Bučke, torej cukiniji in podobne bučke, izvirajo iz Azije, medtem ko so buče, kot sta muškatna ali velikanka"Mehičanke". Bučke imajo enake zdravilne lastnosti kot buče. Njihova prednost je, da jih ni treba lupiti, uporaben je cel plod.
Buče in bučke so primerne za odpravljanje črevesnih zajedavcev in hujšanje. Pomagajo pri protinu, vnetju sečil in žolča. Odstranjujejo sečno kislino iz krvi. Uživanje zimskih buč in buč velikank naj bi pomagalo varovati pred rakom. Iz mesnatega dela iztisnjen sok pomaga pri odpravljanju luskavice in vnetju debelega črevesa. Sveži sok buče je koristen pri povečani prostati in kroničnem vnetju ledvic.
Koristne za organizem
Učinkovine, ki jih vsebujejo buče, so: vitamin A za zdravo kožo, zobno sklenino in dober vid, vitamini B, vitam C za krepitev imunskega sistema, vitamin E, kalcij, magnezij, cink za obnavljanje celic, železo za dobro kri, fosfor, folna kislina.
Dobrodejno uživanje semen
Bučna semena spodbujajo prebavo, krepijo živčni sistem, lase in nohte. Pozitivno učinkujejo na prostato. Pomagajo pri težavah s sečili, varujejo pred ledvičnimi kamni in ščitijo pred črevesnimi paraziti.
Bučno olje pridobivamo iz bučnih semen. Vsebuje maščobne kisline omega 3, ki ohranjajo zdravo srce in ožilje ter znižujejo visok krvni pritisk in zmanjšujejo možnost srčnega napada. Pomaga pri kroničnem zaprtju.
Kako do lepih in zdravih plodov
Za dobro rast buče potrebujejo sončna in vlažna tla, bogato pognojena s preperelim gnojem ali kompostom. Seme posejemo v lonček, napolnjen z zemljo do polovice. Ko rastlina zraste toliko, da sega iz lončka, dodamo zemljo, da se oblikujejo stranske korenine, ki bodo pomagale, da bo rastlina krepkejša. Iz istega razloga na vrt sadimo globlje kot v lončku. Sadike sadimo po 15. maju, ko se tla segrejejo na najmanj 15 stopinj Celzija. Bučke pobiramo in uporabimo sproti, lahko jih tudi zamrznemo. Buče pobiramo takrat, ko so zrele, in jih nato še najmanj deset dni pustimo na soncu, da se jim utrdi lupina, preden jih shranimo v klet.
Da bo velika
Da bi buča zrasla čim večja, je najboljše, da na rastlini pustimo zgolj plod ali dva, nato pa rastlini cvetove sproti odrežemo. Tako bo rastlina vse do jeseni s hrano oskrbovala manj plodov in tem omogočila boljšo rast.
Dobri sosedje buče so bazilika, čebula, česen, por, bob, fižol, grah.
Okrasne niso za uživanje
Z jedilnika izpustimo okrasne buče, ker so grenke in lahko povzročijo hude prebavne motnje.