Trg nepremičnin v koronakrizi: Se bodo cene, kljub živahnemu dogajanju v sektorju gradbeništva, vendarle znižale?

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
24.05.2020 02:00

Gradbeništvo je ena od redkih dejavnosti, ki so v času strogih ukrepov nemoteno delovale naprej in jim epidemija za zdaj ni povzročila škode. Pred večjimi posledicami pa je obvarovalo tudi vselej občutljiv nepremičninski trg.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Nepremičninski posredniki danes, nekaj dni po tem, ko so po skoraj dveh mesecih nedelovanja zaradi ukrepov ponovno odprli vrata za vse tiste, ki želijo kupiti, prodati, oddati ali najeti nepremičnino, ugotavljajo, da je povpraševanje po stanovanjih oziroma hišah skoraj enako kot pred krizo. Branko Potočnik iz podjetja Insa nepremičnine razloge za to, da povpraševanje ostaja na nivoju tistega pred razglasitvijo epidemije, pripisuje neprekinjenemu delovanju gradbenega trga v Sloveniji. "Gradbeništvo je ena redkih dejavnosti, za katero se zdi, da kriza nanjo še ni vplivala," pravi Potočnik in dodaja, da so gradbišča v Mariboru dejavna, novi objekti pa pridno rastejo.

Zdaj in v bližnji prihodnosti bo štajerska prestolnica pridobila kar nekaj novih stanovanj in hiš.
Andrej Petelinšek

Delo se je prilagodilo z virtualnimi ogledi

Blaž Kosi, direktor projektantskega podjetja K-ing, pojasni, da so na vseh njihovih gradbiščih, kjer rastejo nova stanovanjska naselja, dela nadaljevali tudi v času strogih ukrepov, in to v skoraj nezmanjšanem obsegu, a z upoštevanjem vseh navodil in priporočil NIJZ. "Delovni procesi so se prilagodili, ne pa tudi ustavili," opozori Kosi. Tudi Primož Pinter, direktor gradbenega podjetja Primius gradnje, ki je prav v času najbolj strogih ukrepov zaključilo gradnjo nove stanovanjske soseske v naselju Primius na Studencih in stanovanja predalo v uporabo kupcem (mimogrede: prazno je ostalo zgolj eno stanovanje), opaža, da se povpraševanje po novogradnjah tudi med epidemijo ni zmanjšalo. Ocenjuje, da je zanimanje za nova stanovanja izredno veliko, a je ponudba tovrstnih nepremičnin v Mariboru dokaj skromna oziroma ne dohaja povpraševanja. V gradbenem podjetju SH Global so prav tako nemoteno nadaljevali gradnjo vseh svojih nepremičninskih projektov. Zanimanje po stanovanjih se pred in med krizo ni spremenilo, pravijo. So pa zaradi ukrepov morali prilagoditi svoje delovanje in strankam omogočiti virtualni ogled novih stanovanj. Odziv je bil zelo dober, poudarijo v SH Global. Da je bilo zanimanje za nova stanovanja v Mariboru pred koronakrizo izredno veliko, pove še en gradbeni strokovnjak, Primož Lobnik iz skupine Novogradnje Maribor. "Med epidemijo, zaradi situacije, v kateri smo se znašli, smo sicer zaznali manjše število telefonskih klicev v zvezi z nepremičninami, a se zdaj, ko se ukrepi sproščajo, stanje spet normalizira: povpraševanje je podobno tistemu pred krizo," pojasni Lobnik.

Strah pred ukrepi bank

Nepremičninski trg bo zmeraj deloval, napoveduje Boris Lajh, Century 21 Maribor Center. "Naj bo kriza še tako velika, potrebujemo streho nad glavo," je prepričan Lajh, ki ocenjuje, da bi zaprtje gradbišč med epidemijo predstavljalo katastrofo.
Gradbeništvo je, kot pravi, ena od gonilnih sil gospodarstva in razvoja v državi, zato je strah, da se utegne ponoviti scenarij, ko sta gradbeni in nepremičninski trg v začetku devetdesetih doživela popoln zlom, odveč. Kriza, ki smo ji priča danes, je popolnoma drugačna, opozori Primož Lobnik. "Banke so tokrat v zelo dobri kondiciji. Edina nevarnost je nepoznavanje razsežnosti epidemije, zato je napovedovanje ekonomske prihodnosti nehvaležno dejanje." Lobnika najbolj skrbijo ukrepi bank, ki pa so bili sprejeti že pred epidemijo. "Zaostrovanje pogojev za pridobitev sredstev projektnega financiranja vsekakor lahko vpliva na tiste, ki želijo investirati v gradnjo. Prav tako zaostrovanje pogojev glede pridobivanja stanovanjskih kreditov vodi v negotovost kupce nepremičnin, saj zmanjšuje število kreditno sposobnih." Zaostrovanja s strani bank se boji tudi Lajh: "Če se financiranje gradbenih projektov ustavi, bomo sami sebi ponovno po nepotrebnem ustvarili krizo."

