred sajenjem na vrt, kumare dva do tri tedne prej," svetujejo v podjetju Metrob.

Kaj potrebujemo za setev v zaprtih prostorih?

Če želimo na okenski polici vzgojiti le nekaj rastlin, lahko uporabimo preproste cvetlične lončke, prazne jogurtove lončke ali škatle za jajca. Dno lončka mora imeti luknjice, da lahko odvečna voda odteče. Če imamo ogrevan mini rastlinjak, lahko semena posejemo tudi tam. Uporabimo čiste, majhne lončke.

Za uspeh je nujno, da izberemo kakovosten substrat, v katerega bomo posejali semena, poudarjajo v Metrobu. "Substrat za setev vsebuje vsa potrebna makro- in mikrohranila za potaknjence, sadike, mlade rastline in zelišča, zato za dodatno gnojenje ni treba skrbeti. Zaradi skrbno sestavljene strukture zagotavlja ugodno ravnovesje vlage in zračnost v območju korenin. Poleg tega vsebuje aktivator korenin, ki izboljša razrast koreninic in boljši sprejem vode ter hranil."

Kako se pravilno lotimo setve semen?

"Setvene platoje, lonce ali korita napolnimo s kakovostnim substratom za setev in ga rahlo stisnemo. Posejemo seme in ga enakomerno pokrijemo s tanko plastjo substrata. Narahlo ga pritisnemo in previdno ovlažimo s pršilko. Lončke nato postavimo v mini rastlinjak ali pa jih pokrijemo s prozornim pokrovom. Na koncu jih postavimo na toplo in svetlo mesto brez neposredne sončne svetlobe. Rastline uspevajo najbolje, če jih po presajanju zavarujemo pred neposrednim sončnim obsevanjem," pojasnjujejo strokovnjaki iz Metroba.

Kakovosten specialni substrat za setev vsebuje vsa potrebna makro- in mikrohranila za sejančke, potaknjence in sadike.
Shutterstock

Redno zračenje in zalivanje

Vsak drugi ali tretji dan na kratko odstranimo pokrov, da posodo prezračimo. "Ko se pojavita dva dobro razvita prava lista, lahko rastline presadimo v nove lončke, za oporo pa sadiko pritrdimo ob leseno palčko," svetujejo v Metrobu. Priporočljivo je, da razhudnike – torej papriko, paradižnik, feferone in jajčevce – do trikrat prepikiramo oz. presadimo, ker s tem, ko zmotimo in rahlo poškodujemo koreninice, spodbudimo razvoj bolj prepletenega in močnejšega koreninskega sistema. Po presajanju ne pozabimo na redno zalivanje prsti. Za nežne sadike je pomembno pravilno zalivanje – raje jih zalijmo po trikrat dnevno, kot da jih zalivamo na zalogo, sicer se bo na prsti razvil mah. Za zalivanje ne uporabljamo zalivalke, temveč čisto škropilnico, v kateri je voda segreta na sobno temperaturo.

Za zalivanje mladih sadik ne uporabljamo zalivalke, temveč čisto škropilnico, v kateri je voda segreta na sobno temperaturo. Pršimo po zemlji in ne po listih.
Shutterstock

Šele maja na vrt

Marsikoga že med rastjo sadik zasrbijo prsti in bi rad prehitro posadil sadike na vrt. A za občutljive sadike, ki potrebujejo toplo vreme, mora biti temperatura zemlje višja od 15 °C, to je običajno sredi maja, po ledenih možeh. Takrat lahko sadike presadimo na gredo, kakšen teden ali dva prej pa že v rastlinjak.

Shutterstock

 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta