Minilo je 70 let, odkar je bilo 1. oktobra 1951 ustanovljeno podjetje Dravske elektrarne Maribor. Prvim članicam podjetja, hidroelektrarnam Dravograd, Vuzenica, Fala in Mariborski otok, so se z leti pridružile še nove in tako DEM danes združujejo osem velikih hidroelektrarn (ob naštetih še Vuhred, Ožbalt, Zlatoličje in Formin), male hidroelektrarne Ruše, Melje, Markovci, Rogoznica in Ceršak, ki sicer leži na Muri, ter sončne elektrarne Dravograd, OCV 3, Zlatoličje in Formin.
Do 29. oktobra ulična razstava
Častitljivi jubilej so v DEM počastili z odprtjem ulične razstave, ki bo na Trgu Leona Štuklja v Mariboru na ogled do 29. oktobra. Ob tej priložnosti je Andrej Tumpej, direktor DEM, poudaril, da se v podjetju že od izgradnje prve hidroelektrarne na Dravi, to je bila pred dobrimi stotimi leti HE Fala, zavedajo pomena skrbi za okolje. "Na reki smo gost, zato vodo, brežine in preostalo okolje upravljamo odgovorno in skrbno, z izvedenimi okoljskimi projekti pa skrbimo, da naravo ohranjamo in oplajamo," je povedal Andrej Tumpej.
V skrbi za družbo
Dravske elektrarne Maribor so se ob odprtju razstave znova izkazale tudi kot družbeno odgovorno podjetje, ki posebno skrb posveča najbolj ranljivim skupinam družbe. Donacijo v vrednosti deset tisoč evrov so predale Mladinskemu domu Maribor, prevzel pa jo je v. d. direktorja Janez Domajnko.
Tudi dr. Viktor Vračar, generalni direktor skupine HSE, v katero zadnjih 20 let sodi DEM, je poudaril, da so hidroelektrarne na slovenskem delu Drave "vzoren primer umeščanja v prostor na način, ki omogoča sobivanje narave in družbe". Sedemdeset let je po njegovem mnenju razmeroma dolga doba, v kateri se je v družbi nabralo obilo znanj in izkušenj. "Hkrati pa je to relativno kratka doba ob smelih načrtih in optimističnih razmišljanjih za nadaljnji razvoj, predvsem na področju izkoriščanja energije sonca, vetra, morda tudi geotermalne energije," je izpostavil Vračar.
Načrtujejo Dravsko promenado
Mariborski podžupan dr. Samo Peter Medved je v nagovoru pohvalil dobro sodelovanje DEM in Mestne občine Maribor pri urejanju nabrežja Drave, katerega rezultat bo med drugim načrtovana Dravska promenada. Za nazaj sicer po njegovih besedah ni mogoče spreminjati izvedbe hidrotehničnih objektov, čeprav bi z današnjim znanjem najbrž upoštevali bistveno več omilitvenih ukrepov in ne bi tako grobo posegali v prostor reke. V prihodnosti se bo zato, meni Medved, treba s skupnimi močmi potruditi, da vrnejo Dravo in obrežje ljudem.
Na reki so gost, zato vodo, brežine in preostalo okolje upravljajo skrbno
Direktor Večera Miha Klančar pa je spomnil, da so Večerovi novinarji vseh 70 let obstoja DEM vestno spremljali dogajanje v družbi, o njem poročali, ga komentirali in dokumentirali. "Tako je lahko Večer iz svoje dokumentacije prispeval majhen delček k mozaiku zapisov in podob, s katerim someščanom in obiskovalcem Maribora predstavljamo bogato zgodovino podjetja Dravske elektrarne."