Čakanje na padec cen

Krizne razmere na trgu vplivajo na marsikaj, tudi na cene. Na namigovanja nekaterih, da se utegnejo nepremičnine zaradi epidemije poceniti, nepremičninski posredniki in gradbinci gledajo drugače. Tako Primož Lobnik kot Primož Pinter iz gradbenega segmenta zatrjujeta, da cene nepremičninam ne bodo padle, dokler ponudba ne bo presegla povpraševanja po njih. Lobnik kot argument za to, da ni pričakovati nižanja cen, navaja dejstvo, da gradnja stanovanj ni kratkoročen proces, ampak faza od pridobitve zemljišča do prodaje, ki traja nekaj let. Kot opozori sogovornik, so trenutne prodajne cene novih stanovanj v Mariboru ene izmed najnižjih v Sloveniji. "Cene se ne bodo spremenile, ker so prodajne cene že sedaj izenačene z izvedbenimi cenami," navajajo v še enem gradbenem podjetju, SH Global. Se pa pričakovanje glede nižanja cen pozna zlasti pri povpraševanju tistih, ki nepremičnine kupujejo za investicijo, ugotavlja Mojca Žižek Mesarec iz podjetja Galea nepremičnine. "Za tovrstne kupce nakup nepremičnine ni nujen, ne rešujejo stanovanjskega problema, zaradi tega lahko čakajo na 'krizo', ki bi cene dejansko spustila," pravi sogovornica. Branko Potočnik ocenjuje, da so škarje in platno za načrtovanje prihodnosti trga nepremičnin v rokah politikov in finančnih ustanov: "Če bo zdravstvena kriza trajala predolgo in bo zaradi tega gospodarstvo močneje prizadeto, se bo povpraševanje po nepremičninah seveda zmanjšalo, vendar ne pričakujem velikega znižanja cen. Tudi v času, ko nas je gospodarska kriza najbolj stiskala, so se privlačna stanovanja in hiše na dobrih lokacijah dobro prodajali. Povpraševanje po urejenih nepremičninah, ki so na voljo po primernih cenah in na dobrih lokacijah, namreč vedno obstaja."

Gradbeni trg je eden redkih, ki jih koronakriza ni ustavila. Dela so na večini gradbišč, kjer nastajajo nove stanovanjske zgradbe, potekala nemoteno, kot denimo v soseski Novi Vrtovi, ki nastaja med Taborom in Studenci.
Novogradnje Maribor

Še vedno primanjkuje novogradenj

Da bodo cene nepremičnin poslej posledica širšega gospodarskega delovanja, kupne moči, stopnje zaposlenosti prebivalstva, ponudbe bančnih kreditov, pa razmišlja Dika Vranc iz nepremičninske agencije RE/MAX Nepremičnine Maribor. Pričakuje, da bodo cene nepremičnin bolj pod pritiskom tam, kjer so bile najbolj pregrete, predvsem v Ljubljani in nekaterih drugih slovenskih krajih. Veliko neznank je tudi, kaj se utegne zgoditi z najemnimi stanovanji za turiste, ki zaradi ukrepov samevajo, lastniki pa zanja zaradi izpada dohodkov ne morejo plačevati kreditov in pokriti vseh stroškov. Nekaj jih bo zagotovo oddanih v dolgoročni najem, napoveduje Vrančeva, s čimer se bo povečala ponudba najemniških stanovanj in v Ljubljani tudi znižale cene pred krizo precej zasoljenih najemnin. Dogajanje na trgu nepremičnin v Sloveniji v prihodnosti je težko napovedovati, meni Mojca Žižek Mesarec. Ocenjuje, da do konca leta večjih sprememb vendarle ne bo. "Cene nepremičnin reagirajo med zadnjimi in kriza se še ni niti pričela." Mesarčeva pravi, da v oči bolj bode problem pomanjkanja novogradenj na nepremičninskem trgu v Mariboru: "Pomanjkanje novih nepremičnin je kljub živahnemu gradbenemu dogajanju še vedno precejšnje: novogradnje gredo za med in se hitro prodajajo." Dejstvo, da gradbeni trg po desetletjih krize v mestu pod Pohorjem ponovno živi, deluje optimistično, pravi Dika Vranc. "Nekaj projektov je že zaključenih, nekaj jih je tik pred zaključkom, odpirajo se novi. Upajmo na uspešen izid vsega," še sklene sogovornica.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta